Gruzja w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gruzja
w Konkursie Piosenki Eurowizji
Flaga Gruzji
Nadawca GPB
Liczba udziałów 8
Pierwszy występ 2007
Najlepszy wynik 9. miejsce
2010, 2011
Najgorszy wynik ostatnie miejsce (półfinał)
2014
Strona internetowa

Gruzja zadebiutowała na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2007 roku. Od czasu debiutu, konkursem w kraju zajmuje się gruziński nadawca publiczny Georgian Public Broadcasting (GPB), który został aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU) w sierpniu 2005 roku[1].

Do tej pory państwo wzięło udział w konkursie osiem razy. W 2009 roku gruziński nadawca wycofał się z udziału w konkursie, kiedy Europejska Unia Nadawców (EBU) nakazała zmianę tekstu piosenki „We Don't Wanna Put In” zespołu Stephane & 3G, który pośrednio nawiązywał do rosyjskiego premiera Wladimira Putina[2]. Kraj powrócił jednak do stawki konkursowej rok później[3].

Historia Gruzji w Konkursie Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

Sopo Chalwaszi – pierwsza reprezentantka kraju w trakcie występu podczas 52. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007 roku
Diana Ghurckaia w trakcie prezentacji „Peace Will Come” podczas drugiego półfinału 53. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2008 roku
Sopo Niżaradze w trakcie prezentacji „Shine” podczas 55. Konkursu Piosenki Eurowizji 2010 roku

Konkurs Piosenki Eurowizji 2007[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku gruziński nadawca Georgian Public Broadcasting (GPB) dołączył do Europejskiej Unii Nadawców (EBU), dzięki czemu mógł wystartować w konkursie w 2006 roku[4]. Pomimo pogłosek o chęci wzięcia udziału w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji[5], telewizja nie zadebiutowała w konkursie[6]. Rok później telewizja poinformowała media o planowanym debiucie w 52. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007 roku. Dyrektor Generalny Dawid Kintsuraszwili ogłosił, że pierwszy reprezentant zostanie wybrany wewnętrznie. Dział marketingu telewizji ocenił 20 najpopularniejszych gruzińskich artystów, spośród których najwięcej poparcia (63% głosów) zdobyła Sopo Chalwaszi. W marcu zorganizowano specjalny koncert selekcyjny, podczas którego wybrano eurowizyjny utwór dla piosenkarki. Zaprezentowała wówczas pięć piosenek: „My Story”, „Tell Me Why”, „On Adjarian Motives”, „Fantasy Land” oraz „Freedom”[7]. Telewidzowie ostatecznie wybrali tę pierwszą, oddając na nią 51% głosów[8][9]. Autorami ballady[10] z elementami gruzińskiego folkloru oraz nowoczesnych brzmień[11] byli Beka Dżafaridze oraz Bibi Kwaczadze[12]. Kilka dni po zakończeniu koncertu ogłoszono oficjalny tytuł piosenki - „Visionary Dream[13].

10 maja piosenkarka wystąpiła w półfinale konkursu z szóstym numerem startowym[13]. Zdobyła 123 punkty, dzięki którym awansowała do finału z ósmego miejsca[14]. Podczas sobotniego koncertu finałowego zaprezentowała się jako jedenasta w kolejności. Otrzymała w sumie 97 punktów, w tym maksymalną liczbę dwunastu głosów od Litwy, kończąc udział na 12. miejscu[15].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2008[edytuj | edytuj kod]

1 marca 2008 roku w Sports Palace w Tbilisi odbył się finał pierwszych krajowych eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Chęć wzięcia udziału wyraziło 29 uczestników[16], spośród których komisja sędziowska wytypowała dwunastu finalistów: Aleko Berdzeniszwili, Diana Ghurckaia, Tamta Chelidze, Tika Pacacja, Tako Gaczecziladze, Salome Gaswiani, Salome Korkotaszwili, Guga Apcjauri, Irakli Pirtschalawa, trio 3G (Tako, Nini, Kristine) oraz zespoły Vivo oraz Theatre quartet[16][17]. Zwycięzcę wybrała publiczność za pomocą SMS-ów oraz jurorzy[16]. Selekcje wygrała Ghurckaia z utworem „Peace Will Come”[18][19] autorstwa Kim Breitburga oraz Karena Kawaleriana[20]. Zdobył 39,4% głosów widzów[21]. W kwietniu wokalistka wyruszyła w trasę promocyjną do Szwecji oraz kilku krajów bałkańskich[22].

