Orhan Pamuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Orhan Pamuk
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

7 czerwca 1952
Stambuł

Narodowość

turecka

Dziedzina sztuki

literatura

Ważne dzieła
podpis
Odznaczenia
Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)
Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury

Orhan Pamuk (ur. 7 czerwca 1952 w Stambule) – turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 2006[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wychował się w bogatej rodzinie. W młodości kształcił się na malarza. Ukończył American Robert College w Stambule, a następnie studiował architekturę na tamtejszej politechnice, jednak po trzech latach porzucił ją, jak i ambicje zostania artystą lub architektem. Później studiował również dziennikarstwo na Uniwersytecie w Stambule, lecz nigdy nie pracował jako dziennikarz. Od 23. roku życia zajmuje się wyłącznie pisarstwem.

W jego kraju określa się go mianem komentatora społecznego, mimo iż sam uważa się za twórcę fikcji literackiej, bez skłonności politycznych. Należy do grona „oświeconych” intelektualistów tureckich, o nieortodoksyjnych poglądach religijnych, otwartych na integrację Turcji z Unią Europejską. Był pierwszym pisarzem świata muzułmańskiego, który publicznie potępił fatwę skazującą na śmierć Salmana Rushdiego.

W swoich książkach opisuje często kontakt kultur Wschodu i Zachodu. Jego twórczość przetłumaczono na ponad 40 języków.

Zasiadał w jury konkursu głównego na 60. MFF w Cannes (2007).

Krytyka i represje[edytuj | edytuj kod]

Pamuk był kilkakrotnie obiektem ataków tureckich środowisk ekstremistycznych, związanych jednak nie z islamskim fundamentalizmem, ale ze świeckim nacjonalizmem i wojskiem. W 2005 w miejscowości Bilecik palono jego książki, a prefekt jednego z regionów prowincji Isparta nakazał wycofanie jego książek z bibliotek. W tym samym roku Pamukowi wytoczono proces po tym, jak wspomniał w jednej ze szwajcarskich gazet, że w Turcji zabito milion Ormian (rzeź Ormian) i 30 000 Kurdów. Zarzuty wycofano 22 stycznia 2006.

Powieści[edytuj | edytuj kod]

Eseje[edytuj | edytuj kod]

Przekłady na język polski[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. NobelPrize.org
  2. Francuskie nagrody literackie Médicis i Fémina / Wydarzenia / Instytut Książki [online], instytutksiazki.pl, 7 listopada 2005 [dostęp 2016-03-06].
  3. Doctor Honoris Causa. [w:] Orhan Pamuk; Domeniu: Literatură; Data acordării: 23 aprilie 2008 [on-line]. unibuc.ro. [dostęp 2022-09-27]. (rum.).
  4. Sonningprisen
  5. Le ministère de la culture et de la communication
  6. Orhan Pamuk doktorem honoris causa UAM - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu [online], amu.edu.pl, 29 czerwca 2023 [dostęp 2023-07-04] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]