Marina Anisina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marina Anissina i Gwendal Peizerat (2006)
Marina Anissina i Surya Bonaly (2012)

Marina Wiaczesławowna Anisina, (ros. Марина Вячеславовна Анисина, ur. 30 sierpnia 1975 w Moskwie), rosyjska łyżwiarka figurowa. Reprezentując Francję wraz z Gwendalem Peizeratem zdobyła w 2002 roku mistrzostwo olimpijskie w konkurencji tańców na lodzie.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Jej matka Irina Czerniajewa (ur. 1955) także była łyżwiarką figurową (reprezentowała ZSRR na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972, a ojciec Wiaczesław Anisin (ur. 1951) był hokeistą i , reprezentantem ZSRR . Jej brat Michaił, podobnie jak ojciec, także jest hokeistą. Marina Anisina ze strony matki ma pochodzenie ukraińskie[1], jest potomkiem kozaków dońskich[2].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Zanim zaczęła jeździć z Peizeratem, Marina reprezentowała swoja rodzinną Rosję w parze z Siergiejem Sachnowskim, a potem z Ilją Awierbuchem, z którym zdobyła mistrzostwo świata juniorów w 1990 i 1992. Jednak Awierbuch zakochał się w Irinie Łobaczewej i zostawił Anisinę, by jeździć z ukochaną (obecnie Łobaczewa i Awierbuch są małżeństwem).

Pozostawiona bez partnera Anisina napisała listy z propozycją współpracy do dwóch łyżwiarzy, których znała z występów na zawodach juniorskich. Jeden z listów zaadresowany był do Peizerata, który tańczył wówczas z Mariną Morel, a drugi do Kanadyjczyka Victora Kraatza. Na początku, obydwa pozostały bez odpowiedzi. Jednakże, gdy z powodów zdrowotnych Morel zmuszona była zakończyć karierę sportową, Peizerat zdecydował się odpisać na list Anisiny. Rezultatem tej wymiany korespondencji był wyjazd Anisiny do Francji i rozpoczęcie wspólnych treningów.

Anisina i Peizerat szybko zaczęli odnosić sukcesy, a gdy Rosjanka otrzymała francuski paszport, stał się on dla pary przepustką umożliwiającą start w igrzyskach olimpijskich. W latach 1996-2001 Anisina i Peizerat na mistrzostwach Francji nie schodzili z pierwszego stopnia podium. W 1998 roku wywalczyli srebrne medale mistrzostw Europy i świata oraz brąz na zimowych igrzyskach w Nagano. W 1999 roku obronili wicemistrzostwo na dwóch najważniejszych imprezach sezonu, a rok później byli już najlepsi zarówno w Europie jak i na świecie. Rok 2001 okazał się powrotem do srebrnych medali, ale kolejny sezon olimpijski należał już tylko do nich. Najpierw w Lozannie zdobyli mistrzostwo Europy, a później olimpijskie złoto podczas igrzysk w Salt Lake City. Tym wspaniałym zwycięstwem zakończyli swą obfitującą w sukcesy karierę zawodniczą.

Od 2002 roku jeżdżą razem w rewiach łyżwiarskich.

Znakiem rozpoznawczym, bez którego ich tańce dowolne i pokazowe nie mają racji bytu jest podnoszenie, w którym to Marina podnosi Gwendala.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]