Międzynarodowa Organizacja Kawy
stan na rok 2017 Państwa eksportujące Państwa importujące | |
Język roboczy | |
---|---|
Siedziba |
222 Gray’s Inn Road, Londyn, Wielka Brytania |
Członkowie |
(stan na dzień 30 maja 2020) 43 państwa eksportujące, 6 państw importujących |
Dyrektor wykonawczy |
José Sette |
Utworzenie |
27 grudnia 1963 |
Strona internetowa |
Międzynarodowa Organizacja Kawy, MOK (ang. International Coffee Organization, ICO; fr. Organisation Internationale du Café, OIC; hiszp. Organización Internacional del Café) – międzyrządowa organizacja zrzeszająca państwa eksportujące i importujące kawę. Powstała w 1963 dla ułatwienia współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie handlu.
Państwa członkowskie reprezentują 99% światowej produkcji kawy i 67% światowej konsumpcji (według niektórych źródeł procent konsumpcji wynosi 83%).
Historia
[edytuj | edytuj kod]Międzynarodowa Organizacja Kawy[1] (MOK[2], fr. Organisation Internationale du Café, OIC[3]; hiszp. Organización Internacional del Café[4]) rozpoczęła swoje działanie 27 grudnia 1963 roku[5] w Londynie i była efektem podpisanej w 1962 roku Międzynarodowej Umowy w Sprawie Kawy[2] (International Coffee Agreement – ICA)[6]. Z początku ustawa ta została podpisana na 5 lat[7], ale następnie była renegocjowana sześciokrotnie[8]. Powstanie organizacji motywowane było nadwyżką produkcji i spadającymi cenami kawy pod koniec lat 50.[9] Celem powstania organizacji było promowanie międzynarodowej konsumpcji kawy oraz poszukiwanie sposobów poprawy jakości, a także obniżenia kosztów jej produkcji[9], oraz ułatwienie współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie handlu[6][10].
Międzynarodowe Umowy w Sprawie Kawy z roku 1962 i z roku 1968
[edytuj | edytuj kod]Prace nad pierwszą umową
[edytuj | edytuj kod]Prace nad powstaniem organizacji rozpoczęły się wraz z powstaniem International Coffee Study Group[11], której celem było rozważenie negocjacji międzynarodowej umowy obejmującej zarówno kraje eksportujące, jak i importujące. Rezultatem prac grupy analitycznej były udane negocjacje w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, podczas których to udało się podpisać pierwszą Międzynarodową Umowę w Sprawie Kawy[12] z 1962 roku[6].
Forma umowy
[edytuj | edytuj kod]Umowa została zawarta na 5 lat i była po raz pierwszy renegocjowana w 1968 roku[6]. Te dwie umowy zawierały postanowienia dotyczące stosowania systemu kwot, w ramach którego dostawy kawy przekraczające wymagania konsumentów zostały wycofane z rynku[6]. Zainicjowano politykę produkcji i dywersyfikacji w celu ograniczenia nadmiernych dostaw kawy, a także rozpoczęto działania promocyjne w celu zwiększenia konsumpcji[6].
Funkcjonowanie tych umów pomogło w latach 1963–1972 utrzymać względnie stabilne ceny, a produkcja i konsumpcja stały się bardziej zrównoważone[6]. Zmiany w strukturze podaży i popytu, powodujące wzrost cen, doprowadziły w 1973 roku do załamania systemu kwot, który spowodował potrzebę ponownego renegocjowania umowy[6].
Międzynarodowa Umowa w Sprawie Kawy z 1976 roku
[edytuj | edytuj kod]Na tle sytuacji rynkowej, radykalnie odmiennej od tej, która panowała podczas negocjacji umów z 1962 roku i 1968 roku powstał pomysł renegocjowania umowy. Finał negocjacji nad ustawą nastąpił w 1975 roku, a ustawa weszła w życie rok później[6].
Jej celem było wprowadzenie szeregu nowych postanowień, w celu wzmocnienia i poprawy funkcjonowania organizacji, a także utrzymanie wielu postanowień, które okazały się skuteczne podczas poprzednich umów.
Jedną z głównych nowych cech umowy z 1976 roku było to, że zezwalała ona na zawieszanie kwot, jeżeli ceny były zbyt wysokie, i ich ponowne wprowadzenie, jeśli ceny stały się zbyt niskie[6].
Międzynarodowa Umowa w Sprawie Kawy z 1983 roku
[edytuj | edytuj kod]Cechy ekonomiczne umowy z 1983 roku
[edytuj | edytuj kod]Nowa umowa zawierała szereg punktów ekonomicznych[6]:
- system kontyngentów eksportowych, funkcjonujący celu zapewnienia stabilności cen w przedziałach uzgodnionych przez członków eksportujących i importujących na posiedzeniach Międzynarodowej Rady Kawy;
- system kwot działał w taki sposób, że przy ustalaniu indywidualnych kwot, uwzględniano wyniki eksportowe z lat poprzednich oraz zapasy kawy przechowywane przez członków eksportujących;
- każdy eksport kawy przez członka musiał być objęty świadectwem pochodzenia;
- zapasy kawy w każdym państwie członkowskim były corocznie weryfikowane. Weryfikacja odbywała się pod koniec zbiorów;
- rada była zobowiązana do koordynacji polityki produkcyjnej w celu osiągnięcia rozsądnej równowagi między podażą i popytem;
- powstał specjalny fundusz na promocję konsumpcji, finansowany przez członków eksportujących. Kampanie promocyjne prowadzone były w krajach importujących.
Kontyngenty i kontrole obowiązywały do lutego 1986 roku, kiedy to ceny rynkowe przekroczyły punkt początkowy dla ich zawieszenia. Zgodnie z postanowieniami umowy, MOK nadal prowadziła pełny zakres swojej działalności. Po długich negocjacjach kwot, kontrole zostały przywrócone 6 października 1987 roku i obowiązywały do 4 lipca 1989 roku[6].
Ze względu na rekordowo niskie poziomy cen kawy umowa była kilkukrotnie przedłużana, aż do 1994 roku[6].
Międzynarodowa Umowa w Sprawie Kawy z 1994 roku
[edytuj | edytuj kod]Tym razem delegaci skoncentrowali się na wynegocjowaniu nowej umowy, która nie miała na celu regulowania cen kawy. Proces ten zakończył się pomyślnie negocjacjami w 1994 roku. Umowa weszła w życie 1 października 1994 roku[6].
MOK rozpoczęła również prowadzenie silnej polityki promocyjnej, np. poprzez koncert Vanessy-Mae, rozpowszechnianie materiałów edukacyjnych, opracowywanie corocznych festiwali kawy oraz poprzez program briefingów dla mediów[6].
Międzynarodowa Umowa w Sprawie Kawy z 2001 roku
[edytuj | edytuj kod]Tekst umowy został formalnie przyjęty przez Radę w dniu 27 września 2000 roku, a sama umowa weszła w życie tymczasowo od 1 października 2001 roku, a ostatecznie 17 maja 2005 roku[6].
Nowa umowa skupiała się przede wszystkim na poprawie warunków życia i pracy ludności zatrudnionej w sektorze kawy[6].
Międzynarodowa Umowa w Sprawie Kawy z 2007 roku
[edytuj | edytuj kod]Tekst siódmej Międzynarodowej Umowy w Sprawie Kawy został uzgodniony przez 77 członków Międzynarodowej Rady Kawy, zebranych 28 września 2007 roku w Londynie. Rada formalnie przyjęła ją Rezolucją nr 431, ustawa weszła w życie 2 lutego 2011[6].
Ogólnym celem umowy jest wzmocnienie globalnego sektora kawy i promowanie jego trwałej ekspansji w środowisku rynkowym dla poprawy wszystkich uczestników sektora. Nowe przepisy obejmują[6]:
- Poszerzenie zakresu badań o zrównoważony rozwój, kawę i zdrowie;
- Jeżeli nie będzie można osiągnąć konsensusu w głosowaniu, przewidziano uproszczoną procedurę głosowania wymagającą 70% głosów każdej kategorii członków;
- Forum Konsultacyjne ds. Finansów w Sektorze Kawy[12], którego zadaniem jest ułatwianie konsultacji w kwestiach finansowych i zarządzania ryzykiem, ze szczególnym naciskiem na potrzeby małych i średnich producentów;
- Unia Europejska została określona jako jeden członek.
Umowa miała obowiązywać przez dziesięć lat, z możliwością przedłużenia o kolejne osiem lat[6]. Jej okres obowiązywania ustalono na czas do 1 lutego 2021 roku[13].
