Andriej Gejm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andriej Konstantinowicz Gejm
Andriej Konstantinowicz Gejm
Data i miejsce urodzenia 21 października 1958
Soczi, ZSRR
Zawód fizyk
Odznaczenia
NLD Order of the Dutch Lion - Commander BAR.png Knights Bachelor Insignia.pngNobel prize medal.svg

Sir Andre Geim (Andriej Konstantinowicz Giejm) Kt, FRS (ros. Андрей Константинович Гейм; ur. 21 października 1958 w Soczi) — fizyk brytyjsko-holenderski pochodzenia niemieckiego, który rozpoczął swą naukę w ZSRR[1], laureat Nagrody Nobla (2010), znany przede wszystkim jako jeden z odkrywców grafenu.

Innymi jego osiągnięciami było wynalezienie materiału nazwanego "gecko tape" oraz eksperyment z lewitacją diamagnetyczną (latająca żaba)[2], za który w 2000 roku otrzymał Nagrodę Ig Nobla[3].

Od roku 1976 do 1982 A. Giejm studiował w Moskiewskim Instytucie Fizyczno-Technicznym na kierunku ogólnej fizyki stosowanej, tam w 1982 uzyskał tytuł magistra.

W Instytucie Fizyki Ciała Stałego AN ZSRR w Czernogołowce w 1987 uzyskał stopień kandydata nauk matematyczno-fizycznych (odpowiednik stopnia naukowego doktora w Polsce). Pracował naukowo w instytucie naukowym w Czernogołowce, University of Nottingham, University of Bath oraz krótki czas w Kopenhadze, zanim został profesorem na Uniwersytecie im. Radbouda w Nijmegen (Nijmegen, Holandia), a w 2001 roku na Uniwersytecie w Manchester, w tych uczelniach zajmował się fizyką mezoskopową.

W 2007 r. został przyjęty do Royal Society.

Obecnie jest kierownikiem centrum materiałów innowacyjnych i nanotechnologii w University of Manchester oraz kierownikiem działu fizyki materii skondensowanej.

W roku 2010 razem ze swoim doktorantem, Konstantinem Nowosiołowem otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie grafenu[4] na University of Manchester, Wielka Brytania.

JKM Elżbieta II nadała mu tytuł Knight Bachelor, JKM Beatrycze nadała mu Order Lwa Niderlandzkiego II klasy.

Inne badania[edytuj]

W 2001 roku opublikował pracę na temat użycia lewitujących żyroskopów w celu wykrycia rotacji ziemi[5][6]. Chomik o nazwie H. A. M. S. Ter Tisha figuruje tam jako współautor, ale naprawdę nie miał nic z pracą wspólnego. Noblista chciał mu tym wynagrodzić nieudane próby z jego lewitacją. 'H. A. M. S. Ter' pochodzi o 'hamster' czyli określenia chomika w języku angielskim.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy