Mazowszanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Terytorium na którym zamieszkiwali Mazowszanie

Mazowszanieplemię słowiańskie zaliczane do grupy Słowian zachodnich, zamieszkujące niegdyś Mazowsze nad środkową Wisłą. Nazwa ta nadal stosowana jest na określenie mieszkańców Mazowsza, obecnie głównie kojarzonego z województwem mazowieckim.

Nazwa[edytuj]

 Osobny artykuł: Mazowsze.

Nazwa osobowa Mazowszanin została utworzona od nazwy dzielnicy Mazowsze[1]. Aczkolwiek jeszcze przed II wojną światową mieszkańca Mazowsza najczęściej określano mianem Mazura. To właśnie od mieszkańców Mazowsza pochodzi nazwa tańca – mazur i nazwa ciasta – mazurek. Rdzeń maz- wiąże się najczęściej albo z litewskim mãžas ‘mały’, albo tłumaczy jako rezultat dialektalnej wymowy (tzw. mazurzenia) dawnego maž- związanego ze słoweńskim mažur ‘tłuścioch’. Istniały też hipotezy wywodzące ten rdzeń od imienia własnego Maz lub Mazoch (skąd Mazow, Mazosze, następnie Mazowsze) bądź od rdzenia oznaczającego obszary bagniste (por. maź, mazać ‘smolić, brudzić’, od występujących tu błot, lub ‘barwić’, od hodowli czerwca polskiego).

Historia[edytuj]

Więcej: Księstwo Mazowieckie

Plemię zaliczane do lechickich, pierwsze wzmianki u kronikarza Rusi Nestora, nie wymieniane przez Geografa Bawarskiego. W XI wieku kraina zamieszkana przez Mazowszan nazywana była po łacinie Masovia.

Terytorium[edytuj]

Mazowszanie zajmowali szeroką krainę, która ciągnęła się po obu brzegach środkowego biegu Wisły. Na południu granicą była rzeka Pilica, a nawet, według innych badaczy[2], rzeka Radomka na wysokości Ryczywołu, Głowaczowa i Wyśmierzyc. Na północy graniczyli z bałtyckimi Prusami i rzeką Łęk, płynącą z jezior pruskich do Biebrzy (poza Łękiem i Biebrzą siedzieli Jaćwingowie). Na zachodzie od ziemi Kujawian i Łęczycan, od źródeł rzeki Bzury, ciągnęły się siedliska mazowieckie na wschód aż po Biebrzę i Ślinę (dopływy Narwi) i po Nurzec, wpadający do Bugu.

Główne grody i ośrodki kultu[edytuj]

Główne grody: Płock, Łomża, Wizna, Czersk, Ciechanów, Płońsk, Zakroczym. Potwierdzone ośrodki kultowe w Płocku, Wyszogrodzie, prawdopodobnie również w Jazdowie.

Przypisy

  1. S. Hrabec, Jeszcze raz o nazwie Mazowsze, [w:] Onomastica nr 7, r. IV, z. 2, Wrocław 1958
  2. Gloger, Geografia historyczna ziem dawnej Polski, rozdz. Województwo Mazowieckie

Bibliografia[edytuj]