Cmentarz Gródecki we Lwowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz Gródecki we Lwowie
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Lwów

Stan cmentarza

zlikwidowany

Data otwarcia

1787

Data ostatniego pochówku

1 września 1875

Data likwidacji

17 maja 1908

Położenie na mapie Lwowa
Mapa konturowa Lwowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Gródecki we Lwowie”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Gródecki we Lwowie”
Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Gródecki we Lwowie”
Ziemia49°51′01″N 23°59′37″E/49,850278 23,993611

Cmentarz Gródecki we Lwowie, obecnie nieistniejący, został założony w 1787 roku na zachodnich przedmieściach miasta i był czynny do dnia 1 września 1875 roku, gdy odbył się ostatni pogrzeb.

Na początku XX wieku Cmentarz Gródecki miał postać wydłużonego prostokąta w rejonie ulic Gródeckiej (obecnie ul. Horodecka) i Bilińskich (obecnie ul. Smal-Stoćkoho); główna brama znajdowała się przy ul. Szeptyckich (obecnie ul. Szeptyćkych).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz Gródecki powstał na terenie dawnych obozowisk wojskowych w rejonie wsi Biłohorszcze wykorzystywanych jako miejsce pochówku ludzi zmarłych w okolicznościach nadzwyczajnych (ofiar epidemii, wojen, samobójców). Przyczyną utworzenia Cmentarza Gródeckiego było wydanie przez władze Galicji rozporządzeń z 1783 i 1784 roku nakazujących utworzenie cmentarzy poza terenem Lwowa i zakazujących grzebania zmarłych w śródmieściu i przy kościołach. Po wydaniu tych rozporządzeń we Lwowie powstały także inne cmentarze podmiejskie: Cmentarz Łyczakowski, Cmentarz Stryjski i Cmentarz Żółkiewski.

Na Cmentarzu Gródeckim chowano mieszkańców zachodniej części miasta (tzw. dzielnicy drugiej) oraz Przedmieść Gródeckiego i Krakowskiego, pod koniec istnienia cmentarza głównie ludność uboższą. W latach 1875-1880, po zamknięciu cmentarza, część pochowanych tam zmarłych przeniesiono na Cmentarz Łyczakowski lub Cmentarz Stryjski, po czym Cmentarz Gródecki uległ dewastacji.

W dniu 17 maja 1908 roku magistrat lwowski wydał obwieszczenie Lm. 30186/97 (IX) zawierające listę ok. 70 ostatnich czytelnych nagrobków i pomników pozostałych na Cmentarzu Gródeckim. W obwieszczeniu tym wezwano rodziny zmarłych do usunięcia na własny koszt wspomnianych grobowców i pomników w terminie jednego roku od daty publikacji obwieszczenia z zagrożeniem, że po upływie tego terminu gmina miasta Lwowa nie ręczy za dalsze ich istnienie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]