Švarná Hanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Švarná Hanka
Ilustracja
Państwo  Czechy
Pasmo Beskid Śląsko-Morawski, Karpaty
Wysokość 860 m n.p.m.
Data otwarcia 1887
Właściciel Vaclav Bohdalek
Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Śląskiego
Švarná Hanka
Švarná Hanka
Ziemia49°29′30,491″N 18°30′08,460″E/49,491803 18,502350
Strona internetowa

Švarná Hankagórskie schronisko turystyczne położone w Beskidzie Śląsko-Morawskim w Czechach. Budynek znajduje się na wysokości 860 m n.p.m. na grzbiecie Grunia (870 m n.p.m.,), w granicach administracyjnych Starych Hamrów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Švarná Hanka powstała w 1887 roku i w czeskich źródłach jest określana jako najstarszy tego typu obiekt w Beskidach. Jej powstanie wiąże się z osobą Słowaczki Anny Wieliczkovej (cz. Hanka Veličková), która miała tu przywędrować i osiedlić się w końcu XIX wieku. Za zarobione i zaoszczędzone pieniądze kupiła niewielki dom, w który otworzyła „ferlok”, w którym sprzedawała piwo, alkohol i bryndzę. Z czasem, dzięki rozwojowi turystyki, kupiła gospodarstwo sąsiada i założyła gospodę, którą zaczęto nazywać U Švarné Hanky. Gospodarzyła w niej do 1900 roku, kiedy sprzedała gospodarstwo, przenosząc się do Morawki.

Gospodę przejął nowy właściciel. W 1904 roku budynek strawił pożar, jednak został on szybko odbudowany i stał się jednym z centrów czeskiej turystyki na tym terenie, konkurując z obiektami Beskidenvereinu. Jej ostatnim właścicielem przed nacjonalizacją w 1948 roku był ostrawski przedsiębiorca Adolf Sehnal. Następnie obiekt przeszedł w ręce państwowe, będąc m.in. w zarządzie Kopalni Ostrawsko-Karwińskich (Ostravsko-karvinské doly, OKD). Z administracji tej obiekt wyszedł bardzo zniszczony (m.in. z zapadniętym dachem) i wymagał remontu kapitalnego. Siłami nowych właścicieli został przywrócony do ruchu turystycznego z początkiem kwietnia 2008 roku.

Warunki[edytuj | edytuj kod]

Obiekt oferuje 45 miejsc noclegowych z możliwością dostawek (do 50) w pokojach 2, 3, 4, 5 osobowych z umywalkami. Węzeł sanitarny na korytarzu. Prowadzi również wyżywienie. W miesiącach letnich (lipiec-sierpień) schronisko jest otwarte codziennie, w pozostałym okresie - od czwartku do niedzieli.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]