Jan Borysewicz (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jan Borysewicz
Jan Borysewicz.jpg
Jan Borysewicz podczas bicia gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu w 2006 roku
Jan Borysewicz Podpis.svg
Imię i nazwisko Jan Borysewicz
Pseudonim Jan Bo
Data i miejsce urodzenia 17 kwietnia 1955
Wrocław
Instrument gitara elektryczna
Gatunek rock
Zawód muzyk, kompozytor
Aktywność od 1972
Powiązania Paweł Kukiz
Zespół
Budka Suflera, Lady Pank, Jan Bo
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Wikicytaty Jan Borysewicz w Wikicytatach

Jan Józef Borysewicz, znany również jako Jan Bo (ur. 17 kwietnia 1955 we Wrocławiu[1]) – polski wokalista, gitarzysta i kompozytor rockowy, także autor tekstów piosenek; lider zespołu Lady Pank. Muzyczny samouk. Autor solowego projektu Jan Bo. Ojciec modelki Joanny Borysewicz.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Początkowo chciał być perkusistą, gdyż jego ojciec – Michał Borysewicz grał na bębnach w zespole jazzowym. W wieku czternastu lat uczestniczył w perkusyjnych Warsztatach Muzycznych w Chodzieży, które prowadził Janusz Stefański. Naukę gry na gitarze Jan Borysewicz rozpoczął pod okiem instruktora Mariana Koniecznego w Domu Kultury na Sępolnie we Wrocławiu. Tam zwrócił na niego uwagę Jacek Baran, wówczas wokalista zespołu Nurt.

Zawodowo gra na gitarze od 1970 roku. W tym właśnie roku Borysewicza wypatrzył angielski bluesman Alexis Korner współpracujący m.in. z Muddym Watersem. Zamierzał on zabrać 15-letniego wówczas Borysewicza do Anglii, jednak nie zgodzili się na to rodzice chłopca[2]. Oficjalnie zadebiutował w roku 1972 (jako 17-latek) w zespole Nurt, do którego trafił w zastępstwie Aleksandra Mrożka prosto na koncert bez prób. Jeszcze w tym samym roku, został gitarzystą zespołu Super Pakt gdzie grał m.in z Jackiem Krzaklewskim. Następnie przez osiem miesięcy występował z NRD-owskim duetem Katia&Roman, a potem przez dwa lata w zespole Ireneusza Dudka, Apokalipsa (w latach 1975-1977). Już podczas pobytu w NRD z duetem Katia&Roman padła pierwsza propozycja współpracy z Budką Suflera.

Od 1978 roku współpracował z zespołem Budka Suflera, razem z nią nagrał trzy płyty. Spośród nich wpływ jego stylu najbardziej widoczny jest na ostatniej – Za ostatni grosz, na której znalazł się wielki przebój pod tym samym tytułem. Dla Budki Suflera Borysewicz skomponował trzy utwory: Nie wierz nigdy kobiecie, Bez satysfakcji i Nie ma końca tej podróży, jednak zespół uznał, że nie pasują one do stylu muzycznego Budki Suflera i nie umieścił ich na żadnej płycie. Stało się to zarzewiem konfliktu, po którym Borysewicz postanowił opuścić Budkę Suflera.

Początki Lady Pank (1981-1986)[edytuj | edytuj kod]

W trakcie pracy z Budką Suflera, wspólnie z uznanym już wówczas autorem tekstów Andrzejem Mogielnickim, postanowił założyć własny zespół. Pierwsze nagranie nowej grupy (Mała Lady Punk), do którego Borysewicz podłożył również wokal, powstało w grudniu 1981 roku, podczas sesji nagraniowej płyty Układy Izabeli Trojanowskiej. Wiosną 1982 roku grał w zespole Tadeusza Nalepy razem z Wojciechem Bruślikiem i Andrzejem Dylewskim.

