Skole: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Pawski (dyskusja | edycje)
poprawa linków
PowerBot (dyskusja | edycje)
m ujednolicanie kodów mapek zgodnie z ISO 3166-2:UA
Linia 23: Linia 23:
|galeria_commons = Category:Skole
|galeria_commons = Category:Skole
|www=
|www=
| nazwa_mapy= UKR Lwów
| nazwa_mapy= UA-46
}}
}}



Wersja z 16:16, 20 kwi 2012

Szablon:Miasto zagranica infobox

Skole (ukr. Сколе) – miasto na Ukrainie i stolica rejonu skolskiego w obwodzie lwowskim. 6,4 tys. mieszkańców (szacunek na 2006). W mieście znajduje się muzeum odzieżowe oraz zakład budowlany.

Historia

Nadanie praw miejskich w roku 1397, do 17 września 1939 województwo stanisławowskie w II Rzeczypospolitej, do roku 1772 województwo ruskie, ziemia lwowska, do 1918 powiat stryjski w prowincji Galicja.

Prowadził tędy w XIII wieku szlak handlowy z Halicza na Węgry, a do roku 1697 szlak handlowy z Węgier do Stryja, miasto odwiedzała wówczas węgierska szlachta Wesseleni, Nemezari, Teleki. Miasto należała do dóbr Sieniawskich. W roku 1703 z Brzeżan przez Skole ruszyła ofensywa wojsk Rakoczego oraz żołnierzy wojewody krakowskiego Marcina Kątskiego przeciw buntownikom w komitacie munkackim.

Stacja i linia kolejowa wybudowana pod koniec XIX wieku (linia Lwów-Stryj-Mukaczewo-Czop).

W roku 1880 było 2047 mieszkańców (w tym Polacy, Rusini i Niemcy) i 300 domów, na terenie powiatu sądowego znajdowały się także kolonie niemieckie Annaberg, Felizienthal i Karlsdorf. 30 marca 1888 miasto uległo prawie całkowitemu spaleniu na skutek zaprószenia ognia, zniszczeniu uległo 100 domów. W roku 1913 miasto liczyło 8700 mieszkańców w tym 3200 Żydów, 2600 Polaków, 2500 Rusinów, oraz 400 Niemców i Czechów. W okresie austro-węgierskim przebiegała tędy droga do granicy węgierskiej.

W okresie międzywojennym miasto było siedzibą zniesionego powiatu skolskiego (przyłączonego do powiatu stryjskiego województwa stanisławowskiego). Do 17 września 1939 stanowiło garnizon macierzysty Batalionu KOP "Skole". Od września 1939-1941 znalazło się pod okupacją sowiecką, a później od 1941-1944 pod okupacją niemiecką. Dnia 5 września 1943 roku dokonano tu zbrodni na ludności cywilnej. W latach 1945-1991 Skole znajdowało się w Ukraińskiej SRR.

Rada Miejska Skole nadała honorowe obywatelstwo miasta Skole Stepanowi Banderze[1]. Utworzona przez Stepana Banderę frakcja OUN-B ponosi odpowiedzialność za zorganizowane ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej[2].

  • 25 lutego 1862 r. w Skolem urodził się Stanisław Głąbiński - polski prawnik, polityk i publicysta,
  • 6 stycznia 1892 r. w Skolem urodził się Wojciech Tyczyński - hallerczyk, pułkownik piechoty Wojska Polskiego II RP, dowódca 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Krotoszynie.

Religia

parafia katolicka obrządku łacińskiego

Kapelania skolska erygowana ok. roku 1660 fundacji Sieniawskich, kościół drewniany pw. Siedmiu Boleści Najśw. Marii Panny, dekanat stryjski, do parafii należały miejscowości ; Chaszczowanie, Hołowiecko, Hrebenów, Huta Korostkowska, Jamelnica, Jelenkowate, Kamionka, Korczyn, Korostóow, Kozłowa, Kruszelnica, Libochora, Ławoczne, Międzybrody, Oporzec, Orawa, Orawczyk, Pobuk, Podhorodce, Pohar, Rożanka Wyżna i Niżna, Ryków, Skole, Sopot, Sławsko, Synowódzko, Tarnawka, Truchanów, Tuchla, Tysowiec, Tyszownica, Urycz i Wołosianka. Przed II wojną światową była to najdalej na płd.-zach. wysunięta parafia archidiecezji lwowskiej. Po wojnie kościół nie używany popadł w ruinę. Na początku lat 90. odbudowę kościoła rozpoczął ks. Jan Nikiel z parafii w Stryju, aktualnie też obsługuje tę parafię dojeżdżając ze Stryja.

parafie greckokatolickaie

Cerkiew pw. Sw. Pantelejmona, dekanat skolski. Cerkiew pw. Narodzenia NMP

gmina żydowska

  1. Honorują Banderę
  2. Stepan Bandera za swoją "narodową postawę" otrzymał z rąk władz ukraińskich honorowe wyróżnienie wielu innych miast na terenie dzisiejszej Ukrainy Zachodniej (których liczba stale rośnie), są to oprócz Rawy Ruskiej m.in. Lwów, Iwano-Frankiwsk (dawny Stanisławów), Łuck, Tarnopol, Truskawiec, Kowel, Sokal, Czerwonogród (dawny Krystynopol), Chust, Brody, Żółkiew, Trembowla, Jaworów, Nowojaworowsk, Borysław, Dublany, Radziechów (Ukraina), Rawa Ruska, Kuźniecowsk, Dolina, Stebnik, Kołomyja, Zborów, Morsztyn, Wołświn.

Linki zewnętrzne


Szablon:Link GA Szablon:Link FA