Morsowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Mors (człowiek))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grupa morsów podczas noworocznej kąpieli w Gdańsku

Morsowanie – krótkotrwała kąpiel w zimnej wodzie jeziora, morza, rzeki lub innego zbiornika wodnego. Praktykowane jest od jesieni do wiosny i zwykle ma charakter grupowy.

Amatorzy tego typu kąpieli, nazywani morsami, są często skupieni wokół zorganizowanych klubów. Najstarszą taką organizacją w Polsce jest założony w 1975 roku Gdański Klub Morsów[1]. W Polsce został pobity rekord Guinnessa w największej liczbie osób biorących jednocześnie udział w morsowaniu – 1799 uczestników podczas Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie w 2015 roku[2].

Do uprawiania morsowania nie jest potrzebny specjalny sprzęt, wiele osób korzysta jednak, oprócz kostiumu kąpielowego, także z nakryć głowy oraz obuwia i rękawiczek np. z neoprenu, by zapobiec nadmiernemu wychłodzeniu[3].

Według zwolenników morsowania, ma ono wiele zalet zdrowotnych: hartowanie organizmu, poprawa krążenia, zmniejszenie cellulitu, poprawa samopoczucia[3][4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alicja Katarzyńska: Morsy mówią: "Jest trochę za ciepło". Pierwsza kąpiel w morzu, w nowym 2017 roku. Gdansk.pl, 1 stycznia 2017.
  2. Largest polar bear dip. Guinness World Records, 25 lutego 2015.
  3. a b Ewa Zwierzchowska: Morsowanie. Harde, 2019. ISBN 978-83-66252-88-2.
  4. Monika Karbarczyk: Morsowanie – dlaczego warto brać kąpiel w lodowatej wodzie?. Radio Zet, 14 listopada 2019.