Chata Prašivá

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chata Prašivá
Ilustracja
Chata Prašivá (2006)
Państwo  Czechy
Pasmo Beskid Śląsko-Morawski, Karpaty
Wysokość ok. 700 m n.p.m.
Data otwarcia 1921
Właściciel Klub Českých Turistů
Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Śląskiego
Chata Prašivá
Chata Prašivá
Ziemia49°38′11,641″N 18°29′03,602″E/49,636567 18,484334
Strona internetowa

Chata Prašivágórskie schronisko turystyczne w Beskidzie Śląsko-Morawskim w Czechach. Obiekt jest położony na wysokości ok. 700 m n.p.m. na podszczytowej polanie na Małej Praszywej w pasmie Ropicy, w granicach administracyjnych Ligoty Górnej (Vyšní Lhoty).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie schroniska łączy się z początkami czeskiego ruchu turystycznego na tym terenie. Szczyt Małej Praszywej był popularnym miejscem pielgrzymkowym do kościoła św. Antoniego Padewskiego, co z pewnością zadecydowało o utworzeniu tu obiektu turystycznego. Ponadto Czesi chcieli zahamować ekspansję niemieckiego Beskidenvereinu, budującego kolejne schroniska w Beskidach.

Decyzja o budowie obiektu zapadła w 1910 roku, podczas obrad czeskiej Beskidzkiej Wspólnoty Śląska (Beskydská jednota slezská). Jeszcze wcześniej, bo od 1899 roku czynione były starania o zakup parceli na Małej Praszywej. Tę udało się nabyć dopiero w 1912 roku. Powstał projekt budynku autorstwa Joža Dvořáka, a całość prac oszacowano na 23 000 koron austro-węgierskich. Inwestycji nie udało się jednak zrealizować z uwagi na wybuch I wojny światowej.

Do idei budowy obiektu powrócono po powstaniu Czechosłowacji. Reaktywowana organizacja, która zmieniła nazwę na Podbeskidzką Wspólnotę Śląska (Pobeskydská jednota slezská), w grudniu 1919 roku podjęła decyzję o budowie pierwszego czeskiego schroniska w Beskidach. Wielkim zwolennikiem inwestycji był przewodniczący Wspólnoty Jan Valeček – zapalony turtysta i narciarz. Budynek powstał w ciągu pięciu miesięcy – od kwietnia do października 1921 roku za kwotę 273 300 koron czeskich. Budowę wsparł sam czechosłowacki prezydent, Tomáš Masaryk, ofiarowując kwotę 5000 koron. Otwarcie schroniska nastąpiło 2 października 1921 roku, a jego pierwszym gospodarzem został karczmarz Tesárek.

Na początku 2015 roku schronisko przeszło trzymiesięczny remont, natomiast w czerwcu 2016 roku ponownie (po czterech latach) otwarto dla gości obiektu wieżę widokową.

Warunki bytowe[edytuj | edytuj kod]

Schronisko oferuje noclegi w pokojach 2-9 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. W obiekcie znajduje się restauracja oraz wieża widokowa na jego szczycie.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]