Portal:Film

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Portal

Wikiprojekt

Standard

Ocena haseł

Do napisania

Odznaczenia

Portal Film oscar.jpg

Kinematografia to dziedzina działalności człowieka związana z produkcją filmów oraz ich rozpowszechnianiem i wyświetlaniem w kinach. Przemysł filmowy w poszczególnych krajach określa się mianem "kinematografii narodowej".

Edytuj zawartość portalu

Artykuł miesiąca

Nagroda Akademii Filmowej – znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej[1] (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.

Nagradzane są wstępnie nominowane filmy, których premiera nastąpiła w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie nagrody. Uroczystość wręczenia Oscarów odbywa się zwykle wczesną wiosną. Oscary, z wyłączeniem jednej kategorii, przyznawane są przeważnie filmom anglojęzycznym. Ceremonia rozdania Oscarów od 2002 roku odbywa się w Teatrze Dolby w Hollywood. Obecnie nagroda ta jest uznawana za najbardziej prestiżową nagrodę filmową, pomimo że dotyczy głównie kinematografii amerykańskiej.

Przeczytaj cały artykuł...

Postać miesiąca

[[Plik:|left|120px|thumb|]]

Bronisław Kaper (ur. 5 lutego 1902 w Warszawie – zm. 26 kwietnia 1983 w Los Angeles, USA), polski kompozytor, głównie muzyki filmowej i teatralnej, laureat Oscara (1954) za ścieżkę dźwiękową do filmu Lili (1953).

Jeszcze w czasie studiów zaczął komponować muzykę dla warszawskich kabaretów. W Niemczech zainteresował się filmem i to jemu poświęcił resztę zawodowego życia. W 1933 roku, po dojściu do władzy Hitlera, wyemigrował do Paryża, gdzie został odkryty przez Louisa B. Mayera, szefa wytwórni filmowej MGM, którego zachwyciła kompozycja "Ninon", wykonywana przez Jana Kiepurę. Jeszcze w tym samym roku Mayer podpisał kontrakt z Kaperem. Ich owocna współpraca trwała 28 lat.[2] W Hollywood skomponował ilustracje muzyczne do blisko 150 filmów. Był czterokrotnie nominowany do Oscara, nagrodę zdobywając raz, w 1954 roku, za muzykę do musicalu Lili w reżyserii Charlesa Waltersa. Pracował również na Broadwayu.

W czasie, kiedy był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, przyczynił się dostrzeżenia polskiego kina w Stanach Zjednoczonych, co bezpośrednio przełożyło się na liczbę nominacji do Oscara w latach 60. i 70.

Wybrane zdjęcie

Informacje techniczne

  • Współpraca
Jeżeli chcesz podjąć szerszą współpracę, zapraszamy do Wikiprojektu
  • Infoboksy przydatne przy pisaniu artykułów z dziedziny kinematografii:
Film infobox (opis)
Aktor infobox (opis)
Serial (opis)

Kategorie

Wyróżnione Artykuły

Wikimedal POL.svg

Artykuły na medal[edytuj | edytuj kod]

Propozycja DA.svg

Dobre Artykuły[edytuj | edytuj kod]

Omedal.svg

Byłe Artykuły na medal[edytuj | edytuj kod]

Powiązane portale

Inne portale Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?

  1. Historia Nagrody Akademii Filmowej na oficjalnej stronie Akademii.
  2. Dagmara Romanowska: Polskie potyczki z Oscarem. [dostęp 2012-02-10].