Andriej Gejm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andriej Konstantinowicz Gejm
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 października 1958
Soczi, ZSRR

Zawód, zajęcie

fizyk

Odznaczenia
Komandor Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Odznaka Rycerza Kawalera (Wielka Brytania)

Andriej Konstantinowicz Giejm, Andre Geim (ros. Андрей Константинович Гейм; ur. 21 października 1958 w Soczi) – fizyk brytyjsko-holenderski pochodzenia niemiecko-rosyjskiego[1], laureat Nagrody Nobla (2010), jeden z odkrywców grafenu. Innymi jego osiągnięciami było wynalezienie materiału nazwanego „gecko tape” oraz eksperyment z lewitacją diamagnetyczną (latająca żaba)[2], za który w 2000 roku otrzymał Nagrodę Ig Nobla[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od roku 1976 do 1982 A. Giejm studiował w Moskiewskim Instytucie Fizyczno-Technicznym na kierunku ogólnej fizyki stosowanej, tam w 1982 uzyskał tytuł magistra.

W Instytucie Fizyki Ciała Stałego AN ZSRR w Czernogołowce w 1987 uzyskał stopień kandydata nauk matematyczno-fizycznych (odpowiednik stopnia naukowego doktora w Polsce). Pracował naukowo w instytucie naukowym w Czernogołowce, University of Nottingham, University of Bath oraz krótki czas w Kopenhadze, zanim został profesorem na Uniwersytecie im. Radbouda w Nijmegen (Nijmegen, Holandia), a w 2001 roku na Uniwersytecie w Manchester, w tych uczelniach zajmował się fizyką mezoskopową.

W 2007 r. został przyjęty do Royal Society.

Obecnie jest kierownikiem centrum materiałów innowacyjnych i nanotechnologii w University of Manchester oraz kierownikiem działu fizyki materii skondensowanej.

W roku 2010 razem ze swoim doktorantem, Konstantinem Nowosiołowem otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie grafenu[4] na University of Manchester, Wielka Brytania.

Królowa Elżbieta II nadała mu tytuł Knight Bachelor, królowa Beatrycze nadała mu Order Lwa Niderlandzkiego II klasy.

Inne badania[edytuj | edytuj kod]

W 2001 roku opublikował pracę na temat użycia lewitujących żyroskopów w celu wykrycia rotacji ziemi[5][6]. Chomik o nazwie H. A. M. S. Ter Tisha figuruje tam jako współautor, ale naprawdę nie miał nic z pracą wspólnego. Noblista chciał mu tym wynagrodzić nieudane próby z jego lewitacją. 'H. A. M. S. Ter’ pochodzi od „hamster”, czyli określenia chomika w języku angielskim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]