Międzynarodowa Umowa w Sprawie Kawy z 2021 roku
[edytuj | edytuj kod]4 kwietnia 2021 roku, podczas 12. posiedzenia grupy roboczej Future of the ICA zaprezentowano projekt nowelizacji Międzynarodowej Umowy w Sprawie Kawy[14].
Cele MOK
[edytuj | edytuj kod]Misją MOK jest wzmocnienie globalnego sektora kawy i promowanie jego trwałej ekspansji w środowisku rynkowym[10].
- promowanie międzynarodowej współpracy w sprawach dotyczących kawy;
- stworzenie forum konsultacji międzyrządowych i z sektorem prywatnym w sprawach dotyczących kawy;
- zachęcanie członków do rozwijania sektora kawy w wymiarze gospodarczym, społecznym i ochrony środowiska naturalnego;
- stworzenie forum konsultacji służącego uzgadnianiu kwestii dotyczących warunków strukturalnych na rynkach międzynarodowych oraz długoterminowych tendencji w zakresie produkcji i konsumpcji pozwalających zrównoważyć popyt i podaż oraz uzyskać uczciwe ceny zarówno dla konsumentów, jak i producentów;
- ułatwienie ekspansji i przejrzystości międzynarodowego handlu wszystkimi rodzajami i formami kawy oraz propagowanie znoszenia barier handlowych;
- gromadzenie, rozpowszechnianie i publikowanie informacji ekonomicznych, technicznych i naukowych, danych statystycznych i opracowań, jak również wyników prac badawczo-rozwojowych w sprawach dotyczących kawy;
- promowanie rozwoju konsumpcji i rynków wszystkich rodzajów i form kawy, w tym w krajach produkujących kawę;
- opracowywanie i ocena projektów korzystnych dla członków i światowej gospodarki kawowej oraz pozyskiwanie funduszy na te projekty;
- promowanie jakości kawy w celu wzrostu zadowolenia klientów i uzyskiwania większych korzyści przez producentów;
- zachęcanie członków do opracowania odpowiednich procedur bezpieczeństwa żywności w sektorze kawy;
- promowanie programów szkoleniowych i informacyjnych opracowanych w celu wsparcia transferu technologii mających zastosowanie w sektorze kawy do państw członkowskich;
- zachęcanie członków do opracowywania i realizacji strategii na rzecz zapewnienia wspólnotom lokalnym i małym gospodarstwom rolnym większych korzyści z produkcji kawy, co przyczynić się może do zmniejszenia ubóstwa;
- ułatwienie dostępu do informacji na temat narzędzi i usług finansowych mogących stanowić pomoc dla producentów kawy, w tym dostępu do kredytów i wiedzy na temat zarządzania ryzykiem;
- poprawa jakości kawy, w ramach Coffee Quality-Improvement Programme[16].
Organy MOK
[edytuj | edytuj kod]Organy zarządzające
[edytuj | edytuj kod]- Międzynarodowa Rada Kawy[2] (ang. International Coffee Council) – najwyższy organ organizacji, składa się z przedstawicieli każdego z rządów członkowskich, jej spotkania odbywają się marcu i wrześniu, zatwierdza dokumenty strategiczne[17].
- Sekretariat – składa się z ekonomistów, statystyków i personelu pomocniczego, jest odpowiedzialny za realizację programu MOK[17].
- Rada Konsultacyjna Sektora Prywatnego (PSCB)[12] – składa się z 16 przedstawicieli spośród członków eksportujących i importujących, zajmuje się zrównoważonym rozwojem sektora kawy, a także kwestiami bezpieczeństwa i jakości dostaw[17].
- Dyrektor wykonawczy[2] – odpowiada przed Radą za zarządzanie i funkcjonowanie organizacji, a także za wykonywanie założeń porozumień i umów[17].
Lista dyrektorów wykonawczych MOK
[edytuj | edytuj kod]# | Zdjęcie | Imię i nazwisko | Od | Do |
---|---|---|---|---|
1. | João Oliveira Santos | 1963 | luty 1968 | |
2. | Cyril C. Spencer | marzec 1968 | ||
3. | Alexandre Fontana Beltrão | kwiecień 1968 | wrzesień 1994 | |
4. | Celsius A. Lodder | październik 1994 | luty 2002 | |
5. | Néstor Osorio Londoño | marzec 2002 | październik 2010 | |
6. | José Dauster Sette | październik 2010 | październik 2011 | |
7. | Robério Oliveira Silva | listopad 2011 | grudzień 2016 | |
8. | José Dauster Sette | 1 maja 2017 |
Komitety MOK
[edytuj | edytuj kod]- Komitet ds. Projektów – przedstawia Radzie zalecenia dotyczące wszystkich kwestii związanych ze składaniem, oceną, zatwierdzaniem i finansowaniem nowych projektów, a także ich wdrażaniem[17].
