Gwendal Peizerat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gwendal Peizerat i Marina Anissina

Gwendal Peizerat (ur. 21 kwietnia 1972 roku w Bron) – francuski łyżwiarz i wraz z Mariną Anissiną zwycięzca na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002 w konkurencji par tanecznych.

Do dwudziestego roku życia jeździł tylko z Mariną Morel i nie wyobrażał sobie zmiany. Gdy z powodu kłopotów zdrowotnych Morel zakończyła karierę, Peizerat zwrócił się do rosyjskiej łyżwiarki Mariny Anissiny, która nieco wcześniej również musiała zakończyć współpracę ze swym poprzednim partnerem Ilią Averbukhem.

Anissina i Peizerat szybko zaczęli odnosić sukcesy, a gdy Rosjanka otrzymała francuski paszport, stał się on dla pary przepustką umożliwiającą start w Igrzyskach Olimpijskich. W latach 1996-2001 Anissina i Peizerat na mistrzostwach Francji nie schodzili z pierwszego stopnia podium. W 1998 roku wywalczyli srebrne medale Mistrzostw Europy i świata oraz brąz na Zimowych Igrzyskach w Nagano. W 1999 roku obronili wicemistrzostwo na dwóch najwazniejszych imprezach sezonu, a rok później byli już najlepsi zarówno w Europie jak i na świecie. Rok 2001 okazał się powrotem do srebrnych krążkow, ale kolejny sezon olimpijski należał już tylko do nich. Najpierw w Lozannie zdobyli Mistrzostwo Europy, a później olimpijskie złoto podczas igrzysk w Salt Lake City. Tym wspaniałym zwycięstwem zakończyli swą obfitującą w sukcesy karierę zawodniczą.

Od 2002 roku jeżdżą razem w rewiach łyżwiarskich.

Znakiem rozpoznawczym, bez którego ich tańce dowolne i pokazowe nie mają racji bytu jest podnoszenie, w którym to Marina podnosi Gwendala.

Peizerat stawiał także pierwsze kroki jako trener. Ukończył EMLYON Business School.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W przeciwieństwie do wielu par, Peizerata i Anissinę nigdy nie łączyło nic poza wspólną pracą.
  • Przeprowadza wywiady z łyżwiażami podczas dużych imprez sportowych dla stacji telewizyjnej Eurosport.