Dwór w Stoszowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m MalarzBOT: regeneracja szablonu {{Budynek infobox}}
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 30: Linia 30:
|www =
|www =
}}
}}
'''Dwór w Stoszowie''' – obiekt wybudowany w XVI w., w miejscowości [[Stoszów]]<ref name=NID>{{cytuj stronę| url=http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/rejestr-zabytkow/zestawienia-zabytkow-nieruchomych/|tytuł=Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego|opublikowany=Narodowy Instytut Dziedzictwa|data dostępu=8.02.2016|strony=14}}</ref>.
'''Dwór w Stoszowie''' – obiekt wybudowany w 2 poł. XVI w., w miejscowości [[Stoszów]]<ref name=NID>{{cytuj stronę| url=http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/rejestr-zabytkow/zestawienia-zabytkow-nieruchomych/|tytuł=Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego|opublikowany=Narodowy Instytut Dziedzictwa|data dostępu=8.02.2016|strony=14}}</ref>. Obecnie nieużytkowany zabytek powoli popada w ruinę.


==Historia==
==Historia==
Renesansowy i pierwotnie jednoskrzydłowy dwór został zbudowany przez Hansa von Strachwitza (zm.1597r.) w drugiej połowie XVI wieku, być może z wykorzystaniem murów starszej budowli. Siedzibę rozbudował Elias von Strachwitz, syn wspomnianego Hansa i Evy z domu von Ullersdorf (zm.1594r.)<ref name=":0">{{Cytuj |autor = Super User |tytuł = Stoszów |data dostępu = 2018-05-09 |opublikowany = www.palaceslaska.pl |url = https://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks-alfabetyczny/s/2072-stoszow |język = pl-pl}}</ref>. Dwór został przebudowany i powiększony w XVIII i XIX.
Zabytek zwieńczony dachem dwuspadowym posiada baniowany portal zwieńczony [[tympanon]]em zawierającym dwa [[Kartusz (ozdoba)|kartusze]] herbowe.

W 2010 roku wykwaterowano ostatniego lokatora z powodu walącego stropu na pierwszym piętrze.

== Architektura ==
Dwór murowany z kamienia i cegły, tynkowany, trzyskrzydłowy, zbudowany na planie litery „C”, o skrzydłach dwu i trzykondygnacyjnych, nakrytych dachami dwuspadowymi. Fasada (elewacja południowo-zachodnia) korpusu pięcioosiowa, z asymetrycznie umieszczonym sienią komunikacyjną ozdobioną portalem typu fortecznego z tympanonem z dwoma herbami rodziny Strachwitz i napisem na belkowaniu<ref name=":0" />. Większość otworów okiennych zachowała oryginalne kamienne fasciowe obramowania. Większość pomieszczeń nakrywały stropy belkowe, w sieni zastosowano sklepienia kolebkowo-krzyżowe. Dwór zbudowano na planie prostokąta, z wewnętrznym dziedzińcem (obecnie rozpadło się jedno skrzydło) dostępnym przez sklepioną sień. Częściowo podpiwniczony, pod zachodnim skrzydłem znajduje się piwnica składająca się z trzech pomieszczeń.

Na wschód od dworu znajduje się zaniedbana i dziko zarośnięta pozostałość niewielkiego parku. Rezydencję otacza pozostałość fosy i niewielki staw. Wokół położonego na południe od dworu dziedzińca folwarcznego wznoszą się zabudowania gospodarcze


== Przypisy ==
== Przypisy ==

Wersja z 16:53, 9 maj 2018

Dwór w Stoszowie
Symbol zabytku nr rej. A/4726/758 z 27.09.1960[1]
ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Stoszów[1]

Typ budynku

Dwór[1]

Styl architektoniczny

Renesans

Kondygnacje

2

Ukończenie budowy

XVI w.[1]

Ważniejsze przebudowy

XVIII w., XIX/XX w.

Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Dwór w Stoszowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Dwór w Stoszowie”
Ziemia50°46′56″N 16°43′25″E/50,782222 16,723611

Dwór w Stoszowie – obiekt wybudowany w 2 poł. XVI w., w miejscowości Stoszów[1]. Obecnie nieużytkowany zabytek powoli popada w ruinę.

Historia

Renesansowy i pierwotnie jednoskrzydłowy dwór został zbudowany przez Hansa von Strachwitza (zm.1597r.) w drugiej połowie XVI wieku, być może z wykorzystaniem murów starszej budowli. Siedzibę rozbudował Elias von Strachwitz, syn wspomnianego Hansa i Evy z domu von Ullersdorf (zm.1594r.)[2]. Dwór został przebudowany i powiększony w XVIII i XIX.

W 2010 roku wykwaterowano ostatniego lokatora z powodu walącego stropu na pierwszym piętrze.

Architektura

Dwór murowany z kamienia i cegły, tynkowany, trzyskrzydłowy, zbudowany na planie litery „C”, o skrzydłach dwu i trzykondygnacyjnych, nakrytych dachami dwuspadowymi. Fasada (elewacja południowo-zachodnia) korpusu pięcioosiowa, z asymetrycznie umieszczonym sienią komunikacyjną ozdobioną portalem typu fortecznego z tympanonem z dwoma herbami rodziny Strachwitz i napisem na belkowaniu[2]. Większość otworów okiennych zachowała oryginalne kamienne fasciowe obramowania. Większość pomieszczeń nakrywały stropy belkowe, w sieni zastosowano sklepienia kolebkowo-krzyżowe. Dwór zbudowano na planie prostokąta, z wewnętrznym dziedzińcem (obecnie rozpadło się jedno skrzydło) dostępnym przez sklepioną sień. Częściowo podpiwniczony, pod zachodnim skrzydłem znajduje się piwnica składająca się z trzech pomieszczeń.

Na wschód od dworu znajduje się zaniedbana i dziko zarośnięta pozostałość niewielkiego parku. Rezydencję otacza pozostałość fosy i niewielki staw. Wokół położonego na południe od dworu dziedzińca folwarcznego wznoszą się zabudowania gospodarcze

Przypisy

  1. a b c d e Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 14. [dostęp 8.02.2016].
  2. a b Super User, Stoszów [online], www.palaceslaska.pl [dostęp 2018-05-09] (pol.).

Bibliografia