Wkrótce, przy pomocy Mogielnickiego, znalazł pochodzącego z Olecka Janusza Panasewicza, który został wokalistą tworzącej się kapeli. Pozostałych muzyków Borysewicz sprowadził m.in. z Oddziału Zamkniętego i w tym składzie ostatecznie ukształtował się zespół nazwany nieco przewrotnie Lady Pank. W 1983 Borysewicz nagrał z nim pierwszą płytę, a większość wydanych na niej utworów zajmowała wysokie miejsca na listach przebojów.

Zespół, wskutek rosnącej popularności, sporo koncertował, co prawdopodobnie miało negatywny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną muzyków. Kolejny longplay – Ohyda, znacznie mniej przebojowy od poprzedniej płyty, zawierał jednak kilka hitów, m.in. To jest tylko rock and roll, A to ohyda oraz Zabij to.

Bezpośrednio po wydaniu Ohydy Borysewicz wraz z Lady Pank nagrał kilka innych piosenek, w tym kolejny spory hit – Sztukę latania – oraz muzykę do bajki O dwóch takich, co ukradli księżyc.

1 czerwca 1986, podczas wrocławskiego koncertu z okazji Dnia Dziecka, miał miejsce słynny incydent wrocławski, polegający na obnażeniu genitaliów przez muzyka.

Kryzys zespołu (1986-94)[edytuj | edytuj kod]

Kolejny longplay Lady Pank, który ukazał się w trakcie przymusowej karencji, pomimo że wnosił do zespołu nowe brzmienia, nie został wysoko oceniony przez krytykę. W wyniku incydentu nastąpiło również półroczne zawieszenie działalności zespołu, połączone z milczeniem mediów na jego temat. W tym okresie Borysewicz nagrał Gwiazdę na wietrze (znajdującą się na stronie B Maxi singla Gwiazdkowe dzieci/Gwiazda na wietrze oraz (zawierającą pastorałki) płytę Królowa ciszy.

Po zakończeniu przymusowej pauzy Lady Pank z nowym perkusistą Wiesławem Golą wydał longplay Tacy sami, zawierający między innymi takie piosenki, jak Zostawcie Titanica czy Mała wojna. Teksty do tego albumu napisali m.in. Zbigniew Hołdys i Grzegorz Ciechowski.

Krótko po wydaniu Takich samych odeszła część składu zespołu, w tym charakterystyczny basista Paweł Mścisławski, a ze starego zostali tylko Panasewicz i Borysewicz. W tym czasie Jan Borysewicz pracował nad nowym muzycznym projektem BO-Session, w którym zamierzał zaprezentować autorskie wykonania kompozycji Milesa Davisa, Johna Coltrane'a oraz Jimiego Hendrixa. Owocem tej sesji jest utwór „Easy Rider” w nagraniu którego udział wzięli gitarzyści Jan Borysewicz, Dariusz Kozakiewicz, Winicjusz Chróst, Artur Affek, Piotr "Dziki" Chancewicz i Maciej Gładysz, na bębnach grał Wojciech Morawski, na gitarze basowej Wojciech Pilichowski a Boby i Paweł Nowakowski śpiewali[3]. W tym projekcie zagrał również kuzyn Jimiego Hendrixa. Nagranie zostało zrealizowane przez Leszka Kamińskiego w studio S-4.

Już w nowym składzie (Jan Borysewicz – gitara, Janusz Panasewicz – wokal, Piotr Urbanek – gitara basowa, Jarosław Szlagowski – perkusja, Kostek Joriadis – instrumenty klawiszowe) zespół Lady Pank nagrał płytę Zawsze tam, gdzie ty, której brzmienie stanowiło niejako kontynuację poprzedniej, z tym że było nieco ostrzejsze, mocniej inspirowane amerykańskim hard rockiem.

W latach 1991–1994 zespół pauzował, a Borysewicz wydał drugą solową płytę Wojna w mieście (1992).