W 2008 roku wprowadzono dwie rundy półfinałowe[23]. Ghurckaia wystąpiła czternasta w drugim półfinale, który odbył się 22 maja. Na scenie towarzyszyło jej pięciu tancerzy oraz wokal wspierający[24][25]. Otrzymała 105 punktów, w tym dwanaście od Cypru i Ukrainy[26], dzięki którym zakwalifikowała się do sobotniego finału. Zajęła w nim 11. miejsce z 83 punktami na koncie[23]

Konkurs Piosenki Eurowizji 2009[edytuj | edytuj kod]

Z powodu wojny w Osetii Południowej GPB miał wątpliwości co do udziału w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym przez Rosję. 28 sierpnia 2008 roku ogłosił rezygnację z powodu obaw o bezpieczeństwo gruzińskich uczestników[27]. Po wygraniu 6. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci[28] i zdobyciu 12 punktów od Rosji[29] gruziński nadawca zdecydował się na udział w Konkursie Piosenki Eurowizji, co potwierdziła opublikowana 12 stycznia 2009 roku przez EBU lista uczestników imprezy w 2009 roku[30].

Na początku lutego podano nazwiska dziesięciu finalistów eliminacji[31]. Na liście uczestników znaleźli się: Tika Pacacja, Anri Dżochadze, Keti Ordżonikidze, Boris Bedia, Nodiko Tatiszwili, Giorgi Maisuradze, duet Baczi Kitiaszwili-Bermucha, sekstet (Tony Omaily, Sopo Kakulia, Mariko Asatianis, Anano Mżawia, Nodar Tatiszwili, Guga Apcjauri) oraz zespoły: November (w składzie: Dawit Mczedliszwili, Dawid Dżochadzem, Kobis Mandżgaladze, Giorgi Kikaliszwili, Sandro Żgenti) oraz Stephane & 3G[32], który 18 lutego wygrał finał selekcji[33][34]. Tekst zwycięskiego utworu „We Don't Wanna Put In” wzbudził jednak kontrowersje, zawierał bowiem nawiązania polityczne do rosyjskiego premiera Wladimira Putina, czym naruszył regulamin imprezy[35][36]. EBU wymogła na zespole zmianę słów piosenki[2]. Gruziński nadawca ogłosił jednak, że nie spełni stawianych mu warunków, a 11 marca wycofał się z konkursu[37][38][39].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2010[edytuj | edytuj kod]

GPB postanowiła powrócić do konkursu i pojawiła się na oficjalnej liście uczestników 55. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w 2010 roku przez Norwegię[3]. Nadawca ponownie wybrał swojego reprezentanta wewnętrznie - 16 stycznia ogłoszono, że na konkursie wystąpi Sopo Niżaradze[40]. Na początku lutego opublikowano listę sześciu utworów, które piosenkarka wykonała 27 lutego w Tbilisi Event Hall[41] podczas koncertu eliminacyjnego: „Never Give In”, „Call Me”, „Our Word”, „For Eternity”, „Sing My Song” oraz „Shine”[42][43]. Choreografię do wszystkich występów ułożyła Lasza Oniani, a stroje zaprojektowała Teona Elizbaraszwili. Telewidzowie oraz komisja sędziowska najwięcej głosów oddała na piosenkę „Shine”[44], którą napisali Hanna Sorvaag, Harry Sommerdahl oraz Christian Leuzzi[45][46].

