Falun Gong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Falun Gong Logo.svg
Falun gong in new york city.jpg

Falun Gong (chiń. 法轮功; inna nazwa Falun Dafa, chiń. 法轮大法 – "Wielkie Prawo Koła Praw") – Falun Gong jest praktyką doskonalenia ciała i umysłu. Ćwiczenia i medytacje Falun Dafa według ćwiczących korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Ćwiczących było w ChRL od 70 do 100 mln, zaliczali się do nich także wysoko postawieni funkcjonariusze KPCh.

20 lipca 1999 chińskie władze zabroniły praktykowania Falun Dafa, a naruszenie zakazu karane jest długoletnim więzieniem lub osadzeniem w obozie pracy. Władzom KPCh zarzuca się dokonywanie na praktykujących, często jeszcze za życia, grabieży organów, na przeszczepy dla zagranicznych turystów[1][2][3]. Cudzoziemcy praktykujący Falun Gong w miejscach publicznych bywają z Chin wydalani.

Falun Gong jest przez chińskie władze uważane także za religię lub sektę. Za lidera Falun Gong uważa się Li Hongzhi, zamieszkałego obecnie w USA. Praktykujący Falun Gong – także w Polsce – określają go mianem "shifu" (chiń. mistrz), czy "nauczyciel". Jest on autorem książki "Zhuan Falun", głównego tekstu Falun Dafa.

Przypisy

  1. Kilgour, Matas, "Report Into Allegations Of Organ Harvesting Of Falun Gong Practitioners In China", 2007
  2. Glen McGregor: Inside China's 'crematorium'. www2.canada.com, 24 listopada 2007. [dostęp 8 lipca 2010].
  3. Harry Wu: My viewpoint of the alleged "Sujiatun Camp" and how it is formed. cicus.org, 18 lipca 2006. [dostęp 8 lipca 2010].

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]