Po reaktywacji Lady Pank (1994- )[edytuj | edytuj kod]

W 1994 roku zespół reaktywował się w zmienionym składzie (ze starego pozostał tylko trzon: Borysewicz i Panasewicz), w którym znaleźli się perkusista Kuba Jabłoński, basista Krzysztof Kieliszkiewicz oraz gitarzysta rytmiczny Andrzej Łabędzki. W tym składzie nagrał jedną z ostrzejszych w swej karierze, miejscami wręcz hardrockową, płytę Na na oraz kilka kolejnych: Międzyzdroje (1996), Łowcy głów (1998), Nasza reputacja (2000) i świąteczny krążek Zimowe graffiti (1996).

W 2002 zespół Lady Pank obchodził 20-lecie działalności, które uczczono wydaniem kompilacji największych przebojów pt. Besta besta – zawierająca dwa premierowe nagrania: 7-me niebo nienawiści i Konie w mojej głowie – oraz trzema reedycjami płyt Tacy Sami, Zawsze tam, gdzie ty oraz Na na.

W 2003 Borysewicz nagrał poprockową płytę z Pawłem Kukizem, zawierającą między innymi takie przeboje, jak Jeśli tylko chcesz czy Bo tutaj jest, jak jest, a następnie, już z Lady Pank, dość łagodny brzmieniowo krążek Teraz (2004) z szeroko lansowanym przebojem Stacja Warszawa oraz mniej udanym Sexy-plexi.

W grudniu 2005 roku muzyk przeszedł atak serca, z którego wyszedł obronną ręką. Zmusiło go to – jak sam twierdzi – do zmiany trybu życia i odstawienia niektórych używek.

Inne nagrania[edytuj | edytuj kod]

Poza nagraniami z Lady Pank Borysewicz wydał również cztery płyty solowe: Królowa ciszy, Wojna w mieście, Moja wolność i Miya. Poza tym grał z wieloma innymi wykonawcami m.in. z Grzegorzem Ciechowskim (występującym jako Obywatel G.C.) – płyta „Obywatel GC”, zespołem The Fotoness, Urszulą, Ewą Bem.

Ponadto jest twórcą projektu Nasz Wspólny Świat (z udziałem m.in. zespołów Lombard, TSA i Kombi) oraz producentem składanki Być Wolnym, w której nagrywaniu brali udział przedstawiciele różnych nurtów polskiego rocka (obok Lady Pank i Perfectu, także T.Love, Big Cyc i Acid Drinkers). Na składance znalazł się również utwór Choćby nie wiem co z muzyką lidera Lady Pank do tekstu Roberta Gawlińskiego. Utwór ten został nagrany w składzie: Janusz Panasewicz – wokal, Robert Gawliński – wokal, Jan Borysewicz – gitara, Dariusz Kozakiewicz – gitara, Ryszard Sygitowicz – gitara, Titus – gitara basowa, Kuba Jabłoński – perkusja. Grał gościnnie też z zespołem Subway w którym grał między innymi Marek Koszada.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był dwukrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa z Danutą Borysewicz ma córkę, Joannę (ur. 1979 r.). Drugą żoną była Patrycja Sinkowska (ur. 1973 r.), z którą ma córkę, Alicję (ur. 1997 r.). Ma także wnuczki Sarę i Nicolę.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Lady Pank, w sekcji Dyskografia.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Jan Bo, w sekcji Dyskografia.

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL
Borysewicz & Kukiz (oraz Paweł Kukiz)
 • Data: 24 lutego 2003[4]
 • Wydawca: BMG Poland
1[5]
 • POL: 35 tys.+[6]
Bal maturalny (oraz Rozbójnik Alibaba)
 • Data: 14 listopada 2014[8]
 • Wydawca: Step Records
4[9]
 • POL: 15 tys.+[6]
 • POL: złota płyta[10]
"—" album nie był notowany.