22 maja w Opera House gruzińska delegacja zorganizowała specjalne eurowizyjne przyjęcie[47]. Pięć dni później Niżaradze wystąpiła w drugim koncercie półfinałowym z szesnastym numerem startowym[48]. Podczas prezentacji wystąpiło troje tancerzy[49], którzy zatańczyli układ ułożony przez Redha Benteifoura[50] - choreografa m.in. Michaela Jacksona[51]. Piosenkarka zakwalifikowała się do finału z trzeciego miejsca, zdobywając 106 punktów, w tym po dwanaście od Armenii i Litwy[52]. W sobotnim finale, który odbył się 29 maja, wokalistka zaprezentowała się jako trzynasta w kolejności[53] i zajęła ostatecznie 9. miejsce, otrzymując w sumie 139 punktów, w tym dwie najwyższe noty od Litwy i Armenii[54].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2011[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2011 roku GPB poinformował o powrocie do formatu narodowych selekcji do 56. Konkursu Piosenki Eurowizji, rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do udziału w eliminacjach[55]. Miesiąc później ogłosił dziesięciu finalistów (Temo Sadżaja, Salome Korkotaszwili, Boris Bedia, Tako Gaczecziladze, Keti Ordżonikidze, Nini Szermadini oraz zespoły - The Georgians, Sweet Pills oraz Eldrine), których wybrała komisja sędziowska spośród 50 przysłanych kandydatur[56]. Trzech uczestników - Bedia, Orjonikidze oraz Gaczecziladze - zrezygnowało z udziału w selekcjach, w którym wzięło ostatecznie udział siedmiu uczestników[56][57]. 19 lutego[57] eliminacje wygrała grupa Eldrine z rockowo-hip hopowym utworem autorstwa DJ BE$$a, Ernta DJ Rocka Checzumowiego oraz Micheila Czelidze'a „One More Day[58][59]. 28 lutego GPB poinformował media o zmianie wokalistki – Tamar Wadaczkorii zastąpiła Sopo Toroszelidze[60]. W maju gruzińska delegacja po raz kolejny zorganizowała eurowizyjną imprezę dla fanów konkursu, podczas którego zaśpiewały byłe reprezentantki kraju - Sopo Chalwaszi oraz Sopo Niżaradze[61].

10 maja zespół Eldrine wystąpił jako dziewiąty w kolejności[62] w pierwszym półfinale 56. Konkursu Piosenki Eurowizji[63], który został zorganizowany w Düsseldorfie w Niemczech[64]. Zdobył 74 punkty i awansował do finału z 9. miejsca[65]. Podczas konferencji prasowej po półfinale grupa wylosowała na finał ostatni, 25 numer startowy[66]. W sobotę otrzymała 110 punktów, dzięki którym zakończyła udział na 9. miejscu[67].

Po zakończeniu finału zespół otrzymał Nagrodę im. Barbary Dex dla najgorzej ubranego artysty. Na 810 głosujących w plebiscycie, 133 oddało głos na gruzińskich reprezentantów[68][69]. Toroszelidze ubrana była w czarną sukienkę z zielonymi wstawkami, która według jej słów nawiązywała do kultury gruzińskiej[70].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2012[edytuj | edytuj kod]

15 grudnia 2011 roku GPB rozpoczął proces selekcji gruzińskiego reprezentanta na 57. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany przez Baku w Azerbejdżanie[71]. Pod koniec stycznia nadawca opublikował listę trzynastu kandydatów, którzy wysłali do siedziby telewizji swoje propozycje: Anri Dżochadze, Boris Bedia, Davi, Eduard Tatiana, Lewan Dżibladze, Lina Asataszwili, Salome Simoniszwili, Szmagi Tediaszwili, The Georgians, Vanilla Cage, Mirror Illusion, REMA oraz Industrial City[72]. Spośród nich komisja jurorska, składająca się z profesjonalnych muzyków, wybrała dziewięciu finalistów[73], którzy wystąpili 19 lutego 2012 roku podczas finałowego koncertu[74]. Selekcje wygrał Anri Dżochadze, który zgłosił się z propozycją „I'm a Joker[75]. Tym samym został pierwszym mężczyzną reprezentującym kraj w konkursie[75].

