Portal:Film

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Portal

Wikiprojekt

Standard

Ocena haseł

Do napisania

Odznaczenia

Portal Film oscar.jpg

Kinematografia to dziedzina działalności człowieka związana z produkcją filmów oraz ich rozpowszechnianiem i wyświetlaniem w kinach. Przemysł filmowy w poszczególnych krajach określa się mianem "kinematografii narodowej".

Edytuj zawartość portalu

Artykuł miesiąca

Sundance Film Festival

Sundance Film Festival (Festiwal Filmowy w Sundance) – jest największym corocznym festiwalem filmów niezależnych w USA, odbywa się w Park City, Salt Lake City, Ogden oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od 1978 roku.

Festiwal odbył się po raz pierwszy we wrześniu 1978 roku, pod nazwą Utah/US Film Festival, i miał na celu przyciągnięcie jak największej liczby artystów do Utah. W tamtym okresie, na festiwalu prezentowano retrospektywy filmów oraz panele dyskusyjne twórców kina, oraz niewielką liczbę filmów zrealizowanych poza systemem hollywoodzkim (tzw. kino niezależne). Jednym z czynników, którym festiwal zawdzięcza swój rozwój jest zaangażowanie się weń Roberta Redforda, którego nazwisko przyciągnęło festiwalowi uwagę szerszej publiczności.

Tradycyjne wrześniowe spotkania zmieniły się w tym okresie w spotkania styczniowe, zgodnie z sugestią Sydneya Pollacka, radzącego wykorzystać fakt, że festiwal odbywa się w ośrodku narciarskim. Od 1985 roku, organizację wydarzenia przejął Sundance Institute, organizacja non-profit, a w 1991 nadano mu dzisiejszą nazwę, Sundance Film Festival. Przeczytaj cały artykuł...

Postać miesiąca

Shannyn Sossamon w 2007 roku.

Shannyn Sossamon (właśc. Shannon Marie Kahololani Sossamon; ur. 3 października 1978 w Honolulu) – amerykańska aktorka i muzyk. Najbardziej znana jest z takich filmów jak: Obłędny rycerz, 40 dni i 40 nocy, Tamten świat samobójców i Nieodebrane połączenie. Shannyn Sossamon wystąpiła również w wyprodukowanym przez stację CBS, serialu Pod osłoną nocy.

W początkach swej kariery Sossamon pozowała do zdjęć dla rozmaitych firm takich jak: Sassy, America Eagle Outfiters i Planned Parenthood. Wystąpiła także w dwóch reklamach telewizyjnych sieci handlowej Gap i w teledyskach takich zespołów muzycznych i artystów jak: Daft Punk, Goo Goo Dolls, Cher, Mick Jagger, Dj Quik i Korn. W roku 1997 zagrała rolę modelki, dziewczyny i prezenterki trofeów w trzech odcinkach serialu Mr. Show. W roku 1999 Sossamon została odkryta przez reżyser prowadzącą castingi, Francine Maisler, gdy zastępowała kolegę didżeja w oprawie muzycznej na przyjęciu urodzinowym brata aktorki Gwyneth Paltrow.

Wybrane zdjęcie

Informacje techniczne

  • Współpraca
Jeżeli chcesz podjąć szerszą współpracę, zapraszamy do Wikiprojektu
  • Infoboksy przydatne przy pisaniu artykułów z dziedziny kinematografii:
Film infobox (opis)
Aktor infobox (opis)
Serial (opis)

Kategorie

Wyróżnione Artykuły

Wikimedal POL.svg

Artykuły na medal[edytuj | edytuj kod]

Propozycja DA.svg

Dobre Artykuły[edytuj | edytuj kod]

Omedal.svg

Byłe Artykuły na medal[edytuj | edytuj kod]

Powiązane portale

Inne portale Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?