Fotoradar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maszt TraffiTower wyposażony w fotoradar MultaRadar CM – wersja stacjonarna
Fotoradar w Markach

Fotoradarurządzenie służące do rejestrowania przekroczenia dopuszczalnej prędkości pojazdów. Jest montowane na statywie i może być zasilane z akumulatora albo umieszczone w obudowie na specjalnym słupie i wówczas zasilane z sieci miejskiej lub akumulatora. Fotoradar fotografuje pojazdy, które przekraczają określoną w danym miejscu prędkość. W zależności od sposobu umieszczenia może mierzyć prędkość pojazdu zbliżającego się lub oddalającego od obiektywu. Wtedy jednak nie może zarejestrować twarzy kierowcy, co może być ważne jeśli pojazd został pożyczony. W starszych urządzeniach zdjęcia są zapisywane na kliszy fotograficznej, w nowszych na elektronicznym nośniku danych lub przesyłane na bieżąco do centrali systemu.

Fotoradar rejestruje:

 • samochód
 • numer rejestracyjny
 • wizerunek kierującego
 • datę i godzinę zdarzenia
 • miejsce popełnienia wykroczenia
 • prędkość, z jaką jechał samochód
 • prędkość dozwoloną.

Zaletą tego urządzenia jest to, że rejestruje wykroczenia bez konieczności zatrzymywania kierowców. Fotoradar musi posiadać ważne świadectwo legalizacji, które jest niezbędne podczas jego użytkowania.

W celu uporządkowania i centralizacji systemu fotoradarów wprowadzono system CANARD, w ramach którego 576 masztów do fotoradarów należących do Policji i 445 do GDDKiA[1] przekazano Inspekcji Transportu Drogowego. Część urządzeń (atrapy, maszty bez podłączonej energii elektrycznej) została zdemontowana[2], puste maszty mają zostać wyposażone w urządzenia rejestrujące, oprócz tego powstaną zupełnie nowe maszty[3]. Obecnie Inspekcja Transportu Drogowego ma w dyspozycji 870 masztów[4].

W Polsce w 2016 samorządy terytorialne straciły prawo do używania fotoradarów. Około 400 fotoradarów zostało wyłączonych, ponieważ Inspekcja Transportu Drogowego nie otrzymała pieniędzy na ich przejęcie. W ocenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego działającą przy Ministerstwie Infrastruktury był to główny powód wzrostu liczby wypadków drogowych i ich ofiar w 2016. Było to odwróceniem tendencji spadkowej trwającej od 2011[5].

W miejscach, gdzie są tylko znaki ograniczenia prędkości, nie stosuje się do nich 52 - 61% kierowców, w miejscach gdzie stoją fotoradary 14 - 24%[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ponad 20 proc. fotoradarów z GDDKiA to tylko słupy. Wprost.pl.
 2. Zdzierstwo drogowe. Wprost.pl.
 3. Uratowali 439 osób? Przechwałki „szefa” od fotoradarów. Wprost.pl.
 4. Wykaz masztów. gitd.gov.pl. [dostęp 2013-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-02)].
 5. a b Nagły wysyp wypadków drogowych. Trzy główne przyczyny. TVN 24 BiS. [dostęp 2017-07-15].