Portal:Akwarystyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Akwarystyka w polskojęzycznej Wikipedii

Portal
Portal
Ta strona to portal dla wikipedystów zainteresowanych akwarystyką: Jej celem jest pomoc w dotarciu do informacji dotyczących akwarystyki oraz pomoc w dalszym rozwijaniu artykułów poświęconych tej tematyce.

Akwarystyka – wiedza dotycząca hodowli zwierząt i roślin w akwarium; profesjonalne lub amatorskie zajmowanie się hodowlą organizmów wodnych w akwariach.
Edycja strony głównej Portal:Akwarystyka – tutaj

Artykuł miesiąca

Dwie krewetki Red Cherry w akwarium

Krewetka Red Cherry, Fire Red Neocaridina heteropoda var. red (dawniej: Neocaridina denticulata sinensis "Fire Red") zwana Fire Red lub Red Cherry (ognista czerwień bądź czerwona wiśnia) - słodkowodna krewetka karłowata z gatunku Neocaridina zamieszkująca wody Chin i północnego Wietnamu, wyhodowana na Tajwanie[1]. Żywi się głównie glonami. Osiąga od 2 (samce) do ok. 3 centymetrów długości (samice). Krewetka ta jest bardzo popularna wśród akwarystów. Łatwa w hodowli; w wodzie o temperaturze ok. 25 stopni Celsjusza szybko się rozmnaża.

Dymorfizm

Dymorfizm płciowy

Samice są większe i masywniejsze od samców, zazwyczaj bardziej wybarwione. Posiadają również charakterystyczne siodełka (w których rozwijają się jajeczka) oraz wypukły odwłok. Samce są mniejsze, smuklejsze, nie posiadają siodełka, zaś ich odwłok jest płaski.

Hodowla w akwarium

Akwarium

Woda w akwarium powinna mieć optymalnie ok. 25 st. C. Parametry wody: 12 GH, 5 KH, pH 6,8 - 7,5. W temperaturze niższej niż 20 st. C. może nie przystępować do rozrodu.

Akwarium nie musi być duże, kilka osobników można trzymać od 20 l wzwyż. Dno akwarium najlepiej wysypać piaskiem, lub drobnym żwirkiem. W akwarium powinny się również znaleźć liczne kryjówki, świetnie się do tego celu nadają korzenie, bądź kamienie. Warto umieścić w akwarium drobnolistne rośliny, wśród których krewetki będą się skrywać. Najlepszy jest mech jawajski.

Niezbędny jest w akwarium filtr biologiczny, gdyż krewetki są bardzo wrażliwe na związki azotu i miedzi. Nieodzownym elementem jest też kamień napowietrzający, skorupiaki te są bardzo wrażliwe na brak tlenu w wodzie. Braki tlenu w wodzie prowadzą do przyduchy, a następnie do śmierci krewetek. Nie powinny być trzymane z rybami gustującymi w skorupiakach.

Pokarm

Ponieważ glony składają się w większości z wody, krewetki powinny być dokarmiane. Dlatego podawane są pokarmy sztuczne zawierające spirulinę, pokarmy naturalne i sztuczne zawierające karotenoidy, cyklop, artemia (słonaczek). Podawanie pokarmów zawierających karoten powoduje, iż krewetki ładnie się wybarwiają. Krewetki również jedzą resztki pokarmu, szczątki roślin, ale również padlinę np. martwą rybę.

Krewetki hodowane w akwariach dokarmiane są marchewką, bananem, brokułami, kalafiorem, fasolką szparagową, groszkiem, ogórkiem zielonym, selerem, szpinakiem, papryka czy pomidorami. Wszystko przed podaniem powinno być odpowiednio spreparowane, tzn. ugotowane lub sparzone. Podawać można również sztuczne pokarmy np. Shrimp Sticks czy Spirutabin Forte 36%. Chętnie też zjedzą suszone liście buku, dębu, migdałecznika oraz olchy (również szyszki) zbierane z dala od miasta. W liściach tych znajdują się garbniki, które dezynfekują i lekko zakwaszają wodę - krewetki czują się w niej znakomicie. Niestety nie działa to w twardej wodzie.