Single[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Pozycja na liście Album
LP3
[11]
SLiP
[12]
30 ton
[13]
"Stanie się cud" (oraz Marek Piekarczyk i inni)[14] 1987
"Choćby nie wiem co" (oraz Robert Gawliński i Janusz Panasewicz)[15] 1997 Być wolnym
"Niby jestem, niby nie" (oraz Paweł Kukiz) 2002 47 Borysewicz & Kukiz
"Bo tutaj jest jak jest" (oraz Paweł Kukiz) 2003 1 1 3
"Jeśli tylko chcesz" (oraz Paweł Kukiz) 13 21 4
"Nie gniewaj się Janek" (oraz Paweł Kukiz) 2004 12 2
"Jest taki dzień" (oraz Paweł Kukiz) 43 7
"Uciec stąd" (oraz Rozbójnik Alibaba; gościnnie: Sobota)[16] 2014 Bal maturalny
"—" utwór nie był notowany.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Album Rok Uwagi
Budka Suflera - Na brzegu światła 1979 jako członek zespołu [17]
Anna Jantar - Anna Jantar gitara w utworach „Do żony wróć” i „Nic nie może wiecznie trwać”
Krzysztof Krawczyk - Good Rock & Roll 1980 gitara
Budka Suflera - Ona przyszła prosto z chmur jako członek zespołu[18]
Izabela Trojanowska - Iza 1981 gitara[19]
Budka Suflera - Za ostatni grosz 1982 jako członek zespołu[20]
Izabela Trojanowska - Układy gitara[21]
Urszula - Urszula 1983 gitara w utworach: „Bogowie i demony” oraz „Fatamorgana '82”
Obywatel G.C. - Obywatel G.C. 1986 gitara[22]
Jacek Skubikowski - Złe słowa gitara[23]
Krzak - Ostatni koncert 1987 gitara[24]
Fotoness - When I Die 1988 gitara[25]
Grażyna Łobaszewska - Brzydcy kompozycja i gitara w utworze „Koszmarni ludzie”
Top One - No disco 1990 gitara w utworach „Światła wielkich miast”, „Fred Kruger” i „Złudne prawdy”[26]
Jacek Skubikowski - Omen gitara[27]
Edyta Bartosiewicz - Love 1992 gitara w utworach „Good Bye to the Roman Candles",
„Emmilou”, „Blues for You” i „Take My Soul with You” [28]
Jacek Skubikowski - Uczciwa bieda 1993 gitara w utworach: „Uczciwa bieda”, „Nawet nie pytaj”, „Sama”,
„Albo nigdy nikt”, „Za każdy dzień za każdy szept”, „Cztery łóżka”[29]
Chłopcy z Placu Broni - Kocham Cię gitara w coverze „Jezioro szczęścia” (artysta oryginalny Bajm)[30]
Subway - Biegnę i płonę 1994 gitara w hip-hopowej wersji utworu „A na plaży... (Anna)” oraz „Light My Fire”[31]
Cytadela - Cytadela gitara
Tribute to Eric Clapton (kompilacja) 1995 gitara i produkcja utworu „Sunshine of Your Love”
Majka Jeżowska - A ja wolę moją mamę gitara w utworach „A ja wolę moją mamę” oraz „Kto się przezywa”
Jacek Skubikowski - ...jak cytrynę... 1996 gitara
Wojtek Pilichowski - Granat gitara w utworze „Marcus” [32]
Urszula - Urszula akustycznie gitara[33]
Być wolnym (kompilacja) 1997 gitara w utworach „Choćby nie wiem co”, „W milczeniu żyjemy”,
„Byś imię miał”, „Zbyszek kieliszek koleżanka szklanka” i „Blustery Nite Tour”[34]
Piasek - Wciąż bardziej obcy gitara
Beata Szumska - Słodkie zło gitara w utworach: „Słodkie zło”, „Lekka jak motyl”, „Mario Luca” i „Fanano”
Mieczysław Jurecki - 12 sprawiedliwych 1998 gitara w utworach „Spacer z żółwiem” oraz „Rock and Roll Part Two”[35]
E=mc² (ścieżka dźwiękowa) 2002 utwory „Niby jestem niby nie” oraz „Jeśli tylko chcesz”
Krzysztof Krawczyk - To, co w życiu ważne 2004 gitara w utworze „Przytul mnie życie”[36]
Wojtek Pilichowski - Definition of Bass 2005 gitara w utworach „Bass Dance”, „Stop Loving You”, „Sekele”
Jajco - The Best gitara w utworze „Czerwony autobus”
Homo Twist - Matematyk 2008 gitara w utworze „Dwieście złotych”[37]
Hey Jimi – Polskie gitary grają Hendrixa (kompilacja) gitara i produkcja utworu „Power of Soul”
Rock Loves Chopin (kompilacja) gitara
W hołdzie Tadeuszowi Nalepie (kompilacja) gitara w utworze „Piękno”[38]
Dżentelmeni 2010 (kompilacja) 2010 utwór „Emo Song” z udziałem Tomasza Karolaka

