Oxy.gen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oxy.gen
Rok założenia 1998
Pochodzenie  Polska (Trójmiasto)
Gatunek rock, hip-hop, muzyka elektroniczna
Wydawnictwo muzyczne Warner Music Poland
Powiązania Illusion
Obecni członkowie
Wojtek Wysocki - wokal
Rafał Rachowski - syntezator, sampler, wokal
Paweł Herbasch - perkusja
Arek Litkowiec - gitara basowa
Artur "DJ Cider" Czaiński - syntezator, gitara, wokal
Byli członkowie
Jarek Śmigiel

Oxy.gen – powstała w 1998 roku w Trójmieście grupa muzyczna, łącząca w swoich utworach elementy nowoczesnej elektroniki, rocka, hip-hopu i funky.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zespół został założony w 1998 w Trójmieście przez Pawła Herbascha i Jarka Śmigiela, którzy grali wcześniej w Illusion oraz Wojtka Wysockiego i Rafała Rachowskiego. Debiutancki album zatytułowany Toxygen ukazał się 21 października 2002 roku nakładem wytwórni Warner Music Poland. Album zebrał pozytywne recenzje[1][2]. Zespół zagrał wiele koncertów, m.in. supporty przed polskimi koncertami znanych wykonawców muzyki elektronicznej, jak Morcheeba czy Télépopmusik[3][4]. Zespół otrzymał nominację do Fryderyka 2002 za Toxygen w kategorii Album Roku - Muzyka Alternatywna[5]. W 2003 roku do zespołu dołączył Artur Czaiński. Jarosław Śmigiel opuścił grupę w 2005.

Po kilkuletniej przerwie zespół wydał drugi album, zatytułowany Dziewczyny. 30 czerwca 2008 został udostępniony w Internecie do bezpłatnego pobrania ze strony zespołu[6]. W 2010 roku zespół wystąpił podczas trasy koncertowej "Męskie Granie" organizowanej przez Program Trzeci Polskiego Radia.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy
Tytuł Dane dot. albumu
Toxygen
Dziewczyny
Single
Tytuł Rok Pozycja na liście Album
LP3
[7]
Billy Jean 2002 16 Toxygen
Czemu gdy 21

Przypisy[edytuj | edytuj kod]