Armenia w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Armenia
w Konkursie Piosenki Eurowizji
Flaga Armenii
Nadawca AMPTV
Liczba udziałów 7
Pierwszy występ 2006
Najlepszy wynik 4. miejsce
2008
Najgorszy wynik 12. miejsce (półfinał)
2011
Strona internetowa

Armenia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2006 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się nadawca Public Television of Armenia (ARMTV).

Przez pierwsze pięć lat uczestnictwa Armenia zawsze zajmowała miejsca w pierwszej dziesiątce finałowej[1]. Najlepsze miejsce – czwarte – zajęła w 2008 roku Sirusho. Jedyną ormiańską reprezentantką, która nie zakwalifikowała się do finału, jest Emmy. W 2011 roku z utworem „Boom Boom” zajęła 12. miejsce w pierwszym półfinale. Kraj raz zrezygnował z udziału w festiwalu – w 2012 roku[2]. Powodem wycofania się z konkursu był brak gwarancji bezpieczeństwa dla reprezentanta Armenii spowodowanego nierozstrzygniętym konfliktem między Armenią a Azerbejdżanem (organizatorem festiwalu) dotyczącym Górskiego Karabachu. Rok później powróciła do stawki konkursowej.

Historia Armenii w Konkursie Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

Hayko – reprezentant kraju podczas 52. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Anytime You Need”
Sirusho w trakcie prezentacji „Qélé, Qélé” podczas 53. Konkursu Piosenki Eurowizji
Zespół Dorians podczas wykonywania „Lonely Planet” na 58. Konkursie Piosenki Eurowizji

Konkurs Piosenki Eurowizji 2004-2005[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2003 roku pojawiła się informacja o tym, że armeński nadawca publiczny ARMTV poinformował o udziale kraju w 49. Konkursie Piosenki Eurowizji[3]. Kilka dni później Sarah Yuen z Europejskiej Unii Nadawców (EBU) zdementowała doniesienia tłumacząc, że krajowa telewizja nie może wystąpić na festiwalu, ponieważ nie jest członkiem EBU[4]. Podobne głosy o potencjalnym udziale kraju w konkursie pojawiły się podczas 50. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2005 roku[5].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2006[edytuj | edytuj kod]

8 lipca 2005 roku ormiański nadawca został czynnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU), a cztery dni później potwierdził chęć zadebiutowania podczas 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2006 roku[6][7]. Pierwszym reprezentantem kraju w konkursie został André z utworem „Without Your Love”.

18 maja 2006 roku wystąpił w półfinale festiwalu i zajął w niej 6. miejsce, awansując do finału. Cztery dni później zaprezentował się w rundzie finałowej jako ostatni, 24. uczestnik. Ostatecznie zdobył 129 punktów, które przełożyły się na 8. miejsce w ostatecznej klasyfikacji[8].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2007[edytuj | edytuj kod]

Ormiańskie eliminacje do 52. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007 roku wygrał Hayko z utworem „Anytime You Need”[9]. Dzięki wysokiemu miejscu zajętemu przez André rok wcześniej, Hayko’ nie musiał brać udziału w półfinale. 12 maja odbył się finał konkursu, w którym reprezentant Armenii wystąpił z przedostatnim, 23. numerem startowym. Zdobył w sumie 138 punktów i zajął 8. miejsce[8].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2008[edytuj | edytuj kod]

W 2008 roku zmieniły się zasady konkursu[10]. Wszystkie uczestniczące kraje, poza tzw. „Wielką Czwórką” i gospodarzem festiwalu, musiały wziąć udział w rundzie półfinałowej[11]. Krajowy nadawca ogłosił, że reprezentantem Armenii podczas 53. Konkursu Piosenki Eurowizji została Sirusho[12]. Konkursową propozycję wybrano podczas finału nardowych selekcji, który odbył się 9 marca[13]. Piosenkarka wykonała w nim cztery utwory: „Strong”, „Can’t Control It”, „I Still Breathe” i „Qélé, Qélé”. Komisja sędziowska oraz publiczność za pomocą SMS-ów wybrała ten ostatni, który został trzecią ormiańską propozycją eurowizyjną[14][15].

