Wikipedia:Portal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wikipedia:Portale)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pierwsze kroki Dla czytelników Edytowanie
Wyszukiwanie Wykorzystanie O Wikipedii Kontakt
Indeks haseł Indeks kategorii Portale


OpenEye icon.svg

Portal – strona prezentująca w przeglądowej i usystematyzowanej formie najistotniejsze i najlepiej opracowane artykuły, jak również inne treści związane z danym tematem. Przedstawia czytelnikom dostępne w Wikipedii zasoby na dany temat w sposób bardziej przystępny i atrakcyjny niż kategorie, pośrednio zachęcając również do aktywnego zaangażowania się w rozwój tych treści. W założeniu portale pełnią podobną rolę jak główna strona Wikipedii, ale w odniesieniu do określonych obszarów tematycznych.

Portale (mimo iż nie mają formy artykułów hasłowych) podlegają zasadom Wikipedii; zawierają encyklopedyczne i weryfikowalne treści, prezentowane w neutralny sposób.


Każdy użytkownik Wikipedii może edytować treści zawarte na portalach na takich samych zasadach jak w przypadku artykułów hasłowych. Niektórymi portalami dodatkowo opiekują się wikipedyści skupieni w bliskich tematycznie wikiprojektach.

Niektóre portale dawno nie były aktualizowane.Face-sick.svg Wikipedyści, którzy je utworzyli z różnych przyczyn nie kontynuują pracy. Najdłużej pozostające bez opieki portale zostały skupione na stronie Porzucone portale.
Jeśli chcesz przywrócić któryś z nich do funkcjonowania, zaopiekuj się nim, śmiało! Dobrze byłoby zamienić stary wygląd na nowszy.
Warto też odszukać kilku wikipedystów, którzy by Ci pomogli i razem z nimi utworzyć lub reaktywować wikiprojekt.


Jeżeli uważasz, że jakiś temat zasługuje na własny portal, będzie się on cieszył zainteresowaniem i jest odpowiednia liczba dobrych stron z danego tematu możesz spróbować utworzyć nowy portal.

Uwaga! Zanim utworzysz nowy portal, sprawdź, czy nie dubluje on już istniejącego lub czy nie istnieje portal bliski tematycznie. Może warto by się było zaangażować w rozwój i wysoką jakość już istniejących portali? Najlepiej działają te portale, którymi opiekuje się kilku wikipedystów (np. skupionych w wikiprojekcie). Koniecznie przeczytaj też wcześniej poradnik o tworzeniu portali.


Portale w polskiej Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

P physics.png Nauki ścisłe i przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

P anthropology.png Nauki społeczne i humanistyczne[edytuj | edytuj kod]

P geography.png Geografia[edytuj | edytuj kod]

P Poland.svg Polska[edytuj | edytuj kod]

P social sciences.png Społeczeństwo[edytuj | edytuj kod]

P culture.svg Kultura[edytuj | edytuj kod]

P Jerusalem.png Religie[edytuj | edytuj kod]

P train.svg Technika[edytuj | edytuj kod]

P sport.png Sport[edytuj | edytuj kod]

P wiki letter w.svg Wikipedia[edytuj | edytuj kod]

Niektóre portale pasują do więcej niż jednej z wyżej zaprezentowanych kategorii. W takim wypadku dość arbitralnie zostały one umieszczone jedynie w jednej z nich (np. Wojsko może być w "Społeczeństwo" i "Technika").