Chata Velký Javorník

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chata Velký Javorník
Ilustracja
Chata, w tle wieża widokowa
Państwo

 Czechy

Pasmo

Beskid Śląsko-Morawski, Karpaty

Wysokość

905 m n.p.m.

Data otwarcia

1935

Właściciel

Pohorská jednota „Radhošť”

Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa konturowa Beskidu Śląskiego, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Chata Velký Javorník”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Chata Velký Javorník”
Ziemia49°31′37,967″N 18°09′42,905″E/49,527213 18,161918
Strona internetowa

Chata Velký Javorníkgórskie schronisko turystyczne w Czechach, położone w Beskidzie Śląsko-Morawskim, w najbardziej na zachód wysuniętej części tego pasma, określanej jako Veřovické vrchy (Góry Veřovickie). Prowadzone jest przez stowarzyszenie Pohorská jednota „Radhošť”.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Budynek znajduje się na wysokości 905 m n.p.m. pod szczytem Velký Javorník (918 m n.p.m.,), w granicach administracyjnych Trojanovic, około 4,5 km na południowy zachód od centrum miasta Frenštát pod Radhoštěm[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Chata Velký Javorník - widok z wieży na szczycie

Pierwszym obiektem turystycznym na szczycie Velký Javorník, prowadzonym przez Pohorską jednotę „Radhošť” (PJR) była chata (schron turystyczny), ufundowana w 1897 roku przez biskupa Theodora Kohna. Budynek spłonął w 1915 roku. Szesnaście lat później, w 1931 roku stowarzyszenie zakupiło na Javorníku pięciohektarową działkę, na której we wrześniu 1934 roku rozpoczęto budowę schroniska. Obiekt, wybudowany według projektu architekta Aleša Parmy oddano do użytku w sierpniu 1935 roku i nazwano „Benjamínek”. Schronisko, prowadzone przez gospodarza nazwiskiem Doležel, przetrwało II wojnę światową, będąc m.in. miejscem schronienia dla członków ruchu oporu ukrywających się przed Gestapo oraz punktem oparcia dla oddziałów partyzanckich.

Po zakończeniu wojny PJR została rozwiązana w 1950 roku, a jej majątek przejęło przedsiębiorstwo Československé hotely v Ostrawie. Stowarzyszenie zostało reaktywowane w 1990 roku. Wówczas to przejęło opuszczone schronisko, remontując je i ponownie przywracając do ruchu turystycznego.

Warunki[edytuj | edytuj kod]

W chacie nie ma możliwości noclegów, świadczy ona wyłącznie usługi gastronomiczne (restauracja). Obiekt jest czynny cały rok, z wyjątkiem poniedziałków.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mapa turystyczna. [dostęp 2023-12-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]