Milva (piosenkarka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Milva
Ilustracja
Milva (2009)
Imię i nazwisko Maria Ilva Biolcati
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1939
Goro
Gatunki pop, piosenka aktorska
Zawód piosenkarka, aktorka
Wytwórnie płytowe Fonit Cetra
Odznaczenia
Komandor Orderu Zasługi Republiki Włoskiej Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Oficer Orderu Sztuki i Literatury (Francja) Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RFN
Strona internetowa

Milva, właśc. Maria Ilva Biolcati (ur. 17 lipca 1939 w Goro) – włoska piosenkarka i aktorka teatralna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od lewej: Salvatore Mazzocco, Milva i Mario Trevi, 1961

Karierę sceniczną Milva rozpoczęła ponad pół wieku temu, wygrywając, zorganizowany przez rozgłośnię RAI, konkurs młodych talentów (1959). Brała udział w 17 konkursach piosenki na festiwalach w San Remo. Najważniejszym punktem jej kariery była współpraca z Piccolo Teatro i Giorgio Strehlerem, który odkrył jej talent aktorski. W Teatro Piccolo powstały jej słynne recitale brechtowskie w reżyserii Strehlera: Io, Bertolt Brecht, Milva canta Brecht, który przyniósł jej międzynarodową sławę i uznanie krytyki, oraz Milva canta il nuovo Brecht. Strehler nauczył ją widzieć się na scenie, przekonał ją, że właśnie tam jest piękna – tak narodziła się Milva.

Od 1965 śpiewa i interpretuje Poezje i piosenki Bertolta Brechta, a spektakle: Piosenki między dwiema wojnami oraz Milva, El Tango (tanga Piazzoli), z którymi występuje na całym świecie – w mediolańskiej La Scali i Buenos Aires – odnosząc duże sukcesy. Co roku odbywa światowe tournée, koncertując m.in. w Japonii, Niemczech, Grecji i Francji. Wydała ponad 50 płyt.

Została odznaczona m.in. Komandorią Orderu Zasługi Republiki Italii (2007), Krzyżem Zasługi I klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2006) oraz francuskimi: Legią Honorową (2009) i Orderem Sztuki i Literatury II klasy (1995).

Występy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]