Schronisko PTTK na Błatniej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schronisko PTTK na Błatniej (Błotnym)
Ilustracja
Schronisko PTTK na Błatniej
Państwo  Polska
Pasmo Beskid Śląski, Karpaty
Wysokość 891 m n.p.m.
Data otwarcia 1926
Właściciel PTTK
Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Śląskiego
Schronisko PTTK na Błatniej (Błotnym)
Schronisko PTTK na Błatniej (Błotnym)
Ziemia49°44′50,0″N 18°56′33,5″E/49,747222 18,942639
Strona internetowa

Schronisko turystyczne na Błatniej położone jest na wysokości 891 m n.p.m.

Schronisko powstało w latach 1925-1926 - zostało wybudowane przez Niemieckie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "Naturfreunde" z Aleksandrowic. Budowniczym był cieśla z Jaworza Jan Krechut.

W 1930 r. koło PTT z Bielska zakupiło w pobliżu niemieckiego schroniska parcelę, aby wybudować własny obiekt. Ostatecznie, głównie z powodów finansowych (koło, a później oddział bielski rozpoczął budowę schroniska we Zwardoniu) polskie schronisko nigdy nie powstało.

W czasie II wojny światowej Niemcy zajęli schronisko do celów wojskowych. Pod koniec działań wojennych, zimą 1944/45, zdewastowali budynek, wykorzystując materiał z jego rozbiórki do budowy pobliskich umocnień polowych. Po II wojnie światowej zniszczone schronisko przejęło PTT i przystąpiło do jego odbudowy (wykorzystano m.in. materiały z budynku gospodarczego). Ponowne otwarcie obiektu nastąpiło już w sierpniu 1945.

W latach 1959-1962 nastąpiła rozbudowa schroniska, już pod opieką cieszyńskiego oddziału PTTK. Kolejny duży remont to lata 1965-1968 - powstała wówczas obecna jadalnia, zmodernizowano kuchnię i sanitariaty, doprowadzono energię elektryczną oraz zainstalowano centralne ogrzewanie. Obiekt przykryto także nowym dachem.

Obecnie schronisko dysponuje 50 miejscami noclegowymi w pokojach dwu- i wieloosobowych. Do dyspozycji gości jest bufet z jadalnią, a w sezonie letnim czynny jest również ogródek letni.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]