24 maja wystąpił w drugim półfinale konkursu[76] z pierwszym numerem startowym[77]. Podczas występu wokalista grał na perkusji i na pianinie[78]. Ostatecznie zdobył 36 punktów i zajął 14. miejsce, nie kwalifikując się do finału[79].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2013[edytuj | edytuj kod]

31 grudnia 2012 roku GPB opublikował nazwiska wewnętrznie wybranych reprezentantów na 58. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowanym w szwedzkim Malmö w 2013 roku, którymi zostali Nodiko Tatiszwili i Sopo Gelowani[80]. Konkursową kompozycję „Waterfall”[81] napisali dla artystów Thomas G:son oraz Erik Bernholm[82].

Para wystąpiła 16 maja jako piętnasta[83] podczas drugiego koncertu półfinałowego[84] i awansowała do finału[85], zdobywając 63 punktów i 10. miejsce[86]. W sobotę 18 maja[87] duet zaprezentował konkursową piosenkę z przedostatnim, 25. numerem startowym[88], ostatecznie zajmując 15. miejsce z 50 punktami na koncie[89].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2014[edytuj | edytuj kod]

16 lipca 2013 roku gruziński nadawca GPB potwierdził udział w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji[90]. Na początku lutego poinformował, że kraj reprezentować będzie folkowy zespół The Shin oraz wokalistka jazzowa Mariko Ebralidze[91], a ich konkursową propozycją został utwór „Three Minutes to Earth”[92], z którym formacja wystąpiła 8 maja podczas drugiego koncertu półfinałowego. Ostatecznie, reprezentanci zdobyli 15 punktów i zajęli 15 (ostatnie) miejsce w swoim półfinale i nie zakwalifikowali się do finału konkursu[93]. Wynik ten jest najgorszym w historii startów tego kraju na Eurowizji.

Uczestnictwo[edytuj | edytuj kod]

The Shin i Mariko podczas występu w półfinale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014 roku

Gruzja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007 roku i do tej pory wzięła w nim udział osiem razy. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich gruzińskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach[94]:

Rok Artysta Tytuł Finał Punkty Półfinał Punkty
2007 Sopo Chalwaszi „Visionary Dream” 12 97 8 123
2008 Diana Ghurckaia „Peace Will Come” 11 83 5 107
2009 Stephane & 3G „We Don't Wanna Put In”
dyskwalifikacja
2010 Sopo Niżaradze „Shine” 9 136 3 106
2011 Eldrine „One More Day” 9 110 6 74
2012 Anri Dżochadze „I´m a Joker” 14 36
2013 Nodiko Tatiszwili & Sopo Gelowani „Waterfall” 15 50 10 63
2014 The Shin & Mariko „Three Minutes to Earth” 15 15
„ – ” oznacza brak udziału reprezentanta w danej rundzie.

Historia głosowania w finale (2007-2014)[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Gruzja przyznaje w finale najwięcej punktów oraz od których państw gruzińscy reprezentanci otrzymują najwyższe noty[95].

Kraje, którym Gruzja przyznała najwięcej punktów:

L.p. Kraj Punkty
1  Armenia 59
2  Litwa 49
3  Ukraina 48
4  Rosja 43
5  Azerbejdżan 39

Kraje, od których Gruzja otrzymała najwięcej punktów:

L.p. Kraj Punkty
1  Ukraina 51
2  Azerbejdżan 45
3  Armenia 44
4  Rosja 30
5  Litwa 25
 Białoruś

Legenda:

     1. miejsce

     2. miejsce

     3. miejsce

Nagrody im. Marcela Bezençona[edytuj | edytuj kod]

Nagrody im. Marcela Bezençona – trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas 47. Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowanego w Tallinnie w Estonii. Pomysłodawcami nagrody są: Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku, obecny Szef Delegacji Szwecji) oraz Richard Herrey (członek szwedzkiego zespołu Herreys, który wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 1984). Statuetka nosi nazwisko twórcy Konkursu Piosenki Eurowizji – Marcela Bezençona[96].

