Drohobycz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Luckas-bot (dyskusja | edycje)
m r2.7.1) (robot dodaje: hsb:Drohobyč
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Przynależność administracyjna i terytorialna: drobne merytoryczne, drobne redakcyjne
Linia 67: Linia 67:
* [[1959]]–[[1991]] - [[obwód lwowski]], [[Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka|USRR]], ZSRR,
* [[1959]]–[[1991]] - [[obwód lwowski]], [[Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka|USRR]], ZSRR,
* od [[1991]] – obwód lwowski, [[Ukraina]].
* od [[1991]] – obwód lwowski, [[Ukraina]].

== Ciekawostki ==
* W Drohobyczu znajduje się "ulica trzech dat" - W czasach II RP była to ul. 11 Listopada, w czasach ZSRR była to ul. 17 Września, a obecnie w czasach Republiki Ukrainy ul. 22 Stycznia.
* Drohobycz jest jednym z nielicznych miast dawnej II RP, które nie zostało zniszczone podczas II Wojny światowej


== Osoby związane z miastem ==
== Osoby związane z miastem ==

Wersja z 18:41, 20 maj 2011

Szablon:Miasto zagranica infobox Drohobycz (ukr. Дрогобич, jid. דראָהאָביטש) – miasto rejonowe w obwodzie lwowskim na Ukrainie, położone nad Tyśmienicą w Beskidach Brzeżnych. W latach 13401772 siedziba starostwa, w ramach Ziemi Przemyskiej należącej do województwa ruskiego. W latach 19181939 siedziba powiatu w województwie lwowskim.

W 2001 roku liczyło ponad 77 tysięcy mieszkańców[1].

Historia

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Powstanie miasta jest ściśle związane z jego położeniem na tzw. szlaku solnym i z wydobyciem soli w okolicach. Pierwsze wzmianki o grodzie pochodzą z okresu Rusi Kijowskiej. Po przyłączeniu przez Kazimierza III Wielkiego Rusi Czerwonej do Polski, miasto przeżyło swój pierwszy okres dynamicznego rozwoju. Żupy solne przeszły na własność królewską i były dzierżawione przybyszom z całej Europy, m.in. z Włoch. Kazimierz Wielki przyczynił się do powstania w Drohobyczu parafii rzymskokatolickiej, a w 1340 roku nadał miastu herb przedstawiający 9 topek solnych (tradycyjna miara soli) umieszczonych na granatowej tarczy, nad którą widniała korona królewska. W 1392 r. król Władysław II Jagiełło ufundował istniejący do dziś kościół farny, a w 1422 r. nadał miastu prawa magdeburskie. Przywileje miejskie były później wielokrotnie potwierdzane, m.in. przez Kazimierza IV Jagiellończyka w 1460, czy Aleksandra I Jagiellończyka w 1506 roku.

Obwarowania miejskie składały się z wałów i bram miejskich: Zamkowej, Lwowskiej, Węgierskiej i Żydowskiej. Fortyfikacje z wałami i fosami otaczały także od czasów króla Zygmunta I kościół, a dzwonnica pełniła funkcję bramy. Ufortyfikowany był także cmentarz kościelny. W 1498 r., w wyniku najazdu turecko-tatarskiego, znaczna część miasta została zniszczona. W 1616 roku starosta królewski zezwolił Żydom na osiedlenie się na przedmieściach miasta. Podczas wojen kozackich w XVII wieku miasto było niszczone. W 1648 roku Kozacy dokonali rzezi mieszkańców w kościele farnym, po którym to wydarzeniu zamurowano wejście do świątyni, przez które wdarli się najeźdźcy. Miasto posiadało zamek starostów królewskich składający się co najmniej z dwóch budynków. W 1772 r., w wyniku I rozbioru Polski, Drohobycz wraz z całą Galicją Wschodnią, został włączony do Austrii. Drohobycz, pozostający ważnym centrum handlowym, pomimo nadania praw miejskich i licznych przywilejów królewskich (m.in. zwolnienie od czynszów miejskich i zezwolenie na pobór myta mostowego) nie rozwinął się jednak w większy ośrodek, aż do końca XIX wieku, gdy odkryto w pobliżu złoża ropy naftowej. W maju 1919 roku wojska polskie pod dowództwem Wacława Iwaszkiewicza i Stanisława Maczka toczyły długotrwałe walki z ukraińskimi oddziałami Omelianowicza-Pawlenki.

