Przejdź do zawartości

Słonim: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎W II Rzeczypospolitej: drobne merytoryczne
Linia 82: Linia 82:


=== W II Rzeczypospolitej ===
=== W II Rzeczypospolitej ===
Przed 1939 miasto powiatowe w [[Województwo nowogródzkie (II Rzeczpospolita)|województwie nowogródzkim]].
Przed 1939 miasto było to miasto powiatowe w [[Województwo nowogródzkie (II Rzeczpospolita)|województwie nowogródzkim]].Starostą był Stanisław Henszel, Burmistrzem – Wł. Plebański, zastępcą burmistrza Mojżesz Zabłocki. Dyrektorem szpitala powiatowego był dr. Mowsza Epsztajn.

Siedziba [[powiat]]u – starosta Stanisław Henszel. Burmistrz – Wł. Plebański, z-ca burmistrza Mojżesz Zabłocki.

Szpital powiatowy, dyrektor dr. Mowsza Epsztajn.


Kościoły: [[katolicyzm|katolicki]] 1, [[kościoły greckokatolickie|greckokatolicki]] cerkiew 1, [[cerkiew (budynek)|cerkiew]] 1, [[meczet]] 1, [[Synagoga w Słonimie|synagogi]] 2.
Kościoły: [[katolicyzm|katolicki]] 1, [[kościoły greckokatolickie|greckokatolicki]] cerkiew 1, [[cerkiew (budynek)|cerkiew]] 1, [[meczet]] 1, [[Synagoga w Słonimie|synagogi]] 2.
Linia 92: Linia 88:
Szkoły: gimnazjum państwowe, gimnazjum prywatne, 2 seminaria nauczycielskie.
Szkoły: gimnazjum państwowe, gimnazjum prywatne, 2 seminaria nauczycielskie.


Słonim był [[garnizon]]em '''[[79 Pułk Piechoty (II RP)|79 Pułku Strzelców Słonimskich im. Lwa Sapiehy]]''' wchodzącym w skład [[20 Dywizja Piechoty (II RP)|20 Dywizji Piechoty]]. Pułkiem dowodził między innymi [[pułkownik|płk]] [[Marian Turkowski]].
Słonim był [[garnizon]]em '''[[79 Pułk Piechoty (II RP)|79 Pułku Strzelców Słonimskich im. Lwa Sapiehy]]''' wchodzącym w skład [[20 Dywizja Piechoty (II RP)|20 Dywizji Piechoty]]. Pułkiem dowodził między innymi [[pułkownik|płk]] [[Marian Turkowski]]. W latach 1931-1934 wybudowano w Słonimiu dom Funduszu Kwaterunku Wojskowego wg projektu warszawskiego architekta Wacława Wekera.


DANE ROZBIEŻNE:
DANE ROZBIEŻNE:

Wersja z 10:35, 21 sie 2011

Szablon:Miasto zagranica infobox Słonim (biał. Сло́нім, ros. Сло́ним, jid. סלאנים) – miasto na Białorusi w obwodzie grodzieńskim przy ujściu Issy do Szczary (dopływ Niemna). 48,8 tys. mieszkańców (2010); przemysł lekki, papierniczy, meblarski, spożywczy, elektromaszynowy, chemiczny; muzeum.

Od 1507 stolica powiatu województwa nowogródzkiego Wielkiego Księstwa Litewskiego, od 1569 I Rzeczypospolitej.

Historia miasta

Napoleon Orda, Dwór Pusłowskich w Słonimie
Słonim, ulica Paradna
Komisariat milicji w Słonimie
Synagoga
Kościół św. Andrzeja
Cmentarz żydowski w Słonimie

Miasto do XVIII w.

Pierwsze wzmianki o Słonimie pochodzą z XI w., kiedy to ok. 1040 wielki książę Rusi Kijowskiej Jarosław pokonał Litwinów na polach słonimskich.