Rozmnażanie
Krewetka Red Cherry z jajkami umieszczonymi pod tułowiem

Krewetki osiągają dojrzałość płciową w wieku 3-4 miesięcy[1]. Fire Red nie trzeba w żaden sposób stymulować do rozrodu. Przy odpowiednich warunkach po niedługim czasie same zaczynają się rozmnażać. Wówczas pod odwłokiem samic pojawiają się małe jajeczka (w zależności od osobnika mogą one być żółte, pomarańczowe, a nawet zielone). U Neocaridina heteropoda var. red dochodzi do przeobrażenia niezupełnego. Po 3-4 tygodniach wykluwają się ok. 2 mm krewetki[1]. Młode nie są wybarwione.

Odchów młodych

Młode krewetki karmione są tym samym pokarmem, co dorosłe, tyle, że rozdrobnionym[1]. Nim krewetki osiągną duże rozmiary warto zabezpieczyć filtr, gdyż często młode są do niego wciągane, gdzie giną.

Wylinka

Krewetki przechodzą proces linienia, czyli zrzucania pancerza. Gdy zbliża się czas wylinki krewetki się ukrywają, przestają jeść, stają się apatyczne. Zdawało by się, że zdychają. Samo zrzucenie pancerza trwa chwilę, krewetki ukrywają się by przygotować się na ten bardzo męczący dla nich proces. Po zrzuceniu pancerza ukrywają się przez kolejne 2-3 dni czekając aż ich nowy pancerz stwardnieje.

Przypisy

  1. a b c d Joanna Zarzyńska, Paweł Zarzyński. Akwarystyka. Dodatek promocyjny. „Życie Warszawy”. s. 14. 

Czy wiesz, że...

  • sprowadzony do Polski Naso unicornis został umieszczony w akwarium Instytutu Akwarystyki Morskiej w Krakowie?
  • prawie całe ciało samca photocorynus spiniceps składa się z jąder?
  • W Polsce początki akwarystyki ustalono na 1886 rok - zaczęto w tym roku drukować czasopismo "Wszechświat", w którym pojawiały się artykuły związane z akwarystyką. Pierwsze towarzystwo akwarystyczne w Polsce powstało 2 sierpnia 1909 roku w Chorzowie pod nazwą "Stowarzyszenia Lubowników Akwariów i Terrariów, oraz Pielęgnowania Pomników Natury - AGRION".
  • Nemo - główny bohater filmu animowanego "Gdzie jest Nemo?" to amfiprion okoniowy.

Zalążek miesiąca

Portal:Akwarystyka/Zalążek

Występowanie ryb akwariowych

Ameryka Południowa i Środkowa:

gupik pawie oczko – Ameryka Południowa na północ od Amazonki do Gujany oraz wyspa Trynidad
mieczyk Hellera – południowy Meksyk
żaglowiec skalar – rzeki: Amazonka, Orinoko oraz Essequibo
neon czarny – Amazonka i jej dopływy
molinezja black molly – Meksyk

Azja Południowa i Południowo-Wschodnia:

kardynałek chiński – południowe Chiny oraz Wietnam
tęczanka neonowaNowa Gwinea
brzanka sumatrzańskaBorneo, Sumatra
grubowarg dwubarwny – występował endemicznie w dorzeczu Chao Phrya w Tajlandii
bocja siatkowanaAzja (głównie w wodach Indii i Bangladeszu)

Afryka:

tropheusJezioro Tanganika w Afryce
barwniak ThomasaGwinea, Sierra Leone i Liberia
muszlowiec dużylitoral piaszczysty w południowej części Jeziora Tanganika w Afryce, na głębokości 0,5-20 m. Gatunek endemiczny

Artykuły do rozszerzenia

Portal:Akwarystyka/Rozszerz

Ilustracja miesiąca

Caridina sp. "Crystal Red"krewetka karłowata pochodząca z Japonii (dzikie formy z Chin). Ostatnio często hodowana w akwariach.

