Kaplica Kampianów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fasada kaplicy Kampianów (2011 r.)

Kaplica Kampianów – jedna z najwspanialszych renesansowych kaplic katedry łacińskiej we Lwowie zbudowana na polecenie i z funduszy burmistrza i doktora medycyny Pawła Kampiana dla siebie i swojego syna Marcina (lekarza, rajcy i burmistrza), tworząca rodzinne mauzoleum Kampianów, które następnie było wykorzystywane także przez spokrewnione z nimi rody Ostrogórskich i Groswajerów.

Zbudowana w XVIXVII w. przez Pawła Rzymianina na miejscu kaplicy Strumiłłów. Renesansowy ołtarz z czarnego marmuru autorstwa Henryka Horsta ozdobiony jest obrazem Chrystusa, a w bocznych niszach umieszczono figury św. Piotra i Pawła wykonane z czerwonego marmuru przez tego samego artystę. Medaliony nad arkadami wyrzeźbił wrocławski artysta Jan Pfister. Wewnątrz kaplicy na ścianach umieszczone są marmurowe rzeźby z popiersiami Kampianów, autorstwa Wojciecha Kapinosa Życzliwego. Kopułę kaplicy pokrywa barokowe malowidło Chrystus przed Piłatem autorstwa Stanisława Stroińskiego z lat 1774−1775.

Na zewnętrznej ścianie kaplicy od strony ulicy Kilińskiego umieszczono kamienne płaskorzeźby.

W roku 1599 Paweł Kampian zapisał w testamencie kwotę 1000 zł na bezprocentowe pożyczki do roku czasu dla mieszczan, która to kwota miała być przechowywane właśnie w kaplicy. Zamierzenia jego zrealizowano dopiero w 1665 roku, z kapitałem początkowym 7000 zł. W latach 1905−1907 przeprowadzono prace restauracyjne według projektu Władysława Sadłowskiego.

W kaplicy pochowano m.in:

  • Pawła Kampiana
  • Marcina Kampiana
  • Zuzannę z Kampianów Ostrogórską
  • Marcina Ostrogórskiego, męża Zuzanny
  • Marcjana Groswajera, burmistrza Lwowa i dowódcę obrony podczas najazdu Kozaków w 1648 r.
  • Annę z Ostrogórskich Groswajer, żonę Marcjana