Nagrody przyznawane są obecnie w trzech kategoriach[96]:

 • Nagroda Dziennikarzy (zwycięzcę wybierają akredytowani dziennikarze)
 • Nagroda Artystyczna (zwycięzcę wybierają komentatorzy konkursu)
 • Nagroda Kompozytorska (zwycięzcę wybierają kompozytorzy biorący udział w konkursie)

Nagroda Dziennikarzy

Rok Piosenka Kompozytor(zy) Artysta
2013[97] „Waterfall” Thomas G:son
Erik Bernholm
Nodiko Tatiszwili & Sopo Gelowani

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Gruzja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci

Przypisy

 1. Barry Viniker: Sopho Khalvashi for Georgia's debut (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2006-12-12. [dostęp 2013-07-13].
 2. 2,0 2,1 Sietse Bakker: Georgian song lyrics do not comply with Rules (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-03-10. [dostęp 2013-07-13].
 3. 3,0 3,1 Sietse Bakker: Exclusive: 39 countries to be represented in Oslo. (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-12-31. [dostęp 2013-07-13].
 4. Roel Philips: Armenia and Georgia ready for Eurovision Song Contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-07-08. [dostęp 2013-11-06].
 5. Sietse Bakker: Georgia interested in 2006 participation (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-04-27. [dostęp 2013-11-03].
 6. Sietse Bakker: 'Georgia won't subscribe for Athens 2006' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-10-05. [dostęp 2013-11-06].
 7. Posłuchaj gruzińskich propozycji. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2007-01-26. [dostęp 2013-07-12].
 8. Marcus Klier: My story for Georgia (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2007-03-03. [dostęp 2013-07-12].
 9. Gruzja: My Story do Helsinek. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2007-03-03. [dostęp 2013-07-12].
 10. Aris Kalimeris: Georgia: Meet Sopho Khalvashi (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2007-04-01. [dostęp 2013-07-13].
 11. Sanjay (Sergio) Jiandani: Exclusive: Sopho opens her heart and shares her dreams! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2007-04-25. [dostęp 2013-07-13].
 12. About Sopho (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13].
 13. 13,0 13,1 Richard West-Soley: Georgia: It IS 'Visionary Dream'! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2007-03-23. [dostęp 2013-07-13].
 14. Eurovision Song Contest 2007 Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13].
 15. Eurovision Song Contest 2007 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13].
 16. 16,0 16,1 16,2 Marco Brey: Tonight: Who will get the ticket from Tbilisi? (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2008-03-01. [dostęp 2013-07-12].
 17. Gruzja: finał już jutro!. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2008-02-29. [dostęp 2013-07-12].
 18. Marco Brey: Diana Ghurtskaia gets Georgian ticket to Belgrade (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2008-03-01. [dostęp 2013-07-13].
 19. Diana Gurtskaya z Gruzji. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2008-03-01. [dostęp 2013-07-12].
 20. About Diana Gurtskaya (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13].
 21. Gruzja: szczegółowe wyniki głosowania. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2008-03-03. [dostęp 2013-07-12].
 22. Sietse Bakker: Diana launches perfume and starts tour (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2008-04-08. [dostęp 2013-07-13].
 23. 23,0 23,1 Eurovision Song Contest 2008 Final. W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-05-22].
 24. Marco Brey: Georgia: Peaceful performance for Diana (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2008-05-14. [dostęp 2013-07-13].
 25. Jacob Dræby: First up: Diana, Csézy & Morena (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2008-05-18. [dostęp 2013-07-13].
 26. Eurovision Song Contest 2008 Semi-Final (2) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13].
 27. News Eurovision Serbia 2008 Georgia. [dostęp 2013-03-27].
 28. Sietse Bakker: Georgia wins Junior 2008! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2008-11-22. [dostęp 2013-03-27].
 29. Junior Eurovision Song Contest 2009 (ang.). W: EBU [on-line]. www.junioreurovision.tv. [dostęp 2013-03-27].
 30. Jarmo Siim: 43 countries to take part in Moscow! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-01-12. [dostęp 2013-07-13].
 31. Marco Brey: Participants of Georgian national final announced (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-02-06. [dostęp 2013-07-13].