Yellow Fire Garnele Neocaridina heteropoda var. yellow
Neocaridina cf. zhangjiajiensis sp.white pearl

Artykuły wyróżnione

ekin wielorybi w Georgia Aquariuml
ekin wielorybi w Georgia Aquariuml

Moczarka kanadyjskagatunek typowy rodzaju moczarka należącego do rodziny żabiściekowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, skąd w XIX wieku został zawleczony do wód większej części Europy i innych części świata. W początkowym okresie inwazji gatunek ten nazywany był "zarazą wodną" z powodu problemów powodowanych w żegludze i rybołówstwie. Z czasem uciążliwości związane z jego obecnością w wodach europejskich się zmniejszyły. We florze Polski gatunek ma status inwazyjnego kenofita (agriofita). W klasyfikacji roślin wodnych roślina ta zaliczana jest do elodeidów. Rozmnaża się głównie wegetatywnie, a na obszarach, gdzie została zawleczona – wyłącznie w ten sposób. W Europie środkowej występują wyłącznie osobniki wytwarzające kwiaty żeńskie. Znaczenie ekonomiczne tego gatunku jest niewielkie, a zwalczanie w miejscach masowego występowania – bardzo kłopotliwe.

Roślina wskazana do uprawy w oczkach wodnych ponieważ dobrze je natlenia, daje dobre schronienie dla drobnych ryb i bezkręgowców, intensywnie pobiera składniki odżywcze z wody, przez co hamuje rozwój glonów.

Dzięki szybkiemu tempu pobierania pierwiastków (zarówno z wody, jak i z osadów) i ich wysokiej akumulacji jest wykorzystywana w biologicznych oczyszczalniach ścieków. Ze względu na wymagania tlenowe i nietolerancję wysokiego stężenia azotu mineralnego i fosforu, stosowana jest jednak w zakresie ograniczonym – do oczyszczania wód pościekowych lub jako uzupełnienie silnie rosnących.

Sławne postacie akwarystyki

  • Diana Walstad - amerykańska akwarystka, popularyzatorka akwarium low-tech.
  • Paul Hähnel - "Król Gupików", pionier ruchu akwarystycznego.
  • prof. dr hab. Stefan Kornobis - biolog, członek Komitetu Ochrony Roślin PAN, dzięki swoim badaniom nad roślinami i zwierzętami wodnymi wniósł ogromny wkład w rozwój akwarystyki w Polsce, autor wielu artykułów i książek o tematyce akwarystycznej, w latach przed 1989 praktycznie jako jedynych dostępnych w Polsce. Zmarł po długotrwałej chorobie 19 stycznia 2008 r.
  • dr Ryszard Kamiński - kierownik działu roślin wodnych w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, autor licznych artykułów, prowadzi dydaktykę społeczną w zakresie akwarystyki, współprowadzi ogólnopolskie Koło Miłośników Roślin Wodnych, aktywnie wspomaga SMRW - Serwis Miłośników Roślin Wodnych.
  • Takashi Amano - twórca i propagator stylu Akwarium Naturalnego (Nature Aquarium) założyciel firmy Aqua Design Amano Co. Ltd - organizatora Międzynarodowego Konkursu na Najlepszą Aranżację Akwarium Roślinnego ADA (International Aquatic Plants Layout Contest)
  • angielski badacz Robert John Lechmere Guppy, od którego nazwiska pochodzi nazwa Gupik.

Jak pisać...