W 1241 gród Słonim zrównany został z ziemią przez wojska Batu-chana. Gród odbudowany został w czasie panowania Mendoga. Słonim w 1252 zajęty został przez Lwa Daniłowicza, a w 1276 przypadł Litwie.

Ok. 1340 Monwid najstarszy syn Giedymina książę kiernowski i słonimski w Słonimie założył stolicę swojego księstwa.

W 1532 Zygmunt I nadał miastu prawo magdeburskie, a Zygmunt August w przywileju wydanym w Wilnie dnia 13 maja ustanowił dwa jarmarki dwutygodniowe.

Dnia 4 stycznia 1591 Zygmunt III odnowił prawa magdeburskie Słonimia. Miasto otrzymało herb lwa złotego z krzyżem podwójnym (herb Lis na niebieskim polu. W tym czasie starostą słonimskim był kanclerz wielki litewski Lew Sapieha.

W 1641 Władysław IV nadał przywilej na wybudowanie ulic i rynku, na utrzymanie których ustanowił opłatę targową.

Miasto uległo zniszczeniu w czasie wojen prowadzonych w okresie panowania Jana Kazimierza. W 1669 król Michał Korybut Wiśniowiecki odnowił wszystkie miejskie przywileje.

Miasto rozkwitło za czasów hetmana wielkiego litewskiego Michała Ogińskiego, który został starostą słonimskim i osiadł w mieście ze swoim dworem. W centrum miasta wybudowano obszerny pałac, teatr, ujeżdżalnia i inne budynki. Ok. 1777 w Słonimie uruchomiona została drukarnia. Ogiński własnym kosztem połączył kanałem spławnym dorzecze Dniepru i Niemna.

Po III rozbiorze Polski ukazem Katarzyny II z 14 grudnia 1795 Słonim został stolicą guberni słonimskiej.

Miasto sejmików

Słonim konkurował z Wołkowyskiem o miejsce sejmików generalnych. Miejsce zjazdów głównych pierwotnie ustalone było w Wołkowysku przez Stefana Batorego w 1576. Staraniem Lwa Sapiehy za zgodą króla Zygmunta III w 1631 sejm ustalił jako miejsce obrad sejmiku litewskiego Słonim. Wpłynęło to w sposób znaczący na rozwój miasta. W monografii "Życie Lwa Sapiehy" z 1805, w rozdziale XXIV pt. Chwalebne utrzymywanie ziazdu Słonimskiego zapisano to w sposób następujący: Stany Rzeczyposplitey na Seym zgomadzone za przyłożeniem się Lwa Sapiehy....tak w konstytucyi napisali. ,,Przychylaiąc się do dawnych praw i zwyczaiów postanawiamy, aby na ziazd Słonimski, który Seym uprzedzać zwykł, wszyscy tak PP. Senatorowie, iako i Posłowie W.X.Lit:nie omieszkiwali,, Konstytucye Seymu Warszawskiego za Zymunta III. roku 1631. Tom III fol: 703.

Sejmiki w Słonimie odbywały się do 1685. Miasto było też miejscem sejmików powiatowych, gdzie wybierano posłów na sejm oraz deputatów do Trybunału. W mieście raz w roku odbywał się też popis rycerstwa z terenu powiatu.

Miasto w XIX w.

W XIX w. miasto powiatowe w guberni grodzieńskiej.

Wygląd miasta pod koniec XIX w. (za Słown. geogr.) " Największy plac w środku miasta zajmuje bazar, rudera brudna i odrapana z podsieniami, z dachem dachówką krytym, trzy razy od samego budynku wyższym. Bazar ten mieszczący 150 sklepików wznosi się na miejscu wspaniałej niegdyś rezydencji Michała Ogińskiego.... o dawnej świetności jedynie świadczą olbrzymie fundamenta i kilkupętrowe w głąb pieczary. Z ruin, w jednym końcu miasta sterczy szkielet kościoła poklasztornego, z całą kolumnadą frontową, a wewnątrz ze śladami ołtarzów, chórów i malowideł ściennych...."

