Chatka AKT na Pietraszonce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chatka AKT na Pietraszonce
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Pasmo Beskid Śląski, Karpaty
Data otwarcia 1968
Właściciel Akademicki Klub Turystyczny „Watra” z Gliwic
Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Śląskiego
Chatka AKT na Pietraszonce
Chatka AKT na Pietraszonce
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Chatka AKT na Pietraszonce
Chatka AKT na Pietraszonce
Ziemia49°34′58″N 18°58′30″E/49,582778 18,975000

Chatka AKT na Pietraszoncestudenckie górskie schronisko turystyczne (chatka studencka, schron turystyczny) prowadzone przez Akademicki Klub Turystyczny „Watra” z Gliwic, w Beskidzie Śląskim, położone na polanach przysiółka Pietraszonka, w jego wschodniej części zwanej Szałasami, na południe od Baraniej Góry. Terytorialnie należy do Istebnej (przysiółek Pietraszonka występuje na mapach także jako Pietroszonka).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Chatka od stycznia 1968 znajduje się pod opieką Akademickiego Klubu Turystycznego „Watra” z Gliwic i jest najstarszym działającym tego typu obiektem w Beskidach[potrzebny przypis]. 4 lutego 1968 odbyło się w chatce pierwsze zimowisko, podczas którego zostały nadane nazwy kolejnych pomieszczeń:

 • Waletówka – ze względu na zastanych na miejscu niezapowiedzianych gości z Krakowa;
 • Saloon – główne pomieszczenie chatki;
 • Żarnówka – od żaren znalezionych wewnątrz pomieszczenia, w momencie zakupu chatki pomieszczenie wykorzystywane było jako magazyn na zboże, obecnie znajduje się tam kuchnia;
 • Prezesówka – ze względu na ilość spędzanego w tym pomieszczeniu czasu przez ówczesnego prezesa AKT oraz jego partnerkę;
 • Szwagrówka – podczas pierwszego zimowiska spał tam niedoszły szwagier pierwszego kierownika chatki, obecnie znajduje się tam biuro i pomieszczenie dla obsługi;
 • Służbówka – w tym pomieszczeniu spały osoby starające się o członkostwo w AKT, a w ramach swoich starań musiały usługiwać swoim starszym kolegom;
 • Szpokówka – od pseudonimu osoby, która tam organizowała imprezy „śpiewane” i sypiała w początkowym okresie działania chatki.

W późniejszym okresie powstały jeszcze tzw. bokówki, czyli pomieszczenia ze skośnym sufitem dla par: błękitna i purpurowa - obie nazwy od koloru na jaki zostały pomalowane belki z więźby dachowej wystające w pomieszczeniach, oraz psiarnia, z czasem przemianowana na „ptasiarnie” od pseudonimu pary która spędziła tam swoją noc poślubną.

Przez lata obiekt był stale remontowany, w latach 70. XX wieku w miejscu tylnego wejścia do chatki wybudowano łazienkę.

Do czasów współczesnych dwa razy został wymieniany dach, wybudowano przyłącze wodne od studni sąsiada, rozebrano barak znajdujący się za drewutnią, a do lat 80. pełniący rolę dodatkowego miejsca noclegowego.

W latach 2011–2013 dzięki wsparciu finansowemu Politechniki Śląskiej powstała studnia głębinowa, nowa łazienka, wymieniono dach i instalację elektryczną oraz wybudowano oczyszczalnię ścieków. Ponadto, wyłącznie dzięki hojności gości oraz środkom stowarzyszenia wybudowano nową drewutnię, wyremontowano kuchnię wraz z nowym piecem kuchennym oraz zmodernizowano system ogrzewania.

Przed przejęciem przez AKT był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, kształt zbliżony do dzisiejszego przybrał w latach 20 XX wieku, kiedy to dobudowana została część w której znajduje się saloon oraz kuchnia. Dokładnej daty powstania pierwotnego obiektu nie udało się ustalić. Nie zachowały się żadne dokumenty oraz nie znaleziono daty na fundamentach czy konstrukcji. W latach 50. XX wieku w domu mieszkał lokalny leśniczy[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Wokół obiektu przebiega kilka szlaków turystycznych. Tuż przy chatce przebiega szlak turystyczny zielony szlak pieszy z Istebnej-Tartaku do schroniska PTTK Przysłop pod Baranią Górą.

W odległości około 15 min marszu od chatki znajduje się węzeł szlaków na górze Karolówka, gdzie krzyżują się: szlak turystyczny niebieski szlak pieszy - z Koniakowa na Baranią Górę, szlak turystyczny zielony szlak pieszy - z Istebnej na Baranią Górę, szlak turystyczny czarny szlak pieszy - szlak łącznikowy pomiędzy Karolówką a szlak turystyczny czerwony Głównym Szlakiem Beskidzkim.

Imprezy turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przez lata obiekt dorobił się własnej specyficznej kultury, czego objawem są liczne imprezy, takie jak:

 • Święto Chatki – czyli doroczna impreza przebierańców odbywająca się w urodziny chatki,
 • Zimowisko – czyli tygodniowe zajęcia sportowo-rekreacyjne oraz kulturalne,
 • BIgOS – Beskidzka Integracja Organizacji Studenckich Politechniki Śląskiej – doroczny rajd organizowany dla działaczy organizacji studenckich działających przy Politechnice Śląskiej,
 • Łasunalia Chatkowe – czyli słodkie zakończenie wakacji studenckich, impreza odbywa się w ostatni weekend wakacji, a polega na wspólnym konsumowaniu różnego rodzaju słodyczy,
 • Wigilia Chatkowa – czyli przedświąteczne spotkanie ludzi związanych z Akademickim Klubem Turystycznym „Watra” oraz chatką,

Poza tymi tradycyjnymi imprezami, odbywają się jeszcze liczne pokazy slajdów podróżników, koncerty oraz śpiewogrania. Najbardziej znanym minifestiwalem turystycznym odbywającym się w chatce są „Karpaty Rumuńskie w Weekend”, które odbywają się co dwa lata (w latach nieparzystych) na przełomie listopada i grudnia.

Warunki pobytu[edytuj | edytuj kod]

Chatka jest czynna w każdy weekend od 1 października do 30 czerwca z wyjątkiem: sylwestra, wigilii i pierwszego dnia świąt bożonarodzeniowych i świąt wielkiej nocy. W okresie od 1 lipca do 30 września i w okresie sesji egzaminacyjnej zimowej oraz ferii na Politechnice Śląskiej obiekt jest czynny bez przerwy.

W budynku znajduje się około 46 miejsc noclegowych w warunkach turystycznych (18 na łóżkach piętrowych, pozostałe na materacach). Dodatkowo około 16 miejsc noclegowych znajduje się w pomieszczeniu nad drewutnią. W obiekcie znajduje się kuchnia, w której można przygotować posiłek we własnym zakresie, umywalnia oraz salon.

Obiekt jest prowadzony non profit, w związku z czym opłaty przyjmowane przez obsługę chatki są przeznaczane na prowadzenie obiektu oraz bieżące remonty.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Archiwum i kroniki Akademickiego Klubu Turystycznego „Watra” w Gliwicach