Artykuły do napisania

Ryby i zwierzęta

  1. Brachyrhapsis roseni
  2. Cichlasoma aguadae
  3. drobnotka nadobna (Neoheterandria elegans)
  4. gambuzja Regana (Gambusia regani)
  5. guaru dziesięciopręgi (dziesięcioplamka) (Cnesterodon decemmaculatus)
  6. gambuzja Holbrooka (Gambusia holbrooki)
  7. Glaucus atlanticus
  8. Hypancistrus zebra
  9. kalmar głębinowy
  10. kirysek wspaniały (Corydoras haraldschultzi)
  11. kirysek plamoogonowy (Corydoras caudimaculatus)
  12. kirysek olbrzymi (Corydoras britskii
  13. kirysek sierpoplamy (Corydoras hastatus)
  14. kirysek czarnopasy (Corydoras melanistius)
  15. kirysek pręgooki (Corydoras melini)
  16. kirysek niebieski (Corydoras nattereri)
  17. kirysek siatkowany (Corydoras reticulatus)
  18. kirysek trójpręgi (Corydoras trilineatus)
  19. kirysek ciemny (Corydoras undulatus)
  20. kirysek jednobarwny (Corydoras concolor)
  21. limka prążkowana
  22. mieczyk czarnomieczowy
  23. mieczyk Nezahualcoyotla (Xiphophorus nezahualcoyotl)
  24. mieczyk dwukropek (Pseudoxiphophorus bimaculatus)
  25. nożówka (Alfaro cultratus)
  26. ompok dwuplamy (Ompok bimaculatus)
  27. Paludomus Loricata
  28. Parancistrus aurantiacus
  29. Pseudacanthicus spinosus (pielęgnica papuzia)
  30. piękniczka pasiasta (Priapella bonita)
  31. piękniczka (Poecilia vivipara)
  32. styczniówka (Phalloptychus januarius)
  33. tilapia mozambijska
  34. wdówka czteroplama (Phallichthys quadripunctatus)
  35. wdówka pitierka (Phallichthys pittieri
  36. wesoła wdówka (ryba) (Phallichthys amates)
  37. zmienniak Meyera
  38. zbrojnik niebieskooki (Panaque suttoni)
  39. zbrojnik złoty
  40. zbrojnik żółty
  41. żyworódka tęczowa (Characodon lateralis)
  42. żyworódka dwusmugowa (Skiffia bilineata)
  43. żyrardynka żółta (sierpówka) (Girardinus falcatus)