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Kompozytor[edytuj | edytuj kod]

Przed kamerą[edytuj | edytuj kod]

Wykonanie muzyki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Jan Borysewicz (pol.). www.filmpolski.pl. [dostęp 2014-11-15].
 2. Lady Pank (pol.). www.polskieradio.pl. [dostęp 2014-11-15].
 3. Jan Borysewicz – biografia. rmf.fm. [dostęp 2014-01-23].
 4. Płyta Borysewicz & Kukiz – Borysewicz & Kukiz (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-09-04].
 5. OLiS – sprzedaż w okresie 13.04.2004 – 18.04.2004 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-09-04].
 6. 6,0 6,1 ZPAV: regulamin przyznawania wyróżnień (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2014-12-24].
 7. ZPAV: złote płyty (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2012-09-04].
 8. Bal Maturalny Rozbójnik Alibaba & Jan Borysewicz (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-10-28].
 9. OLiS – sprzedaż w okresie 10.11.2014 - 16.11.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-12-04].
 10. ZPAV: złote płyty (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-14].
 11. LP3 – Statystyki dla wykonawcy Borysewicz & Kukiz (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2012-09-04].
 12. SLiP – Statystyki dla wykonawcy Kukiz (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-09-04].
 13. 30 ton – lista, lista przebojów (pol.). rmfpoplista.phorum.pl. [dostęp 2012-09-04].
 14. Stanie Się Cud (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-10-28].
 15. R. Gawliński / J. Panasewicz / J. Borysewicz – Choćby Nie Wiem Co (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-10-28].
 16. Uciec Stąd (feat. Sobota & Jan Borysewicz) – Single Rozbójnik Alibaba (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-10-28].
 17. Budka Suflera – Na Brzegu Światła (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 18. Budka Suflera – Ona Przyszła Prosto Z Chmur (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 19. Izabela Trojanowska - Iza (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 20. Budka Suflera – Za Ostatni Grosz (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 21. Izabela Trojanowska - Układy (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 22. Obywatel G. C. - Obywatel G. C. (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 23. Jacek Skubikowski – Złe Słowa (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 24. Ryszard Skibiński Krzak - Ostatni koncert (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 25. Fotoness, The – When I Die (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 26. Top One – "No Disco" No 1 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 27. Jacek Skubikowski – Omen (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 28. Edyta Bartosiewicz - Love (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 29. Jacek Skubikowski – Uczciwa Bieda (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 30. Chłopcy z placu broni - Kocham Cię (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 31. Subway - Biegnę i płonę (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 32. Wojtek Pilichowski – Granat (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 33. Urszula - Akustycznie (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 34. Być wolnym (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 35. Mietek "Mechanik" Jurecki - 12 sprawiedliwych (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 36. Krzysztof Krawczyk – To, Co W Życiu Ważne (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-15].
 37. Homo Twist - Matematyk (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15].
 38. różni wykonawcy, W Hołdzie Tadeuszowi Nalepie (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2014-12-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Wolański R., Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, Warszawa 1995, Agencja Wydawnicza MOREX, ISBN 83-86848-05-7, tu hasło Borysewicz Jan, s. 22.