Schronisko ZHP „Ostoja” w Suchych Rzekach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schronisko ZHP „Ostoja” w Suchych Rzekach
Państwo

 Polska

Pasmo

Bieszczady

Wysokość

ok. 600 m n.p.m.

Data zamknięcia

2008

Właściciel

Chorągiew Podkarpacka ZHP (właściciel terenu: Bieszczadzki Park Narodowy)

Położenie na mapie Bieszczadów Zachodnich
Mapa konturowa Bieszczadów Zachodnich, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Schronisko ZHP „Ostoja” w Suchych Rzekach”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry znajduje się punkt z opisem „Schronisko ZHP „Ostoja” w Suchych Rzekach”
Położenie na mapie Beskidów Wschodnich
Mapa konturowa Beskidów Wschodnich, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Schronisko ZHP „Ostoja” w Suchych Rzekach”
Ziemia49°11′48″N 22°31′03″E/49,196667 22,517500

Schronisko ZHP „Ostoja” w Suchych Rzekach – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne (harcerska baza turystyczna), położone na terenie dawnej wsi Suche Rzeki w dolinie Rzeki, obecnie w granicach Zatwarnicy. Obiekt był prowadzony przez Chorągiew Podkarpacką ZHP na terenie, oddanym jej w nieodpłatne użyczenie przez Bieszczadzki Park Narodowy. Całoroczne schronisko posiadało 40 miejsc noclegowych, oferując noclegi w budynku, w którym znajdowały się również: kuchnia, jadalnia oraz sala kominkowa. W sezonie letnim, po rozbiciu namiotów, liczba miejsc noclegowych wzrastała o 80.

W 2007 roku właściciel terenu zadecydował o rozbiórce budynku. Przyczyną był jego zły stan techniczny (korozja chemiczna i biologiczna) oraz materiały użyte do jego budowy i zabezpieczenia (azbest, kleje na bazie żywic fenolowych, impregnaty zawierające pięciochlorofenol, xylamit). Ponadto położony w granicach parku narodowego obiekt nie posiadał oczyszczalni ścieków. Ostatecznie schronisko zlikwidowano wiosną 2008 roku.

Obecnie w Suchych Rzekach istnieje możliwość noclegu w budynku Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]