Midway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy grupy wysp. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.

Na mapach: 28°12′N 177°21′W/28,200000 -177,350000

Midway Islands
Midway
Flaga Midway
Godło Midway
Flaga Midway Godło Midway
Język urzędowy angielski
Status terytorium terytorium nieinkorporowane
Zależne od Stanów Zjednoczonych
Głowa terytorium prezydent Barack Obama
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe

6,23 km²
0%
Liczba ludności (2004)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia

40
6,4 osób/km²
Jednostka monetarna dolar amerykański (USD)
Rok utworzenia 1867
Strefa czasowa UTC -11
Domena internetowa .um
Mapa Midway
Położenie Wysp Midway na Pacyfiku

Midway (ang. Midway Islands) – grupa wysp na Oceanie Spokojnym, leżąca około 450 mil morskich (850 km) od głównych wysp Hawajów o powierzchni 6,23 km². Terytorium zamorskie USA. Wyspy obecnie zamieszkuje około 40 pracowników US Fish and Wildlife Service i obsługi (brak stałych mieszkańców). Ich głównym zajęciem jest obsługa komunikacji na Pacyfiku.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wyspy stanowią atol, znajdujący się na północno-zachodnim skraju archipelagu Hawajów, w skład którego wchodzą trzy większe wyspy i kilkadziesiąt małych wysepek koralowych. Główne wyspy to: Sand Island o powierzchni 486 ha, Eastern Island o powierzchni 135 ha i Spit Island o powierzchni 2 ha. Głównym budulcem wysp jest rafa koralowa, która narosła wokół nieistniejących już dziś wysp wulkanicznych. Midway znajduje się blisko linii zmiany daty, dlatego wyspy te są jednym z ostatnich miejsc na Ziemi, rozpoczynających każdy nowy rok. Ze względu jednak na niedalekie położenie od linii zmiany daty mieszkańcy atolu mogą zmienić strefę czasową na UTC+13:00.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Atol został odkryty 5 lipca 1859 przez amerykańskiego kapitana N.C. Middlebrooksa. W 1867 Midway anektowały Stany Zjednoczone. Pierwszą próbę stałego osadnictwa podjęto w 1871. W latach 1903 do 1996 Midway było wykorzystywane przez marynarkę wojenną. W 1996 wyspy przekształcono w obszar chroniony (Midway Island National Wildlife Refuge) i przekazano pod administrację US Fish and Wildlife Service.

Bitwa o Midway[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Bitwa o Midway.

W dniach 4-7 czerwca 1942 roku rozegrała się tam bitwa amerykańskiej floty US Navy i japońskiej Floty Cesarskiej, zakończona klęską floty japońskiej, będąca punktem zwrotnym w dotychczasowym paśmie zwycięstw japońskich. Utrata japońskiej inicjatywy strategicznej w efekcie walnie przyczyniła się do przegrania wojny. Z tego powodu uważa się tę bitwę za jedną z przełomowych w czasie II wojny światowej.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]