Schronisko PTTK na Błatniej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Schronisko PTTK na Błatniej (Błotnym)
Schronisko PTTK na Błatniej
Schronisko PTTK na Błatniej
Państwo  Polska
Pasmo Beskid Śląski, Karpaty
Wysokość 891 m n.p.m.
Data otwarcia 1926
Właściciel PTTK
Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Śląskiego
Schronisko PTTK na Błatniej (Błotnym)
Schronisko PTTK na Błatniej (Błotnym)
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Schronisko PTTK na Błatniej (Błotnym)
Schronisko PTTK na Błatniej (Błotnym)
Ziemia 49°44′50,0″N 18°56′33,5″E/49,747222 18,942639
Strona schroniska

Schronisko turystyczne na Błatniej położone jest na wysokości 891 m n.p.m.

Schronisko powstało w latach 1925-1926 - zostało wybudowane przez Niemieckie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "Naturfreunde" z Aleksandrowic. Budowniczym był cieśla z Jaworza nazwiskiem Krechut.

W 1930 r. koło PTT z Bielska zakupiło w pobliżu niemieckiego schroniska parcelę, aby wybudować własny obiekt. Ostatecznie, głównie z powodów finansowych (koło, a później oddział bielski rozpoczął budowę schroniska we Zwardoniu) polskie schronisko nigdy nie powstało.

W czasie II wojny światowej Niemcy zajęli schronisko do celów wojskowych. Pod koniec działań wojennych, zimą 1944/45, zdewastowali budynek, wykorzystując materiał z jego rozbiórki do budowy pobliskich umocnień polowych. Po II wojnie światowej zniszczone schronisko przejęło PTT i przystąpiło do jego odbudowy (wykorzystano m.in. materiały z budynku gospodarczego). Ponowne otwarcie obiektu nastąpiło już w sierpniu 1945.

W latach 1959-1962 nastąpiła rozbudowa schroniska, już pod opieką cieszyńskiego oddziału PTTK. Kolejny duży remont to lata 1965-1968 - powstała wówczas obecna jadalnia, zmodernizowano kuchnię i sanitariaty, doprowadzono energię elektryczną oraz zainstalowano centralne ogrzewanie. Obiekt przykryto także nowym dachem.

Obecnie schronisko dysponuje 50 miejscami noclegowymi w pokojach dwu- i wieloosobowych. Do dyspozycji gości jest bufet z jadalnią, a w sezonie letnim czynny jest również ogródek letni.

Szlaki turystyczne[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]