WWE Hell in a Cell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hell in a Cell
Promocja WWE
Pierwsza gala Hell in a Cell (2009)
Przewodnie typy walk Hell in a Cell match

WWE Hell in a Cell jest corocznym cyklem gal profesjonalnego wrestlingu produkowanym przez federację WWE i nadawanym na żywo w systemie pay-per-view oraz na WWE Network. Cykl został wprowadzony w 2009, zastępując WWE No Mercy w slocie wczesnego października w kalendarzu gal pay-per-view WWE[1]. W 2012, WWE poinformowało, że Hell in a Cell zostanie przeniesione na koniec października, pozostawiając ten cykl jako jedyny prowadzony w październiku. Jednakże, w 2013 dodało Battleground (oryginalnie miało być to Over the Limit) na wczesno-październikowy slot.

Na gali pojawia się przynajmniej jeden Hell in a Cell match, gdzie uczestnicy walczą w kilkumetrowej stalowej klatce otaczającej ring i podłogę wokół-ringową[1][2][3]. Każda walka wieczoru karty walk jest ze stypulacją Hell in a Cell. Nazwa gali "Hell in a Cell" została wybrana w głosowaniu przeprowadzonym przez WWE na swoich fanach, gdzie wygrało z innymi nazwami takimi jak No Escape, Locked Up oraz Rage in a Cage[1][3].

Od samego początku, gale odbywają się w zamkniętych arenach na terenie Stanów Zjednoczonych. Walki o tytuły pojawiają się w każdej karcie, gdzie o bardziej ważne tytuły walczy się w walkach wieczoru. Pomimo tzw. "Brand Extension" (do sierpnia 2011), na gali występowali wrestlerzy z brandów Raw oraz SmackDown[4]. W 2016 gala stała się ekskluzywna dla brandu Raw.

Koncept[edytuj]

Konceptem tego cyklu gal PPV jest to, że wszystkie walki wieczoru mają miejsce w kilkumetrowej stalowej klatce otaczającej ring oraz podłogę wokół-ringową. W Hell in a Cell matchu nie ma dyskwalifikacji oraz wyliczeń poza ringowych (a także ucieczek z klatki). Jedyną drogą do zwycięstwa jest przypięcie lub poddanie w ringu.

Dwie różne wariacje walki odbyły się w historii, pomimo że nie są zwyczajowymi zasadami w zwykłym Hell in a Cell matchu w WWE. Pierwszym był First Blood match na King of the Ring (1998), gdzie Kane pokonał Stone Cold Steve'a Austina zdobywając tytuł; mecz nie odbywał się w klatce, lecz podczas walki obniżono ją tak, że teoretycznie zawodnicy byli uwięzieni w klatce. Drugim przypadkiem było to, gdy Big Boss Man wezwał do walki Al Snowa o WWF Hardcore Championship w Kennel from Hell matchu na Unforgiven (1999). Mecz odbył się w standardowej stalowej klatce oraz klatce z HiaC matchu, gdzie trzeba było uciec z obu klatek oraz przy okazji omijać psów obronnych umieszczonych pomiędzy klatkami. Snow wygrał ten pojedynek uciekając z klatek.

Lista gal[edytuj]

Gala Lokalizacja Arena Walka wieczoru
Hell in a Cell (2009)
4 października 2009[5]
Newark, New Jersey Prudential Center D-Generation X (Shawn Michaels i Triple H vs. The Legacy (Cody Rhodes i Ted DiBiase) w Tornado tag team Hell in a Cell matchu.
Hell in a Cell (2010)
3 października 2010[6]
Dallas, Teksas American Airlines Center Kane (c) vs. The Undertaker w Hell in a Cell matchu o World Heavyweight Championship[7]
Hell in a Cell (2011)
2 października 2011[8]
Nowy Orlean, Luizjana New Orleans Arena John Cena (c) vs. Alberto Del Rio vs. CM Punk w Triple Threat Hell in a Cell matchu o WWE Championship
Hell in a Cell (2012)
28 października 2012[9]
Atlanta, Georgia Philips Arena CM Punk (c) vs. Ryback w Hell in a Cell matchu o WWE Championship
Hell in a Cell (2013)
27 października 2013[10]
Miami, Floryda[10] American Airlines Arena Daniel Bryan vs. Randy Orton w Hell in a Cell matchu o zwakatowany WWE Championship z Shawnem Michaelsem jako sędzią specjalnym
Hell in a Cell (2014)
26 października 2014
Dallas, Teksas American Airlines Center Dean Ambrose vs. Seth Rollins w Hell in a Cell matchu
Hell in a Cell (2015)
25 października 2015
Los Angeles, California Staples Center The Undertaker vs. Brock Lesnar w Hell in a Cell matchu
Hell in a Cell (2016)
30 października 2016[11]
Boston, Massachusetts TD Garden Kevin Owens vs. Seth Rollins w Hell in a Cell matchu o WWE Universal Championship

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]