Przed wybuchem II wojny światowej w 1939 roku, Drohobycz był miastem powiatowym, liczącym 39 tys. mieszkańców. Działało tu 5 rafinerii ropy naftowej. Na terenie miasta funkcjonował klub piłkarski Junak.

Podczas pierwszej okupacji sowieckiej w Drohobyczu funkcjonowały dwa więzienia NKWD - większe, przy ul. Truskawieckiej, zwane również (jak jedno z więzień we Lwowie) "Brygidkami", oraz areszt śledczy przy ul. Stryjskiej. W ostatnich dniach czerwca, NKWD wyprowadziło na dziedziniec więźniów z cel aresztu przy ul. Stryjskiej informując ich, że zostają wypuszczeni na wolność. Gdy znaleźli się już na dziedzińcu, z wież strażniczych otwarto do nich ogień z karabinów maszynowych. Pod zwałami trupów przeżyli tylko nieliczni. Prasa ukraińska donosiła o niemal dwóch tysiącach ofiar, choć wydaje się, iż jest to liczba znacznie zawyżona - nie została ona tez potwierdzona przez polskich świadków, mówiących o kilkudziesięciu lub co najwyżej kilkuset zamordowanych.[2]

W czasie II wojny światowej Niemcy wymordowali większość żydowskich mieszkańców miasta.

6 sierpnia 1944 miasto zostało zdobyte przez wojska radzieckie[3].

Jednym z najbardziej znanych mieszkańców miasta jest Bruno Schulz, który spędził w Drohobyczu całe życie, a jego małomiasteczkową rzeczywistość uczynił przedmiotem swoich dzieł literackich.

Zabytki

  • kościół Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii, Krzyża Świętego i św. Bartłomieja z lat 1392–1445.
    • renesansowy nagrobek Katarzyny Ramułtowej z 1572 r.
    • freski z XVIII wieku
    • dzwonnica kościelna z 1551 r. o charakterze obronnym
    • obronny mur cmentarny
  • cerkiew Przenajświętszej Trójcy z 1690 r. (dawny kościół karmelicki) z budynkami klasztornymi (obecnie biura).
  • kościół Piotra i Pawła z 1828 r.
  • Wielka Synagoga w Drohobyczu zbudowana w latach 1842–1865,
  • synagoga z końca XIX w.,
  • ratusz z 20 lecia prawdopodobnie z reliktami z XVIII w.
  • cerkiew drewniana Podwyższenia Krzyża, ul. Zwaryćka 7 z XVI wieku z freskami z XVIII wieku
  • Cerkiew św. Jerzego w Drohobyczu , ul. Sołonyj Stawok 23a z przełomu XV i XVI stulecia
  • dzielnica willowa przy ul. Franka i Szewczenka.

Przynależność administracyjna i terytorialna

Ciekawostki

  • W Drohobyczu znajduje się "ulica trzech dat" - W czasach II RP była to ul. 11 Listopada, w czasach ZSRR była to ul. 17 Września, a obecnie w czasach Republiki Ukrainy ul. 22 Stycznia.
  • Drohobycz jest jednym z nielicznych miast dawnej II RP, które nie zostało zniszczone podczas II Wojny światowej

Osoby związane z miastem

Sport

W mieście działał przed wojną polski klub sportowy Junak Drohobycz. Walczył w 1939 w barażach o I ligę, lecz zostały one zawieszone z powodu wybuchu wojny.

Miasta partnerskie

Pobliskie miejscowości

Zobacz też

Linki zewnętrzne