W 1881 miasto uległo pożarowi – spłonęło 900 domów. W tym czasie w mieście było kilka synagog i domów modlitwy, cerkiew soborowa pw. Przemienienia Pańskiego i cerkiew parafialna pw. św. Trójcy. Z katolickich obiektów sakralnych w mieście pozostały kościół parafialny na przedmieściu i filialny przy klasztorze bernardynek. W klasztorze tym gromadzone były na dożywocie zakonnice ze skasowanych innych klasztorów. W mieście znajdował się też drewniany meczet z którego korzystali miejscowi Tatarzy.

Wojna polsko-bolszewicka

1 marca 1919 roku oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Wacława Iwaszkiewicza-Rudoszańskiego odbiły Słonim z rąk bolszewików. Sowieci, którzy wcześniej oddawali teren bez walki, w Słonimie postawili zacięty, trwający siedem godzin opór. W trakcie walk po stronie polskiej ranny został m.in. por. Wojciech Korsak, dowódca 1. kompanii pułku mińskiego, która pierwsza wdarła się do miasta[1]. W nocy z 10 na 11 marca bolszewicy dokonali kontrataku znacznymi siłami na miasto. W tym czasie w Słonimie obecny był jedynie niewielki polski garnizon pod dowództwem mjr. Rutkiewicza. Mimo to, po walkach na ulicach miasta, Polacy zdołali odeprzeć atak. W walce tej po stronie polskiej odznaczyła się 1. kompania pułku mińskiego dowodzona przez por. Korsaka[2].

W nocy z 20 na 21 lipca 1920 roku, w czasie ofensywy bolszewików wojska pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego zajęły Słonim, wypierając z niego polską 4 Dywizję Piechoty na linię rzeki Zelwy[3].

W II Rzeczypospolitej

Przed 1939 miasto było to miasto powiatowe w województwie nowogródzkim.Starostą był Stanisław Henszel, Burmistrzem – Wł. Plebański, zastępcą burmistrza Mojżesz Zabłocki. Dyrektorem szpitala powiatowego był dr. Mowsza Epsztajn.

Kościoły: katolicki 1, greckokatolicki cerkiew 1, cerkiew 1, meczet 1, synagogi 2.

Szkoły: gimnazjum państwowe, gimnazjum prywatne, 2 seminaria nauczycielskie.

Słonim był garnizonem 79 Pułku Strzelców Słonimskich im. Lwa Sapiehy wchodzącym w skład 20 Dywizji Piechoty. Pułkiem dowodził między innymi płk Marian Turkowski. W latach 1931-1934 wybudowano w Słonimiu dom Funduszu Kwaterunku Wojskowego wg projektu warszawskiego architekta Wacława Wekera.

DANE ROZBIEŻNE:

Burmistrz: inż. Henryk Bieńkiewicz, wiceburmistrz Borys Piasecki.

Kościoły rzymskokatolickie – 4

"Rocznik Polityczny i Gospodarczy 1939" Warszawa Polska Agencja Telegraficzna

Demografia

  • Liczba mieszkańców 1817 – 2408 osób, w tym 1340 wyznawców judaizmu.
  • Liczba mieszkańców 1860 – 8203 osób.
  • Liczba mieszkańców 1867 – 10 166 osób, w tym: 6801 wyznawców judaizmu, 1704 katolików, 1284 prawosławnych, 362 mahometan, 15 ewangelików.
  • Liczba mieszkańców 1878 – 15 351 osób, w tym: 10 212 wyznawców judaizmu, 3058 prawosławnych, 1532 katolików, 492 mahometan, 2 ewangelików.
  • Liczba mieszkańców 1887 – 22 350 osób, w tym: 18 381 wyznawców judaizmu, 2060 prawosławnych, 1484 katolików, 520 mahometan.
  • Liczba mieszkańców 1931 - 16 251, z których zadeklarowało jako język ojczysty: polski 8 452 (52%), jidysz i hebrajski 6 683 (41%)
  • Liczba mieszkańców 1975 – 34 000 osób.
  • Liczba mieszkańców 1995 – 53 100 osób.