20 maja odbył się pierwszy półfinał konkursu[16], w którym Sirusho wystąpiła z czternastym numerem startowym. Zdobyła 139 punktow, które zapewniły jej awans do finału z drugiego miejsca[17]. Podczas sobotniego finału 24 maja, utwór „Qélé, Qélé” zdobył 199 punktów, co przełożyło się na 4. miejsce[18].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2009[edytuj | edytuj kod]

W narodowych selekcjach do 54. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięło udział 21 uczestników[19]. Głosami telewidzów oraz komisji sędziowskiej eliminacje wygrały siostry Inga i Anusz Arszakian z utworem „Dżan dżan”[20][21], będącym połączeniem muzyki folk oraz elementów muzyki nowoczesnej[22]. 12 maja Inga i Anusz wystąpiły jako szóste[23] w pierwszym półfinale konkursu[24]. Zdobyły 172 punkty i awansowały do finału z drugiego miejsca[25]. W sobotę 16 maja wystąpiły w finale z dziewiątym numerem startowym. Zakończyły udział na 10. miejscu, otrzymując łącznie 92 punkty, w tym maksymalną notę dwunastu punktów od Czech[26].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2010[edytuj | edytuj kod]

15 lutego 2010 roku odbył się finał ormiańskich preselekcji do 55. Konkursu Piosenki Eurowizji. Swoje kandydatury można było składać do siedziby nadawcy publicznego do 1 lutego[27]. Dziewięć dni później specjalna komisja sędziowska wybrała 10 utworów, które dopuszczono do udziału w krajowych selekcjach[28]. Kilka dni przed finałem z rywalizacji zrezygnowała Sonya, która zgłosiła utwór „Never”[29]. 14 lutego możliwość udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji wygrała Eva Rivas z utworem „Apricot Stone” autorstwa Armena Martirosjana i Karena Kawaleriana[30][31]. Piosenkarka wystąpiła z ostatnim, dziewiątym numerem startowym, a o wynikach zdecydowali zarówno telewidzowie, jak i komisja sędziowska[30].

27 maja Rivas wystąpiła w drugim półfinale 55. Konkursu Piosenki Eurowizji[32] z drugim numerem startowym[33]. Zdobyła 83 punkty i awansowała do finału z 6. miejsca[34]. Dwa dni później odbył się finał konkursu, w którym wokalistka wystąpiła jako 21.[35] Zakończyła swój udział na 7. miejscu, otrzymując łącznie 141 punktów, w tym maksymalne noty od Izraela, Rosji oraz Holandii[36].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2011[edytuj | edytuj kod]

11 grudnia 2010 roku Aleksan Harutiunian (przewodniczący Rady Radiofonii i Telewizji Armenii) ogłosił, że Emmy została wybrana wewnętrznie reprezentantką kraju podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w niemieckim Düsseldorfie[37]. Piosenkarka rok wcześniej brała udział w narodowych preselekcjach do festiwalu z utworem „Hey (Let Me Hear You Say)”, który wykonała w duecie z Mihranem[37]. 15 stycznia upłynął termin nadsyłania kompozycji konkursowych dla wokalistki do siedziby nadawcy publicznego, napłynęło ok. 70 kandydatur[38]. Dwa tygodnie przed koncertem preselekcyjnym opublikowano nazwiska kompozytorów czterech piosenek, które zostały dopuszczone do rundy finałowej preselekcji: DerHova, Apricota (duet: Hajk Harutiunian-Hajk Howhannisjan), Wahram Petrosjan oraz Martin Kesici[39]. Początkowo finał narodowy miał się odbyć 26 lutego, lecz ze względu na śmierć Dawita Bedżaniana, ojca Emmy[40], program przełożono na 5 marca[41]. Podczas niego piosenkarka wykonała 4 utwory: „Ayo” (DerHova), „Hi” (Petrosjan), „Goodbye” (Kesici) oraz „Boom Boom” (Apricota)[41][42], która ostatecznie wygrała eliminacje[43]. Zwycięski utwór otrzymał 41,72% głosów publiczności, dzięki czemu znalazł się na pierwszym miejscu rankingu. Piosenka znalazła się również na szczycie zestawienia jurorskiego[40]. Wyniki wzbudziły kontrowersje[44], a wielu widzów nie zgodziło się z werdyktem komisji sędziowskiej. Domagali się nawet zmiany eurowizyjnej propozycji, a zwycięską uznali jako „pozbawioną sensu”. W specjalnie wydanym oświadczeniu Emmy napisała: „Musimy uszanować zasady preselekcji i zaakceptować to, że zwolennicy jednej z piosenek byli bardziej aktywni niż zwolennicy innej.”[45]. Szef ormiańskiej delegacji eurowizyjnej Gohar Gasparian stwierdził, że „(...) krytyka fanów niszczy dobry wizerunek samej wokalistki, jak i całej Armenii, uważanej za jeden z najlepszych krajów w najnowszej historii Eurowizji.”[40] W teledysku do utworu wystąpił niemiecki bokser ormiańskiego pochodzenia – Arthur Abraham[46].

