Dalekowschodni Okręg Federalny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Beno (dyskusja | edycje) o 16:03, 15 sie 2015. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Dalekowschodni Okręg Federalny
ros. Дальневосточный федеральный округ
Okręg federalny
ilustracja
Państwo

 Rosja

Siedziba

Chabarowsk

Powierzchnia

6 179 900

Populacja (2005)
• liczba ludności


6 592 959

• gęstość

1,07

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa

Dalekowschodni Okręg Federalny, ros. Дальневосточный федеральный округ – jeden z ośmiu federalnych okręgów Rosji, najbardziej wysunięty na wschód państwa.

Położenie

Dalekowschodni Okręg Federalny leży na północnym wschodzie kontynentu azjatyckiego, we wschodniej Syberii, pomiędzy Oceanem Arktycznym a Spokojnym.

Powierzchnia

Dalekowschodni Okręg Federalny ma powierzchnię 6.215.900 km²., co stanowi 36,4% całej powierzchni Rosji.

Ukształtowanie powierzchni

Wulkan na Kamczatce

Zachodnia część okręgu, położona we wschodniej części Wyżyny Środkowosyberyjskiej ma charakter pofałdowanej wyżyny. Na północy szerokim pasem ciągną się nadmorskie niziny (m.in. Nizina Indygirska, Nizina Kołymska, wschodnia część Niziny Północnosyberyjskiej). Niziny znajdują się także w pozostałych częściach okręgu, tam jednak ciągną się wąskimi pasami wzdłuż brzegów mórz jako nadmorskie równiny. Środkowa i wschodnia część kraju pokryta jest licznymi pasmami górskimi, spośród których największymi są: Góry Wierchojańskie, Góry Czerskiego, Góry Koriackie, Góry Anadyrskie, Góry Ałdańskie, Sichote Aliń, Góry Środkowe i Pasmo Stanowe.

Na Kamczatce wiele szczytów górskich stanowią czynne i wygasłe wulkany, spośród których najbardziej znanym jest Kluczewska Sopka.

Roślinność

Syberyjska tajga

Obszar ten w większości porastają lasy tajgi, złożonej z drzew iglastych, głównie modrzewia. Południowa część Kamczatki (z wyjątkiem górzystego wnętrza półwyspu) porośnięta jest lasami mieszanym, z przewagą gatunków iglastych; taki sam typ roślinności występuje też na południowych skrawkach Okręgu. Północną część okręgu stanowi tundra, na której rosną mchy, porosty i krzewinki, a także karłowate gatunki drzew. Tundra ku południowi przechodzi w lasotundrę, gdzie do poprzednio wymienionych roślin dołączają początkowo pojedyncze i małe, a im dalej na południe – tym gęstsze i większe drzewa iglaste (głównie modrzewie), a także liściaste (najczęściej małe brzozy). Dalej na południe rozciąga się tajga.

Obszary górskie porasta typowa dla tego typu krajobrazu roślinność wysokogórska, przy czym z uwagi na chłodny klimat i wysokie szerokości geograficzne dolna granica tej formacji roślinnej przebiega nisko.

Na zajmujących duże powierzchnie bagnach znajduje się typowa dla tego typu terenu roślinność.

Stosunki wodne

Przez teren okręgu płynie duża liczba większych i mniejszych rzek i strumieni. Spośród nich najważniejsze są wielkie syberyjskie rzeki: Lena i Amur, a także Kołyma, Indygirka, Oleniok, Anadyr, Omołon, Ałdan, Wiluj, Ussuri i inne.

Na terenie okręgu znajdują się również jeziora, nie osiągają one jednak znacznych rozmiarów. Największe z nich Chanka ma powierzchnię 4,190 km² i jedynie częściowo leży w granicach okręgu.

Znaczna część Okręgu leży na obszarze wiecznej zmarzliny, co powoduje, że w ciepłym okresie roku woda powstała ze stopionego śniegu oraz pochodząca z opadów nie mogąc wsiąkać w zamarzniętą na głębokości ok. 2 metrów ziemię tworzy ogromne bagna.

Klimat

Znaczna większość obszaru Okręgu leży w strefie klimatów umiarkowanych chłodnych, typu kontynentalnego, a także wybitnie i skrajnie kontynentalnego. Klimat ten w swej skrajnej postaci, występującej w głębi lądu, charakteryzuje się m.in. bardzo dużymi różnicami temperatur pomiędzy latem a zimą, dochodzącymi nawet do 100 °C. Temperatura w zimie, sięga –50 °C, a latem dochodzi do +30 °C. Absolutne minimum termiczne zostało zarejestrowane w miejscowości Ojmiakon i było to –77,8 °C. Była to najniższa zanotowana na półkuli północnej temperatura. W tej samej miejscowości zanotowano także +31 °C.