 32. Marco Brey: Tonight: The Georgian national final - don't miss it! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-02-18. [dostęp 2013-07-13].
 33. Marco Brey: Georgia: National final on February 18th (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-01-22. [dostęp 2013-07-13].
 34. Marco Brey: Stephane & 3G to represent Georgia in Moscow (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-02-18. [dostęp 2013-07-13].
 35. Putin jibe picked for Eurovision (ang.). W: BBC [on-line]. www.news.bbc.co.uk, 2009-02-19. [dostęp 2013-03-27].
 36. 2013 EUROVISION SONG CONTEST RULES (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13].
 37. Tim Jonze: Eurovision 2009: Georgia pulls out of contest over 'Putin song' (ang.). W: Guardian [on-line]. www.guardian.co.uk, 2009-03-11. [dostęp 2013-07-13].
 38. Sarah Marcus: Georgia pulls out of Eurovision after controversial song is banned (ang.). W: The Telegraph [on-line]. www.telegraph.co.uk, 2009-03-11. [dostęp 2013-07-13].
 39. Georgia's disco Putin put-down kicked out of Eurovision (ang.). W: CBC [on-line]. www.cbc.ca, 2009-03-10. [dostęp 2013-07-13].
 40. Sietse Bakker: Sopho Nizharadze to represent Georgia in Oslo! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-01-16. [dostęp 2013-07-13].
 41. Jarmo Siim: Georgia: Sofia will try to shine bright on stage (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-05-11. [dostęp 2013-07-13].
 42. Marco Brey: Georgia: Songs announced for national final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-02-09. [dostęp 2013-07-13].
 43. Marco Brey: Watch live: Georgia picks Eurovision song (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-02-27. [dostęp 2013-07-13].
 44. Marco Brey: Sofia Nizharadze to sing "Shine" in Oslo! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-02-27. [dostęp 2013-07-13].
 45. About Sofia Nizharadze (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13].
 46. Marco Brey: Sofia Nizharadze: 'A new style for Georgia' (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-04-23. [dostęp 2013-07-13].
 47. Simon Storvik-Green: Georgian party brings glamour and glitz to Oslo! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-05-23. [dostęp 2013-07-13].
 48. Jarmo Siim: Oslo 2010: Results of the Running Order Draw (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-03-23. [dostęp 2013-07-13].
 49. Marco Brey: Preview the Second Semi-Final: The First Dress Rehearsal (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-05-26. [dostęp 2013-07-13].
 50. Marco Brey: Sofia shines on stage for Georgia (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-05-19. [dostęp 2013-07-13].
 51. Gustav Dahlander: Sofia honoured to shoulder Georgian comeback (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-05-26. [dostęp 2013-07-13].
 52. Eurovision Song Contest 2010 Semi-Final (2) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13].
 53. Glen Webb: Tonights winners discover their position in the Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-05-28. [dostęp 2013-07-13].
 54. Eurovision Song Contest 2010 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13].
 55. Marco Brey: Georgia: National selection starts with call for songs (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-01-20. [dostęp 2013-07-17].
 56. 56,0 56,1 Andreas Schacht: UPDATE: Georgia - finalists announced (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-02-11. [dostęp 2013-07-17].
 57. 57,0 57,1 Simon Storvik-Green: Tonight: Who will triumph in Georgia? (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-02-19. [dostęp 2013-07-17].
 58. Simon Storvik-Green: Eldrine triumphant in Georgia (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-02-19. [dostęp 2013-03-27].
 59. Marco Brey: Eldrine will rock the stage for Georgia! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-03-31. [dostęp 2013-07-17].
 60. Marco Brey: Sophio Toroshelidze new lead singer of Eldrine (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-05-07. [dostęp 2013-03-27].
 61. Marco Brey: Europe gathers at the Georgian Party (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-02-28. [dostęp 2013-03-27].
 62. Andreas Schacht: Results of the Running Order Draw! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-03-15. [dostęp 2013-05-21].
 63. Jarmo Siim: Results of the Semi-Final Allocation Draw (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-01-17. [dostęp 2013-05-21].
 64. Jarmo Siim: And the winner is... Düsseldorf! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-10-12. [dostęp 2013-07-17].