Rośliny

ze strony: rośliny akwariowe

  1. Aglaonema modestum
  2. Aglaonema simplex
  3. Alternanthera bettzichiana
  4. Alternanthera lilacina
  5. Alternanthera philoxeroides
  6. Alternanthera reineckii "rosaefolia"
  7. Alternanthera sessilis
  8. Ammannia gracilis
  9. Ammannia latifolia
  10. Ammania senegalensis
  11. Anubias afzelii
  12. Anubias barteri var. barteri
  13. Anubias gilletti
  14. Anubias gracilis
  15. Anubias hastifolia
  16. Anubias heterophylla
  17. Aponogeton appendiculatus
  18. Aponogeton bernierianus
  19. Aponogeton boivinianus
  20. Aponogeton capuronii
  21. Aponogeton crispus
  22. Aponogeton decartyi
  23. Aponogeton desertorum
  24. Aponogeton dioecus
  25. Aponogeton distachyos
  26. Aponogeton elongatus
  27. Aponogeton fenestralis
  28. Aponogeton henkelianus
  29. Aponogeton junceus
  30. Aponogeton longiplumulosus
  31. Aponogeton loriae
  32. Aponogeton madagascariensis
  33. Aponogeton natans
  34. Aponogeton rigidifolius
  35. Aponogeton tenuispicatus
  36. Aponogeton ulvaceus
  37. Aponogeton undulatus
  38. Armoracia aquatica
  39. Azolla caroliniana
  40. Azolla filiculoïdes
  41. Azolla pinnata
  42. Bacopa amplexicaulis
  43. Bacopa australis
  44. Bacopa caroliniana
  45. Bacopa crenata
  46. Bacopa monnieri
  47. Bacopa myriophylloides
  48. Bacopa rotundifolia
  49. Barclaya longifolia
  50. Barclaya motleyi
  51. Blyxa aubertii
  52. Blyxa echinosperma
  53. Blyxa japonica
  54. Blyxa novoguineensis
  55. Blyxa octandra
  56. Bolbitis heteroclita
  57. Bolbitis heudelotii
  58. Cabomba furcata
  59. Cabomba piauhyensis
  60. Callitriche hamulata
  61. Callitriche hermaphroditica
  62. Callitriche stagnalis
  63. Cardamine lyrata
  64. Cardamine rotundifolia
  65. Ceratopteris cornuta
  66. Ceratopteris pteridoides
  67. Crassula helmsii
  68. Crinum calamistratum
  69. Crinum natans
  70. Crinum purpurascens
  71. Crinum thaianum
  72. Cryptocoryne affinis
  73. Cryptocoryne alba
  74. Cryptocoryne albida
  75. Cryptocoryne auriculata
  76. Cryptocoryne axelrodii
  77. Cryptocoryne balansae
  78. Cryptocoryne beckettii
  79. Cryptocoryne blassii
  80. Cryptocoryne bogneri
  81. Cryptocoryne bullosa
  82. Cryptocoryne ciliata
  83. Cryptocoryne cognata
  84. Cryptocoryne cordata
  85. Cryptocoryne crispatula
  86. Cryptocoryne cruddasiana
  87. Cryptocoryne diderici
  88. Cryptocoryne elliptica
  89. Cryptocoryne ferruginea
  90. Cryptocoryne fusca
  91. Cryptocoryne grabowskii
  92. Cryptocoryne gracilis
  93. Cryptocoryne griffithii
  94. Cryptocoryne huegelii
  95. Cryptocoryne legroi
  96. Cryptocoryne longicauda
  97. Cryptocoryne lucens
  98. Cryptocoryne lutea
  99. Cryptocoryne minima
  100. Cryptocoryne moehlmannii
  101. Cryptocoryne nevillii
  102. Cryptocoryne nurii
  103. Cryptocoryne parva
  104. Cryptocoryne petchii
  105. Cryptocoryne pontederiifolia
  106. Cryptocoryne purpurea
  107. Cryptocoryne retrospiralis
  108. Cryptocoryne siamensis
  109. Cryptocoryne spiralis
  110. Cryptocoryne thwaitesii
  111. Cryptocoryne tonkinensis
  112. Cryptocoryne undulata
  113. Cryptocoryne usteriana
  114. Cryptocoryne venemae
  115. Cryptocoryne versteegii
  116. Cryptocoryne walkeri
  117. Cryptocoryne willisii
  118. Cryptocoryne zewaldae
  119. Cryptocoryne zonata
  120. Cryptocoryne zukalii
  121. Cyperus helferi
  122. Damasonium alisma
  123. Didiplis diandra
  124. Echinodorus africanatus
  125. Echinodorus amazonicus
  126. Echinodorus andrieuxii
  127. Echinodorus angustifolius
  128. Echinodorus argentinensis
  129. Echinodorus aschersonianus
  130. Echinodorus barthii
  131. Echinodorus berteroi
  132. Echinodorus bleheri
  133. Echinodorus bolivianus
  134. Echinodorus brevipedicellatus
  135. Echinodorus cordifolius
  136. Echinodorus fluitans
  137. Echinodorus grandiflorus
  138. Echinodorus horemanii
  139. Echinodorus horizontalis
  140. Echinodorus humilis
  141. Echinodorus latifolius
  142. Echinodorus longiscapus
  143. Echinodorus macrophyllus
  144. Echinodorus martii
  145. Echinodorus major
  146. Echinodorus opacus
  147. Echinodorus osiris
  148. Echinodorus 'Ozelot'
  149. Echinodorus palaefolius
  150. Echinodorus paniculatus
  151. Echinodorus parviflorus
  152. Echinodorus pelliscidus
  153. Echinodorus quadricostatus
  154. Echinodorus radicans
  155. Echinodorus rigidifolius
  156. Echinodorus 'Rubin'
  157. Echinodorus rubra
  158. Echinodorus schlueteri
  159. Echinodorus subalatus
  160. Echinodorus tenellus
  161. Echinodorus tunicatus
  162. Echinodorus uruguayensis
  163. Egeria naias
  164. Eichhornia diversifolia
  165. Elatine macropoda
  166. Eleocharis minima
  167. Eleocharis obtusa
  168. Eleocharis vivipare
  169. Eriocaulo sp.
  170. Eusteralis stellata
  171. Fittonia argyroneura
  172. Fontinalis antipyretica
  173. Glossadelphus zollingeri
  174. Glossostigma diandrum
  175. Glossostigma elatinoides
  176. Gymnocoronis spilanthoides