Przed konkursem odbyły się dwie konferencje prasowe, podczas których Emmy wyjaśniła znaczenie utworu oraz prezentacji[47][48]. Piosenka opowiadała o dziewczynie zakochanej w mężczyźnie, który nie interesuje się niczym poza boksowaniem[49]. 10 maja 2011 roku Emmy wystąpiła jako czwarta[50] podczas pierwszego półfinału 56. Konkursu Piosenki Eurowizji[51]. Cały występ nawiązywał do boksu – Emmy rozpoczęła prezentację na fotelu w kształcie rękawicy bokserskiej, a czterech greckich tancerzy towarzyszących piosenkarce na scenie ubranych było w szlafroki[49]. Choreografię przygotowała Armine Zarian[52]. „Boom Boom” zdobył 54 punkty, które przełożyły się na 12. miejsce[8]. Do awansu do finału zabrakło utworowi jednego punktu, a w półfinale zremisował z maltańską propozycją „One Life” Glena Velli[53]. Emmy została pierwszą reprezentantką Armenii, która nie zakwalifikowała kraju do rundy finałowej[54].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2012[edytuj | edytuj kod]

Armenia planowała udział w 57. Konkursie Piosenki Eurowizji[55], reprezentant miał zostać wybrany wewnętrznie, a jego nazwisko chciano opublikować przed 18 marca[56]. 7 marca 2012 roku nadawca armeński ogłosił jednak, że kraj nie weźmie udziału na festiwalu z powodów braku gwarancji bezpieczeństwa dla reprezentanta spowodowanego nierozstrzygniętym konfliktem między krajami dotyczącym Górskiego Karabachu[57][2]. Udziałowi sprzeciwili się nawet byli reprezentanci państwa[58][2]. Z powodu rezygnacji po ostatecznym terminie zgłaszania, Europejska Unia Nadawców nałożyła na krajowego nadawcę ARMTV karę finansową równoznaczną połowie stawki eurowizyjnej[59]. Telewizja miała też obowiązek transmitować finał festiwalu bez żadnych zakłóceń, w przeciwnym razie kraj mógł zostać niedopuszczony do udziału w kolejnym Konkursie Piosenki Eurowizji[59].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2013[edytuj | edytuj kod]

Armenia powróciła do konkursu po rocznej przerwie[60]. Na początku 2013 roku pojawiły się spekulacje, że reprezentantką kraju ponownie zostanie Sirusho, która po raz pierwszy wystąpiła w barwach kraju w 2008 roku[61]. Kilka dni później nadawca publiczny ogłosił, że Armenię podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w szwedzkim Malmö reprezentował będzie Gorr Sudżian z zespołem Dorians[62][63]. Na początku marca odbył się specjalny program, podczas którego został wybrany eurowizyjny utwór dla reprezentanta. Dorians wykonał cztery piosenki: „Toy Planet”, „No Time”, „Lying” oraz „Lonely Planet”[64], który wygrał finał konkursu[65][66].