- Komitet ds. Promocji i Rozwoju Rynku – przedstawia Radzie zalecenia dotyczące promocji konsumpcji kawy i zagadnień związanych z rozwojem rynku, w tym planów rozwoju rynku i promocji konsumpcji kawy[17].
- Komitet ds. Finansów i Administracji – przedkłada Radzie zalecenia w sprawach finansowych i administracyjnych, w tym w sprawie zatwierdzenia rocznego budżetu[17].
- Komitet ds. Statystyki – przedstawia Radzie zalecenia w kwestiach statystycznych, w tym informacje statystyczne dotyczące światowej produkcji, cen, eksportu, importu i reeksportu, dystrybucji i konsumpcji kawy[17].
Światowa Konferencja Kawy
[edytuj | edytuj kod]Światowa Konferencja Kawy[18] odbywa się co cztery do pięciu lat[17]. Tytuł oraz temat konferencji ustala Rada. Odbywa się w celu promocji organizacji oraz prezentacji postępów w realizacji założeń[8]. Konferencja posiada swojego przewodniczącego, nieopłacanego przez MOK[12].
Forum Konsultacyjne ds. Finansów w Sektorze Kawy
[edytuj | edytuj kod]Forum Konsultacyjne ds. Finansów w Sektorze Kawy[12] ułatwia konsultacje na tematy związane z finansami i zarządzaniem ryzykiem w sektorze kawy, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb małych i średnich producentów oraz lokalnych społeczności w obszarach produkcji kawy[17].
Siedziba
[edytuj | edytuj kod]Siedziba MOK znajduje się w budynku przy 222 Gray’s Inn Road w Londynie w Wielkiej Brytanii[19].
Członkostwo w MOK
[edytuj | edytuj kod]Państwa członkowskie reprezentują 99% światowej produkcji kawy i 67% światowej konsumpcji[20] (według niektórych źródeł procent konsumpcji wynosi 83%[8]).
Zobowiązania członków
[edytuj | edytuj kod]- Członkowie eksportujący przyjmują odpowiedzialność za zapewnienie właściwego wystawiania i wykorzystania świadectw pochodzenia zgodnie z regułami ustalonymi przez Radę[21];
- Członkowie importujący zobowiązani są do regularnego dostarczania prawidłowych i dokładnych informacji na temat powrotnego wywozu, w formie i w sposób ustalony przez Radę[21].
Przywileje członków
[edytuj | edytuj kod]Każdy członek wyznacza jednego przedstawiciela do Rady, może także wyznaczyć jednego lub więcej zastępców. Członek może również wyznaczyć, dla swego przedstawiciela lub jego zastępców, jednego lub więcej doradców[21].
Obecni członkowie
[edytuj | edytuj kod]Stan członkowski w lutym 2020 roku wyniósł 49 państw – 43 członków eksportujących i 6 członków importujących[20]. MOK obejmuje wszystkie państwa wchodzące w skład Unii Europejskiej, dlatego też jest liczona jako jeden członek[10].
- Członkowie eksportujący
- Angola
- Boliwia
- Brazylia
- Burundi
- Kamerun
- Republika Środkowoafrykańska
- Kolumbia
- Kostaryka
- Wybrzeże Kości Słoniowej
- Kuba
- Demokratyczna Republika Konga
- Ekwador
- Salwador
- Etiopia
- Gabon
- Ghana
- Gwatemala
- Honduras
- Indie
- Indonezja
- Jemen
- Kenia
- Liberia
- Madagaskar
- Malawi
- Meksyk
- Nepal
- Nikaragua
- Panama
- Papua-Nowa Gwinea
- Peru
- Filipiny
- Rwanda
- Sierra Leone
- Tanzania
- Tajlandia
- Timor Wschodni
- Togo
- Uganda
- Wenezuela
- Wietnam
- Zambia
- Zimbabwe
- Członkowie importujący
Byli członkowie
[edytuj | edytuj kod]Z członkostwa w MOK zrezygnowały 22 państwa[22].