  177. Hemianthus callitrichoides
  178. Hemianthus micranthemoides
  179. Heteranthera dubia
  180. Heteranthera reniformis
  181. Heteranthera zosterifolia
  182. Hottonia inflata
  183. Hydrocleis nymphoides
  184. Hydrocotyle leucocephala
  185. Hydrocotyle sibthorpioides
  186. Hydrocotyle verticillata
  187. Hydrothrix gardneri
  188. Hydrotriche hottoniiflora
  189. Hygrophila augustifolia
  190. Hygrophila corymbosa 'crispa'
  191. Hygrophila corymbosa 'glabra'
  192. Hygrophila corymbosa 'gracilis'
  193. Hygrophila corymbosa 'siamensis'
  194. Hygrophila corymbosa 'strigosa'
  195. Hygrophila difformis
  196. Hygrophila guianensis
  197. Hygrophila lacustris
  198. Hygrophila lancea
  199. Hygrophila natalis
  200. Hygrophila salicifolia
  201. Hygrophila stricta
  202. Hygroryza aristata
  203. Isoetes malinverniana
  204. Isoetes velata
  205. Isolepis setracea
  206. Juncus repens
  207. Lagarosiphon madagascariensis
  208. Lagarosiphon major
  209. Lagenandra insignis
  210. Lagenandra koenigii
  211. Lagenandra lancifolia
  212. Lagenandra nairii
  213. Lagenandra ovata
  214. Lagenandra thwaitesii
  215. Lemna paucicostata
  216. Lilaeopsis brasiliensis
  217. Lilaeopsis carolinensis
  218. Lilaeopsis macloviana
  219. Lilaeopsis mauritiana
  220. Lilaeopsis novae zelandiae
  221. Lilaeopsis ruthiana
  222. Limnobium laevigatum
  223. Limnobium spongia
  224. Limnophila aromatica
  225. Limnophila glabra
  226. Limnophila heterophylla
  227. Limnophila indica
  228. Limnophila sessiflora
  229. Limnophila sessiliflora
  230. Lindernia crustacea
  231. Lindernia rotundifolia
  232. Lobelia cardinalis
  233. Ludwigia alternifolia
  234. Ludwigia arcuata
  235. Ludwigia glandulosa
  236. Ludwigia helminthorrhiza
  237. Ludwigia inclinata
  238. Ludwigia inclinata var. verticellata 'Cuba'
  239. Ludwigia mullertii
  240. Ludwigia natans
  241. Ludwigia pulvinaris
  242. Ludwigia repens
  243. Marsilea crenata
  244. Marsilea drummondii
  245. Marsilea hirsuta
  246. Marsilea pubescens
  247. Marsilea quatrifolia
  248. Mayaca fluviatilis
  249. Mayaca vandellii
  250. Monosolenium tenerum
  251. Myriophyllum alterniflorum
  252. Myriophyllum aquaticum
  253. Myriophyllum elatinoides
  254. Myriophyllum heterophyllum
  255. Myriophyllum hippuroides
  256. Myriophyllum matogrossense
  257. Myriophyllum proserpinacoides
  258. Myriophyllum scabratum
  259. Myriophyllum tuberculatum
  260. Myriophyllum ussuriense
  261. Myriophylumm oguraense
  262. Najas graminea
  263. Najas guadelupensis
  264. Najas indica
  265. Najas pectinata
  266. Nesaea crassicaulis
  267. Nitella gracilis
  268. Nomaphila siamensis
  269. Nomaphila stricta
  270. Nuphar advenum
  271. Nuphar japonica
  272. Nuphar sagittifolium
  273. Nymphaea lotus var. rubra
  274. Nymphaea micrantha
  275. Nymphaea pubescens
  276. Nymphaea pygmea
  277. Nymphaea stellata
  278. Nymphaea zenkeri 'lotus'
  279. Nymphoides aquatica
  280. Nymphoides humboldtiana
  281. Nymphoides indica
  282. Orontium aquaticum
  283. Ottelia alismoides
  284. Ottelia mesenterum
  285. Ottelia ulvifolia
  286. Phyllanthus fluitans
  287. Pilularia americana
  288. Pogostemon helferi
  289. Pogostemon stellatus
  290. Pontederia cordata
  291. Potamogeton coloratus
  292. Potamogeton densus
  293. Potamogeton gayi
  294. Potamogeton gramineus
  295. Potamogeton malaianus
  296. Proserpinaca palustris
  297. Ranunculus limosella
  298. Regnellidium diphyllum
  299. Ricciocarpus natans
  300. Rorippa aquatica
  301. Rotala indica
  302. Rotala macrandra
  303. Rotala wallichii
  304. Ruppia maritima
  305. Sagittaria chapmani
  306. Sagittaria eatonii
  307. Sagittaria filiformis
  308. Sagittaria graminea
  309. Sagittaria guyanensis
  310. Sagittaria isoëtiformis
  311. Sagittaria latifolia
  312. Sagittaria microfila
  313. Sagittaria montevidensis
  314. Sagittaria natans
  315. Sagittaria papillosa
  316. Sagittaria platyphylla
  317. Sagittaria pusilla
  318. Sagittaria subulata
  319. Salvinia auriculata - salwinia uszkowata, (salwinia brazylijska)
  320. Salvinia cucullata - salwinia kukułkowata
  321. Salvinia minima - salwinia mała
  322. Salvinia oblongifolia - salwinia podłużna
  323. Salvinia rotundifolia - salwinia okrągłolistna
  324. Salvinia sprucei - Salwinia Sprucea
  325. Samolus floribundus
  326. Samolus parviflorus
  327. Saururus cernuus
  328. Shinnersia rivularis
  329. Spiranthes romanzoffiana
  330. Subularia aquatica
  331. Synnema triflorum
  332. Taxiphyllum barbieri
  333. Tonina fluviatilis
  334. Triglochin striata
  335. Utricularia gibba
  336. Utricularia graminifolia
  337. Vallisneria asiatica
  338. Vallisneria asiatica var. biwaensis
  339. Vallisneria neotropicalis
  340. Vallisneria rubra
  341. Vallisneria tortifolia
  342. Vallisneria tortissima
  343. Versicularia dubyana
  344. Wolffia microscopica
  345. Wolffiella floridana
  346. Zannichellia palustris