Zabytki

  • Kościół katolicki, późnobarokowy z 1775. Zniszczony w czasie I wojny światowej, po II wojnie zamknięty i zdewastowany, oddany wiernym w 1991. Rokokowy stiukowy wystrój ołtarza głównego
  • Kościół i klasztor bernardynek ufundowany w 1645 przez Judyckich, początkowo drewniany. Barokowy kościół murowany z 1664 w miejsce drewnianego, nieprzerwanie czynny. Rokokowe wyposażenie z 1760. Korpus klasztorny wymurowany w 1764 w miejsce drewnianego. W okresie międzywojennym był w nim klasztor niepokalanek i gimnazjum żeńskie. Po II wojnie światowej szpital, obecnie ponownie w części zabudowań mieszkają niepokalanki
  • Kościół i klasztor bernardynów, fundacji Andrzeja Radwana, sekretarza królewskiego z 1630, początkowo drewniany. Kościół murowany z 1645, wczesnobarokowy, należący do systemu miejskich umocnień obronnych. W 1864 zamieniony na cerkiew, w okresie międzywojennym ponownie kościół, po II wojnie światowej cerkiew prawosławna, nieprzerwanie czynna. Wystrój rokokowy. Budynki klasztorne po kasacie zakonu zamienione w 1864 na magazyny. W okresie międzywojennym siedziba starostwa, obecnie internat szkolny
  • Synagoga barokowa z 1642, wykorzystywana obecnie jako magazyn
  • Majątek Albertyn (obecnie w granicach miasta), pierwotnie pod nazwą Szydłowice – należały do Sapiehów, Brzostowskich a od 1809 do 1939 w rękach Pusłowskich, którzy w swym majątku zakładali zakłady przemysłowe. Teren dawnej rezydencji należy do fabryki kartonu i papieru
    • Pałac późnoklasycystyczny z I poł. XIX w. nad brzegiem rzeki Issy, wybudowany przez Władysława Pusłowskiego. Zachowała się oficyna i budynek stajni
    • Park o pow. 5 ha otaczający pałac z domkiem stróża.

Ludzie związani z miastem

Ciekawostki

Od nazwy tego miasta wywodzi się nazwisko polskiego pisarza pochodzenia żydowskiego Antoniego Słonimskiego.

Słonim jest znany w Izraelu z dynastii rabinów chasydzkich.

Miejscowości na terenie powiatu przed 1939: Dziewiątkowicze, Dziewiątkowicze Nowe, Dziewiątkowicze Stare, Trybuszki

  1. Lech Wyszczelski: Wstępna faza walk. W: Wojna polsko-rosyjska 1919–1920. T. 1. s. 63–64.
  2. Lech Wyszczelski: Wstępna faza walk. W: Wojna polsko-rosyjska 1919–1920. s. 65.
  3. Lech Wyszczelski: Odwrót znad Auty i Berezyny. W: Wojna polsko-rosyjska 1919–1920. T. 1. s. 600.

Bibliografia

  • "Życie Lwa Sapiehy Kanclerza Wielkiego potym wojewody Y Hetmana Buławy W.W.X.L. Słońimskiego, Markowskiego, Miadziolskiego, Brzeskiego, Mohilowskiego, Jaswońskiego, Szereszowskiego, Retowskiego, Parnawskiego, Meyszagolskiego, etc. Starosty.", w Drukarni Nre 646. przy Nowolipiu, Warszawa 1805
  • Słonim, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. X: Rukszenice – Sochaczew, Warszawa 1889, s. 823.
  • Księga Adresowa Polski, (str. 1047), 1929
  • Lech Wyszczelski: Wojna polsko-rosyjska 1919–1920. Wyd. 1. T. 1. Warszawa: Bellona, 2010, s. 696. ISBN 978-83-11-11934-5.