Chatka u Metysa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chatka u Metysa
Ilustracja
Hala Długa i Chatka u Metysa
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Pasmo Gorce, Karpaty
Data otwarcia lata 70. XX wieku
Data zamknięcia 1996
Właściciel Akademia Rolnicza w Krakowie (dzierżawca)
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa lokalizacyjna Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Chatka u Metysa
Chatka u Metysa
Ziemia49°32′43,901″N 20°08′08,480″E/49,545528 20,135689

Chatka u Metysa, zwana również „Metysówką” – zamknięta z końcem 1996 roku chatka studencka, położona na Hali Długiej w Gorcach, pod szczytem Turbacza.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie budynek był własnością Stacji Hodowli Owiec w Bielance. Od lat 70. XX wieku część mieszkalną dzierżawiła Akademia Rolnicza w Krakowie. W pomieszczeniach mieszkalnych budynku zaimprowizowano część mieszkalno - noclegową (miejsce dla ok. 20 osób), która stała się początkiem chatki.Charakteru obiektu turystycznego chatka miała nabrać od 1991 roku, kiedy jej gospodarzem został Roman Fremi „Metys”. Pochodził on z Poznania, a w Gorce przyjechał w 1976 roku. Do momentu przybycia do chatki pracował w innych schroniskach. Status jego mieszkania w tym obiekcie nie był formalnie uregulowany. W budynku nie było prądu i wody. Z początku dla turystów było to miejsce alternatywne wobec oddalonego o ok. 1 km schroniska PTTK na Turbaczu. Potem stopniowo stało się bazą i schronieniem dla osób „uciekających od rzeczywistości”, których przyciągały do tego obiektu rosnące w tej lokalizacji grzyby halucynogenne i atmosfera sprzyjająca takiej formie spędzania czasu - stwarzana przez jej mieszkańców. W efekcie turyści zaczęli unikać tego obiektu.

Budynek ten określany był nazwą „chatka AR”, „chatka Metysa” lub „owczarnia”. Metys zmarł w 1999 roku w schronisku PTTK na Turbaczu. W 2002 r. budynek ten został zakupiony przez Gorczański Park Narodowy. Od tego czasu jest określany nazwą „owczarnia”. Po wykonanym przez Gorczański PN kompleksowym remoncie w 2006 r. stał się budynkiem przeznaczonym na działalność edukacyjno – wystawienniczą Parku, z możliwością czasowego mieszkania dla 8 osób. Gorczański P.N. jednak nie udostępnia tego obiektu dla celów turystycznych, jako baza noclegowa. Łączna kubatura tego budynku wynosi obecnie 1076 m3. Jego konstrukcja jest w całości drewniana. Może być on użytkowany przez cały rok (posiada instalację elektryczną - zasilanie agregatem prądotwórczym na olej napędowy, który zainstalowano wewnątrz budynku). „Owczarnia” obecnie posiada instalację wodociągową zasilaną pompą z pobliskiego źródła.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony Rabka-ZdrójMaciejowaStare WierchyTurbaczSchronisko PTTK na TurbaczuBacówka GPN - Chatka u Metysa – KiczoraPrzełęcz KnurowskaLubańKrościenko nad Dunajcem (Główny Szlak Beskidzki)