16 maja Dorians wystąpił w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji z jedenastym numerem startowym[67][68]. Awansował do sobotniego finału z siódmego miejsca[69], który odbył się 18 maja[70]. Zespół zaprezentował się w nim jako dwunasty w kolejności[71] i zajął ostatecznie 18. miejsce z 41 punktami na koncie[72].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2014[edytuj | edytuj kod]

22 listopada 2013 roku krajowy nadawca potwierdził udział w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji[73], a podczas sylwestrowego programu Big Night’s Gala TV Show poinformował, że kraj reprezentować będzie Aram Mp3[74][75]. Premiera jego konkursowego utworu „Not Alone” odbyła się 14 marca 2014 roku[76].

Uczestnictwo[edytuj | edytuj kod]

Armenia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2006 roku. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich ormiańskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki krajowych delegatów w poszczególnych latach[8].

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
2006 André „Without Your Love” 8 129 6 150
2007 Hayko „Anytime You Need” 8 138
2008 Sirusho Qélé, Qélé 4 199 2 139
2009 Inga i Anusz Arszakian „Dżan dżan” 10 92 5 99
2010 Eva Rivas „Apricot Stone” 7 141 6 83
2011 Emmy „Boom Boom” 12 54
2013 Dorians „Lonely Planet” 18 41 7 69
2014 Aram Mp3 „Not Alone”

Historia głosowania w finale (2006-2013)[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Armenia przyznaje w finale najwięcej punktów oraz od których państw ormiańscy reprezentanci otrzymują najwyższe noty[77].

Kraje, którym Armenia przyznała najwięcej punktów:

Lp. Kraj Punkty
1  Rosja 73
2  Ukraina 56
3  Grecja 52
4  Gruzja 47
5  Francja 27

Kraje, od których Armenia otrzymała najwięcej punktów:

Lp. Kraj Punkty
1  Rosja 53
2  Francja 51
3  Holandia 49
4  Belgia 48
5  Bułgaria 46

Legenda:

     1. miejsce

     2. miejsce

     3. miejsce

Nagrody im. Marcela Bezençona[edytuj | edytuj kod]

Nagrody im. Marcela Bezençona – trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas 47. Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowanego w Tallinnie w Estonii. Pomysłodawcami nagrody są: Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku, obecny Szef Delegacji Szwecji) oraz Richard Herrey (członek szwedzkiego zespołu Herreys, który wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 1984). Statuetka nosi nazwisko twórcy Konkursu Piosenki Eurowizji – Marcela Bezençona[78].

Nagrody przyznawane są obecnie w trzech kategoriach[78]:

 • Nagroda Dziennikarzy (zwycięzcę wybierają akredytowani dziennikarze)
 • Nagroda Artystyczna (zwycięzcę wybierają komentatorzy konkursu)
 • Nagroda Kompozytorska (zwycięzcę wybierają kompozytorzy biorący udział w konkursie)

Spis poniżej uwzględnia ormiańskich zdobywców Nagrody im. Marcela Bezençona[79]:
Nagroda Fanów (zwycięzcę wybrali czytelnicy portalu Poplight)

Rok Artysta Piosenka
2008 Sirusho „Qélé, Qélé”

