Macierz diagonalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Macierz diagonalnamacierz, zwykle kwadratowa[a], której wszystkie współczynniki leżące poza główną przekątną (główną diagonalą) są zerowe[1]. Inaczej mówiąc jest to macierz górno- i dolnotrójkątna jednocześnie.

Definicja[edytuj | edytuj kod]

Macierz kwadratową stopnia nazywa się diagonalną, jeżeli

Często oznacza się ją symbolem gdzie są kolejnymi współczynnikami leżącymi na głównej przekątnej.

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

Przykładem macierzy diagonalnej jest macierz

Macierzami diagonalnymi są również:

Własności[edytuj | edytuj kod]

Macierze diagonalne stopnia tworzą podpierścień pierścienia wszystkich macierzy kwadratowych stopnia Oznacza to m.in., że suma i iloczyn (Cauchy’ego) macierzy diagonalnych jest macierzą diagonalną.

Stąd dla macierzy

oraz

zachodzą działania

Zatem potęgowanie macierzy diagonalnej o wykładniku naturalnym sprowadza się do potęgowania elementów tej macierzy:

Wyznacznik (o ile jest zdefiniowany) macierzy diagonalnej jest równy iloczynowi elementów leżących na głównej przekątnej, jeżeli jest on elementem odwracalnym (dla liczb wymiernych, rzeczywistych, czy zespolonych, lub ogólniej, ciał: niezerowy), to macierz diagonalna jest nieosobliwa. Macierz dołączona do macierzy diagonalnej również jest diagonalna.

Macierz diagonalna jest odwracalna, jeżeli każdy jej element jest odwracalny (jw.). Wówczas wzór na macierz odwrotną macierzy diagonalnej jest analogiczny do wzoru na jej potęgowanie:

Każda macierz diagonalna jest symetryczna, jeżeli zaś jej elementy należą do liczb rzeczywistych bądź zespolonych, to jest ona również normalna. Macierz kwadratowa jest diagonalna wtedy i tylko wtedy, gdy jest trójkątna i normalna.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W niektórych źródłach pojęcie macierzy diagonalnej wprowadza się wśród macierzy prostokątnych. Por. Gleichgewicht 2002 ↓, s. 120.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. macierz diagonalna, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2022-03-11].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]