Korfanty (samochód pancerny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Korfanty
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo  Polska
Typ pojazdu samochód pancerny
Trakcja kołowa
Załoga 7-9
Historia
Prototypy 1921
Egzemplarze 1
Dane techniczne
Pancerz z płyt walcowanych
Długość ok. 5,95 m
Wysokość ok. 2,40 m
Masa ok. 6 500 kg
Dane operacyjne
Uzbrojenie
4 – 5 karabiny maszynowe MG 8/15 kal. 7,92 mm
Użytkownicy
Polska

Samochód pancerny Korfantypolski improwizowany samochód pancerny z okresu III powstania śląskiego nazwany na cześć działacza polonijnego na Śląsku oraz polityka Wojciecha Korfantego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W maju 1921 roku w trakcie III powstania śląskiego składająca się z marynarzy kompania, dowodzona przez por. marynarki Roberta Oszka, została zmotoryzowana, przejmując samochody ciężarowe zarekwirowane w hucie Baildon. Postanowiono wtedy, że niektóre z nich zostaną opancerzone.

Pierwszy z tych samochodów został zbudowany przez inż. Woźniaka, przy pomocy por. mar. Oszka zaledwie w ciągu trzech dni. Podstawą samochodu stała się prawdopodobnie rama samochodu ciężarowego Magirus. Została ona opancerzona walcowaną blachą stalową wyprodukowaną w hucie Baildon. Pojazd otrzymał imię Korfanty.

Zaraz po oddaniu do użytku wszedł w skład kompanii por. Oszka, która oprócz tego samochodu dysponowała jeszcze kilkoma pojazdami ciężarowymi. "Korfanty" walczył w ramach Grupy „Północ” w rejonie Kędzierzyna. W dniach 21-27 maja wziął udział w walkach w rejonie Góry Św. Anny.

Po zakończeniu powstania samochód pancerny „Korfanty” wysłano prawdopodobnie do muzeum w Krakowie. Dalsze jego losy nie są znane.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia powstań śląskich. Opole: Instytut Śląski w Opolu, 1982.
  • Janusz Magnuski: Samochody pancerne Wojska Polskiego 1918-1939. Warszawa: Wydawnictwo WiS, 1993. ISBN 83-86028-00-9.