Przypisy

 1. Glen Webb: A short but successful Armenian history (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2012-08-05. [dostęp 2013-03-01].
 2. 2,0 2,1 2,2 Maciej Błażewicz: Armenia poza Eurowizją. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2012-03-07. [dostęp 2013-03-01].
 3. Oliver Rau: 'Armenia to participate in Song Contest 2004' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-07-19. [dostęp 2013-10-10].
 4. Sietse Bakker: Armenia not to participate in 2004 contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-07-29. [dostęp 2013-10-10].
 5. Roel Philips: Armenia plans to join the Eurovision Song Contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-01-10. [dostęp 2013-10-28].
 6. Roel Philips: Armenia and Georgia ready for Eurovision Song Contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-07-08. [dostęp 2013-11-06].
 7. Roel Philips: Armenia intends to participate in Athens (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-07-12. [dostęp 2013-11-06].
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 Armenia in Eurovision Song Contest (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-03-01].
 9. Hayko z Armenii. W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-01].
 10. Sietse Bakker: Two Semi-Finals Eurovision Song Contest in 2008 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2007-10-01. [dostęp 2013-06-22].
 11. Simon Storvik-Green: Countdown to Baku – Belgrade 2008 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2012-04-04. [dostęp 2013-06-22].
 12. Sirusho z Armenii. W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-01].
 13. Marco Brey: Armenia: Sirusho’s song selected tonight (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2008-03-08. [dostęp 2013-06-22].
 14. Qele Qele. W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-01].
 15. Marco Brey: Armenia: Sirusho to sing Qele Qele in Belgrade (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2008-03-08. [dostęp 2013-06-22].
 16. Sietse Bakker: Semi-Final Allocation Draw: the outcome! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2008-01-28. [dostęp 2013-06-22].
 17. Eurovision Song Contest 2008 Semi-Final (1) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22].
 18. Eurovision Song Contest 2008 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22].
 19. Marco Brey: Armenia to find successor to Sirusho tonight (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-02-14. [dostęp 2013-06-22].
 20. Marco Brey: Armenia decided – Inga & Anush to Moscow (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-02-14. [dostęp 2013-06-22].
 21. Jarmo Siim: Armenia: Sisters performing together (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-03-29. [dostęp 2013-06-22].
 22. Armenia wybrała. W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org. [dostęp 2013-03-01].
 23. Jarmo Siim: Moscow 2009: Draw for the Running Order completed! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-03-16. [dostęp 2013-06-22].
 24. Sietse Bakker: The Semi-Final Allocation Draw results! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-01-30. [dostęp 2013-06-22].
 25. Eurovision Song Contest 2009 Semi-Final (1) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22].
 26. Eurovision Song Contest 2009 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22].
 27. Marco Brey: Armenia: Rules for national final published (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-12-18. [dostęp 2013-06-22].
 28. Marco Brey: Armenian finalists announced (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-02-04. [dostęp 2013-06-22].
 29. Marco Brey: Tonight: Armenia to select Eurovision entry (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-02-14. [dostęp 2013-06-22].
 30. 30,0 30,1 Marco Brey: Eva Rivas to represent Armenia!. W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-02-14. [dostęp 2013-06-24].
 31. Krzysztof Stefaniak: Apricot Stone do Oslo!. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2010-02-15. [dostęp 2013-06-24].
 32. Sietse Bakker: Results of the Semi-Final Allocation Draw. W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-02-07. [dostęp 2013-06-24].
 33. Jarmo Siim: Oslo 2010: Results of the Running Order Draw. W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-03-23. [dostęp 2013-06-24].
 34. Eurovision Song Contest 2010 Semi-Final (2) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22].
 35. Eurovision Song Contest 2010 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22].
 36. Eurovision Song Contest 2010 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22].
 37. 37,0 37,1 Marco Brey: It’s Emmy for Armenia! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-12-12. [dostęp 2013-06-22].
 38. Maciej Błażewicz: Wielkie BOOM w Düsseldorfie. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2011-03-23. [dostęp 2013-03-01].
 39. Andreas Schacht: Armenia chooses on the 26th of February (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-02-13. [dostęp 2013-06-22].
 40. 40,0 40,1 40,2 Maciej Błażewicz: Boom Boom numerem 1. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2011-03-10. [dostęp 2013-03-01].
 41. 41,0 41,1 Maciej Błażewicz: Emmy z tytułami. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2011-02-21. [dostęp 2013-03-01].