 65. Eurovision Song Contest 2011 Semi-Final (1) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-03-27].
 66. NDR Press: Winners' Press Conference, First Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-05-11. [dostęp 2013-07-17].
 67. Eurovision Song Contest 2011 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-03-27].
 68. Victor Hondal: Georgia: Eldrine wins Barbara Dex award (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2011-05-22. [dostęp 2013-05-26].
 69. Dariusz Sułek: Eldrine z nagrodą im. Barbary Dex. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2011-05-22. [dostęp 2013-05-26].
 70. Wiwi Bloggs: BARBARA DEX AWARD 2011: GEORGIA’S ELDRINE TOP WORST DRESSED LIST AT EUROVISION 2011 (ang.). W: WIWIBLOGGS.COM [on-line]. www.wiwibloggs.com, 2011-05-23. [dostęp 2013-05-26].
 71. Olena Omelyanchuk: Georgia is looking for its star for Baku! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-12-16. [dostęp 2013-07-17].
 72. Marco Brey: Georgia: 13 entries received for national final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2012-01-22. [dostęp 2013-07-17].
 73. Marco Brey: Georgia: National final on February 19th - candidates announced (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2012-02-13. [dostęp 2013-07-17].
 74. Marco Brey: Watch today: Georgia to choose for Baku (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2012-02-13. [dostęp 2013-07-17].
 75. 75,0 75,1 Marco Brey: Anri Jokhadze to represent Georgia (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2012-02-19. [dostęp 2013-03-27].
 76. Victor M. Escudero: Results of the Semi-Final allocation draw (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-01-25. [dostęp 2013-03-01].
 77. Victor M. Escudero: Results of the 2012 Running Order Draw! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-03-20. [dostęp 2013-03-01].
 78. Marco Brey: Live Report: The Second Semi-Final dress rehearsal (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2012-005-23. [dostęp 2013-07-17].
 79. Eurovision Song Contest 2012 Semi-Final (2) (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-01].
 80. Simon Storvik-Green: Nodi Tatishvili & Sophie Gelovani to represent Georgia in Malmö (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2012-02-13. [dostęp 2013-03-27].
 81. Georgia: Nodi & Sophie to sing "Waterfall" in Malmö. [dostęp 2013-03-27].
 82. 2012 winner to compose Georgian entry. [dostęp 2013-03-27].
 83. Jarmo Siim: Eurovision 2013: Semi-Final running order revealed (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-03-28. [dostęp 2013-05-24].
 84. Jarmo Siim: Draw results: Who's in which Semi-Final? (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-01-17. [dostęp 2013-05-24].
 85. Jakov Leon: We have ten more finalists! (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-05-16. [dostęp 2013-05-24].
 86. Eurovision Song Contest 2013 Semi-Final (2) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-05-25].
 87. Jakov Leon: We have our first ten finalists! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-05-14. [dostęp 2013-05-14].
 88. Simon Storvik-Green: Running order for the Grand Final revealed (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-05-14. [dostęp 2013-05-14].
 89. Eurovision Song Contest 2013 Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-18. [dostęp 2013-05-18].
 90. Sanjay (Sergio) Jiandani: Georgia: GPB confirm participation in 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2013-07-16. [dostęp 2013-07-16].
 91. Sanjay (Sergio) Jiandani: Georgia: Mariko Ebralidze and The Shin to Copenhangen! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2013-02-04. [dostęp 2014-02-07].
 92. Marco Brey: "Three Minutes to Earth" for Georgia (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2014-02-24. [dostęp 2014-02-24].
 93. Gordon Roxburgh: Tonight ten more winners through to the Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2014-05-08. [dostęp 2014-05-10].
 94. Georgia in the Eurovision Song Contest (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-18. [dostęp 2013-05-18].
 95. Points to and from GEORGIA (ang.). www.eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-07-17].
 96. 96,0 96,1 Marcel Bezençon Award - an introduction (ang.). W: Pop Light [on-line]. www.poplight.zitiz.se. [dostęp 2013-06-22].
 97. Gordon Roxburgh: Winners of the Marcel Bezençon Awards 2013 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-05-19. [dostęp 2013-07-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]