Zima jest długa, bardzo zimna z niewielką ilością opadów śniegu, zaś lato – ciepłe i wilgotne, choć dość krótkie.

Na położonych bliżej morza terenach różnice temperatur są niższe, znacząco bowiem wzrasta średnia temperatura zimą, a zarazem nieznacznie spada temperatura w ciągu lata.

Północna część okręgu leży w strefie klimatów subpolarnych, a najbardziej na północ wysunięte krańce regionu – w klimacie polarnym.

Niezależnie od szerokości geograficznej na klimat w danej części okręgu znacząco wpływa fakt, iż znaczną część terenu okręgu stanowią obszary górskie, na których panują klimaty górskie.

Na klimat w południowo-wschodniej części regionu mają wpływ monsuny.

Na większości terytorium okręgu okres bez przymrozków wynosi poniżej 60 dni, zaś na zachodzie rejonu, oraz na wybrzeżach (z wyjątkiem wybrzeży północnych) jest on dłuższy i sięga 3 miesięcy i jedynie na południowo-wschodnim skrawku obszaru przekracza on pół roku.

Opady

Północna część rejonu charakteryzuje się niskim poziomem opadów, zarówno latem, jak i zimą. Roczna suma opadów na niektórych z tych obszarów może nie przekraczać 200 mm. Na pozostałym obszarze opady w porze zimowej są także dość niskie, za to w porze letniej występują obficie.

Fauna

Skład okręgu

Skład okręgu

W skład Dalekowschodniego Okręgu Federalnego wchodzi 9 podmiotów Federacji Rosyjskiej. Są to:

Obwody:
obwód amurski (1)
obwód magadański (4)
obwód sachaliński (7)
Obwody autonomiczne:
Żydowski Obwód Autonomiczny (2)
Okręgi autonomiczne:
Czukocki Okręg Autonomiczny (9)
Kraje:
Kraj Chabarowski (8)
Kraj Kamczacki (3)
Kraj Nadmorski (5)
Republiki:
Jakucja (Sacha) (6)

W nawiasach podano numer danej jednostki polityczno-administracyjnej, jakim została ona oznaczona na mapie

Ludność

Ludność 7 169 400 mieszkańców (4,9% ludności Rosji).

Gęstość zaludnienia – 1,2 os./km².

Miasta

Jakuck
Jakuck
Komsomolsk nad Amurem
Port we Władywostoku
Władywostok
Nachodka

Największe miasta i osiedla typu miejskiego (stan na 1 stycznia 2005 r.) (wymieniono tylko miasta powyżej liczące 20 tys. mieszkańców, w kolejności alfabetycznej)

Nazwa Nazwa
rosyjska
Liczba
mieszkańców
Ałdan Алдан 24 266
Amursk Амуск 46 993
Arsieniew Арсеньев 60 613
Artiom Артём 102 225
Biełogorsk Белогорск 67 433
Birobidżan Биробиджан 76 621
Błagowieszczeńsk Благовещенск 217 716
Bolszoj Kamień Большой Камень 38 295
Chabarowsk Хабаровск 579 047
Chołmsk Холмск 33 468
Dalniegorsk Дальнегорск 39 630
Dalnierieczensk Дальнереченск 29 381
Fokino Фокино 26 007
Jakuck Якутск 235 560
Jelizowo Елизово 40 547
Jużnosachalińsk Южно-Сахалинск 173 618
Komsomolsk nad Amurem Комсомольск-на-Амуре 275 908
Korsakow Корсаков 35 944
Leńsk Ленск 24 581
Lesozawodsk Лесозаводск 42 199
Łuczegorsk Лучегорск 22 347
Magadan Магадан 99 836
Mirny Мирный 39 359
Nachodka Находка 173 522
Neriungri Нерюнгри 65 750
Nikołajewsk nad Amurem Николаевск-на-Амуре 27 202
Ocha Оха 27 212
Partizansk Партизанск 42 237
Pietropawłowsk-Kamczacki Петропавловск-Камчатский 195 982
Rajczychinsk Райчихинск 23 692
Sowieckaja Gawań Советская Гавань 29 819
Spassk-Dalnij Спасск-Дальний 47 827
Swobodny Свободный 62 424
Szymanowsk Шимановск 22 135
Tynda Тында 39 352
Ussuryjsk Уссурийск 156 029
Wiliuczynsk Вилючинск 24 605
Władywostok Владивосток 586 829
Zieja Зея 27 397

Historia

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Mieszkańcy trudnią się myślistwem, rybołówstwem oraz chowem reniferów i zwierząt futerkowych.

Bogactwa naturalne

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

ruda żelaza

Linki zewnętrzne