Inne

  1. biotop azjatycki
  2. biotop tanganikański
  3. biotop malawijski
  4. biotop południowoamerykański
  5. filtr fluidyzacyjny
  6. filtr glonowy
  7. filtr korzeniowy
  8. filtr powierzchniowy
  9. filtr zraszany
  10. Hans Frey
  11. komin przelewowy
  12. kwarantanna (akwarystyka)
  13. MFC (akwarystyka)
  14. Stefan Kornobis
  15. system filtracji
  16. ślimaki akwariowe
  17. trawka (akwarystyka)
  18. ukorzeniacz (akwarystyka)
  19. Współczynnik Redfielda
  20. złoże zraszane
  21. żywy piasek

Kategorie artykułów

Akwarystyka – kategoria pojęć ogólnych.
Akwaria i oceanaria – opisy znanych akwariów publicznych i oceanariów.
Akwaryści – biogramy osób związanych z akwarystyką.
Ryby akwariowe – dotyczy ryb hodowanych w akwarium.
Zwierzęta akwariowe – stworzenia hodowane w akwariach.
Rośliny akwariowe – czyli flora w akwariach.
Akcesoria akwarystyczne – sprzęt używany w hodowli.
Pokarm – opisy popularnych i rzadziej stosowanych pokarmów.
Akwarium morskie – kategoria pojęć związanych z utrzymaniem akwarium morskiego.
Fauna i flora w akwarium morskim – to co żyje w morzu, oceanie i w akwarium.
Terrarystyka – wszystko co związane z terrarium.

Inne portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii