Mikronezja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy państwa. Zobacz też: Mikronezja - region geograficzny w Oceanii.
Federated States of Micronesia
Sfederowane Stany Mikronezji
Flaga Mikronezji
Godło Mikronezji
Flaga Mikronezji Godło Mikronezji
Dewiza: (ang.) Peace, Unity, Liberty
(Pokój, Jedność, Wolność)
Hymn: Patriots of Micronesia
Położenie Mikronezji
Język urzędowy angielski
Stolica Palikir
Ustrój polityczny republika federalna
Głowa państwa prezydent Manny Mori
Szef rządu prezydent Manny Mori
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
173. na świecie
702 km²
0%
Liczba ludności (2012)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia
177. na świecie
106 487[1]
171 osób/km²
PKB (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

0,333 mld[2] USD
3215[2] USD
PKB (PPP) (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

0,755 mld[2] USD
7288[2] USD
Jednostka monetarna dolar amerykański (USD)
Niepodległość od Stanów Zjednoczonych
3 listopada 1986
Strefa czasowa UTC od +10 do +11
Kod ISO 3166 FM
Domena internetowa .fm
Kod samochodowy FMS
Kod samolotowy V6
Kod telefoniczny +691
Mapa Mikronezji

Mikronezja, Sfederowane Stany Mikronezji (Micronesia) – państwo na Oceanie Spokojnym obejmujące większą część wysp Mikronezji, często używana jest dla tego kraju nazwa Federacja Mikronezji, lecz jest ona błędna.

Mikronezja była w przeszłości Powierniczymi Wyspami Pacyfiku - obszarem powierzonym przez ONZ administracji Stanów Zjednoczonych. W roku 1979 Mikronezja przyjęła konstytucję, a w 1986 na mocy Porozumienia o Wolnym Stowarzyszeniu uzyskała niepodległość.

Ustrój polityczny[edytuj | edytuj kod]

Konstytucja z roku 1979 zapewnia Mikronezji całkowitą niezależność rządu, a obywatelom tego kraju gwarantuje pełnię praw politycznych i swobód obywatelskich. W jednoizbowym Kongresie zasiada 14 członków wybieranych w głosowaniu powszechnym. Czterech senatorów - po jednym z każdego stanu - sprawuje czteroletnie kadencje, pozostałych 10 reprezentuje podzielone według liczby ludności okręgi jednomandatowe, są oni wybierani na okres 2 lat. Władzę wykonawczą sprawują prezydent i wiceprezydent, którzy są wyznaczani spośród czterech stanowych senatorów również na czteroletni okres - ich miejsca w Kongresie zajmują wówczas deputowani wyłaniani w wyborach specjalnych. Prezydenta wspiera wyznaczony rząd; oficjalnie nie ma partii politycznych.

Patrz też artykuły Wybory parlamentarne w Mikronezji w 2005 roku oraz Referendum konstytucyjne w Mikronezji w 2005 roku

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W skład Sfederowanych Stanów Mikronezji wchodzą 4 stany:

Geografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Geografia Mikronezji.

Mikronezja składa się z 607 wysp rozciągających się na 2 900 km wzdłuż archipelagu Karolinów na wschód od Filipin. Cztery grupy wysp składowych to: Yap, Chuuk (do stycznia 1990 Truk), Pohnpei (do listopada 1984 Ponape) oraz Kosrae. Stolicą państwa jest Palikir leżący na Pohnpei. Linia brzegowa ma długość 6 112 km, a najwyższym punktem jest liczący 791 m n.p.m. Dolohmwar.

Mikronezja leży w strefie klimatów tropikalnych z równomiernymi, dość wysokimi temperaturami w ciągu roku. Opady deszczu są tu bardzo obfite. Pohnpei, z opadami rocznymi rzędu 8,4 m, jest jednym z najwilgotniejszych miejsc na świecie. Cyklicznie występują tu jednak pory suche - gdy El Niño przemieszcza się w rejon Zachodniego Pacyfiku wody gruntowe opadają bardzo znacząco. W ciągu roku dużym niebezpieczeństwem, zwłaszcza dla nisko osadzonych atolitajfuny.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Struktura religijna kraju w 2010 roku według Pew Research Center[3][4]:

 Osobny artykuł: Diecezja Karolinów.
  • Brak religii: 0,9%
  • Buddyzm: 0,4%
  • Inne religie: 0,6%.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie dzisiejszych Mikronezyjczyków osiedlili się w tym rejonie już 4,000 lat temu. Rozproszone, prymitywne osady stopniowo ewoluowały w kierunku bardziej spójnej ekonomicznie i religijnie cywilizacji skoncentrowanej na wyspie Yap.

Od V do XV wieku położony opodal Pohnpei zespół sztucznych wysepek połączonych siecią kanałów był siedzibą dynastii Saudeleur, która swoim panowaniem obejmowała blisko 25 000 ludności. Nan Madol z powodu swojej specyficznej budowy bywa często nazywany Wenecją Pacyfiku.

W roku 1899 Mikronezja weszła do niemieckiej strefy wpływów, a od 1914 była zarządzana przez Japończyków. Gdy Japonia wystąpiła z Ligi Narodów w 1933, organizacja zażądała zwrotu wysp, ale Japończycy uznając je za swoją kolonię anektowali je ostatecznie w 1934. W roku 1947 ONZ włączyła ten obszar do Powierniczego Terytorium Wysp Pacyfiku pod kontrolą USA.

Podczas II wojny światowej w pobliżu wyspy Truk bazę swoją miała flota japońska, a w lutym 1944 w miejscu tym odbywała się Operacja Hailstone - jedna z najważniejszych bitew morskich całej wojny.

10 maja 1979 cztery dystrykty Terytoriów Powierniczych zatwierdziły konstytucję i przyjęły miano Sfederowanych Stanów Mikronezji. Od 3 listopada 1986 Mikronezja pozostaje w wolnym stowarzyszeniu ze Stanami Zjednoczonymi.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka Mikronezji opiera się głównie na drobnym rolnictwie i rybołówstwie. Wyspy posiadają kilka dość znaczących złóż mineralnych z których najważniejsze jest guano w którego eksploatacji kraj zajmuje 3 miejsce na świecie. Mikronezja ma bardzo duży potencjał turystyczny, ale geograficzne odosobnienie i brak odpowiedniej infrastruktury utrudniają rozwój tej dziedziny. Głównym źródłem dochodu tegoż państwa jest finansowa pomoc USA (ponad 1,3 miliarda dolarów w latach 1986-2001). W kraju rozwija się przemysł spożywczy.

PKB na mieszkańca 2000$ (2002).

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Każdy z czterech stanów składowych ma własną kulturę i tradycje, ale da się zauważyć powiązania między nimi. Bardzo ważną rolę odgrywają relacje rodzinne oraz klanowe.

Święta narodowe:

  • 10 maja - Dzień Konstytucji (Constitution Day), obchodzony od 1978
  • 24 października - Dzień Narodów Zjednoczonych (United Nations Day)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. CIA - The World Factbook
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Dane dotyczące PKB na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2013: International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2014 (ang.). [dostęp 11-04-2014].
  3. Religious Composition by Country, in Percentages. The Pew Research Center. [dostęp 2014-06-29].
  4. Christian Population as Percentages of Total Population by Country. The Pew Research Center. [dostęp 2014-06-29].