Członkowie eksportujący
[edytuj | edytuj kod]- Kongo
- Benin
- Dominikana
- Gwinea Równikowa
- Gwinea
- Haiti
- Jamajka
- Nigeria
- Paragwaj
- Sri Lanka
- Trynidad i Tobago
Państwa eksportujące obecnie nieistniejące
[edytuj | edytuj kod]Członkowie importujący
[edytuj | edytuj kod]Państwa importujące obecnie nieistniejące
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Mateusz R. Chudziak , Międzynarodowa Organizacja Kawy. Pół wieku instytucji (1963-2012), Wydawnictwo Adam Marszałek, 2014, ISBN 978-83-62942-45-9 .
- ↑ a b c d Międzynarodowa Organizacja Kawy jako instytucja nadzorująca wykonanie umowy, [w:] Mateusz R. Chudziak , Międzynarodowe umowy kawowe Zarys prawnomiędzynarodowych ram światowego sektora kawy, s. 174–178 [dostęp 2020-05-31] .
- ↑ International Coffee Organization – A notre sujet [online], www.ico.org [dostęp 2020-05-30] .
- ↑ International Coffee Organization – Historia [online], www.ico.org [dostęp 2020-05-30] .
- ↑ The International Coffee Organization 1963-2013: 50 Years Serving The World Coffee Community, International Coffee Organization, 2013 .
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u International Coffee Organization – History [online], www.ico.org [dostęp 2020-05-28] .
- ↑ United Nations Treaty Collection [online], treaties.un.org [dostęp 2020-05-29] (ang.).
- ↑ a b c Kilka słów o International Coffee Organization [online], kawa.pl [dostęp 2020-05-29] (pol.).
- ↑ a b International Coffee Agreement | Encyclopedia.com [online], www.encyclopedia.com [dostęp 2020-05-29] .
- ↑ a b c d International Coffee Organization – Mission [online], www.ico.org [dostęp 2020-05-28] .
- ↑ International Coffee Agreement, 1962: Hearings Before the United States Senate Committee on Foreign Relations, Eighty-Eighth Congress, First Session, on Mar. 12, 1963, „United States Congress Senate Committee on Foreign Relations”, U.S. Government Printing Office, 1963, s. 91 [dostęp 2020-05-31] (ang.).
- ↑ a b c d e Międzynarodowa Umowa w Sprawie Kawy [online], Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, 2007, s. 22–23 .
- ↑ EUR-Lex - 52020PC0583 - EN - EUR-Lex [online], eur-lex.europa.eu [dostęp 2021-04-11] .
- ↑ International Coffee Organization - Working Group on the Future of the ICA (2020/21) [online], www.ico.org [dostęp 2021-04-11] .
- ↑ Międzynarodowa Umowa w Sprawie Kawy [online], Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, 2007, s. 15 .
- ↑ International Coffee Organization – Documents – Coffee Quality-Improvement Programme – Implementation [online], www.ico.org [dostęp 2020-05-30] .
- ↑ a b c d e f g h i j International Coffee Organization – Governance [online], www.ico.org [dostęp 2020-05-31] .
- ↑ Wolters Kluwer , MIĘDZYNARODOWA ORGANIZACJA KAWY – Rozdział 5 – Międzynarodowa umowa w sprawie kawy. Londyn.2000.09.28. [online], OpenLEX [dostęp 2020-05-31] (pol.).
- ↑ International Coffee Organization – Getting to the ICO [online], www.ico.org [dostęp 2020-05-31] .
- ↑ a b International Coffee Organization – Members of the International Coffee Organization [online], www.ico.org [dostęp 2020-05-30] .
- ↑ a b c Międzynarodowa Umowa w Sprawie Kawy, Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, 2007, s. 17–18 .
- ↑ Membership of International Coffee Agreements 1962, 1968, 1976, 1983, 1994, 2001 AND 2007 [online], www.ico.org [dostęp 2020-05-30] .
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Mateusz R. Chudziak: Międzynarodowa Organizacja Kawy. Pół wieku instytucji (1963-2012). Polska: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2014. ISBN 978-83-62942-45-9.
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Oficjalna strona Międzynarodowej Organizacji Kawy
- Artykuł dotyczący MOK na portalu kawa.pl
- Międzynarodowa Umowa w Sprawie Kawy z 2007 roku
- Historia MOK