 42. Marco Brey: Emmy to sing „Boom Boom” in Düsseldorf! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-03-05. [dostęp 2013-06-22].
 43. Maciej Błażewicz: Zaskoczenie w Armenii. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2011-03-05. [dostęp 2013-03-01].
 44. Andreas Schacht: Emmy goes boom boom for Armenia (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-03-26. [dostęp 2013-06-22].
 45. Maciej Błażewicz: Fani nie chcą Boom Boom. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2011-03-07. [dostęp 2013-03-01].
 46. Maciej Błażewicz: Glen, Mika i Senit spotkali się w Armenii. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2011-03-29. [dostęp 2013-03-01].
 47. NDR Press: Emmy (Armenia) 1st Press Conference (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-05-01. [dostęp 2013-06-22].
 48. NDR Press: Emmy (Armenia) 2nd press conference (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-05-05. [dostęp 2013-06-22].
 49. 49,0 49,1 Jarmo Siim: Artists arriving – join the excitement backstage (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-01-17. [dostęp 2013-06-22].
 50. Andreas Schacht: Results of the Running Order Draw! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-03-15. [dostęp 2013-06-22].
 51. Jarmo Siim: Results of the Semi-Final Allocation Draw (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-01-17. [dostęp 2013-06-22].
 52. Marco Brey: Emmy enters the boxing ring for Armenia (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-05-05. [dostęp 2013-06-22].
 53. Eurovision Song Contest 2011 Semi-Final (1) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22].
 54. VIDEO: Eurovision Final to be Without Armenia This Year (ang.). W: ePress [on-line]. www.espress.am, 2011-05-11. [dostęp 2013-06-24].
 55. Maciej Błażewicz: Armenia potwierdza udział w Eurowizji. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org. [dostęp 2013-03-01].
 56. Maciej Błażewicz: Armenia wybierze wewnętrznie. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org. [dostęp 2013-03-01].
 57. Резолюция СБ ООН № 822 от 30 апреля 1993 года. [dostęp 2013-02-13].
 58. Maciej Błażewicz: Gwiazdy Eurowizji przeciwko udziałowi Armenii. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2012-02-27. [dostęp 2013-03-01].
 59. 59,0 59,1 Maciej Błażewicz: ARMTV ukarane przez EBU. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2012-05-03. [dostęp 2013-03-01].
 60. Marcin Paluszkiewicz: Powrót Armenii. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2012-11-05. [dostęp 2013-03-01].
 61. Marco Brey: Sirusho again for Armenia? (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-01-11. [dostęp 2013-03-01].
 62. Marco Brey: Gor Sujyan will represent Armenia! (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-01-22. [dostęp 2013-03-01].
 63. Marcin Paluszkiewicz: Gor Sujyan do Malmö. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2013-01-22. [dostęp 2013-03-01].
 64. Marco Brey: Watch tonight: The Armenian final! (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-03-02. [dostęp 2013-05-24].
 65. Gor Sujyan to sing „Lonely Planet” for Armenia (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-03-04].
 66. Tomasz Piątkowski: Finał w Armenii – UPD. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2013-03-02. [dostęp 2013-03-01].
 67. Jarmo Siim: Draw results: Who’s in which Semi-Final? (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-01-17. [dostęp 2013-05-24].
 68. Jarmo Siim: Eurovision 2013: Semi-Final running order revealed (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-03-28. [dostęp 2013-05-24].
 69. Eurovision Song Contest 2013 Semi-Final (2) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-05-24].
 70. Jakov Leon: We have our first ten finalists! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-05-14. [dostęp 2013-05-14].
 71. Simon Storvik-Green: Running order for the Grand Final revealed (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-05-14. [dostęp 2013-05-14].
 72. Eurovision Song Contest 2013 Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-18. [dostęp 2013-05-18].
 73. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2014: Armenia confirms participation in Copenhagen (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2013-11-22. [dostęp 2013-11-22].
 74. Marco Brey: Armenian representative announced on December 31st (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-12-24. [dostęp 2013-12-25].
 75. Olena Omelyanchuk: Aram Mp3 to represent Armenia in Copenhagen (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2014-01-02. [dostęp 2014-01-01].
 76. Marco Brey: Aram MP3 to sing "Not Alone" for Armenia (pol.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2014-03-14. [dostęp 2014-03-14].
 77. Points to and from ALBANIA (ang.). www.eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-06-24].
 78. 78,0 78,1 Marcel Bezençon Award – an introduction (ang.). W: Pop Light [on-line]. www.poplight.zitiz.se. [dostęp 2013-06-22].
 79. Stella Floras: The 2008 Bezençon Awards winners (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2008-05-27. [dostęp 2013-06-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]