Chata Ropička

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Residence Ropička
(d. Chata Ropička)
Ilustracja
Chata Ropička (2014)
Państwo  Czechy
Pasmo Beskid Śląsko-Morawski, Karpaty
Wysokość 918 m n.p.m.
Data otwarcia 1924
Właściciel Go Study S.R.O.
Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Śląskiego
Residence Ropička (d. Chata Ropička)
Residence Ropička
(d. Chata Ropička)
Ziemia49°36′58,0″N 18°33′26,7″E/49,616111 18,557417
Strona internetowa

Residence Ropička (d. Chata Ropička, Bezručova chata) – dawne schronisko turystyczne, obecnie obiekt noclegowy położony w Beskidzie Śląsko-Morawskim w Czechach. Budynek znajduje się na wys. 918 m n.p.m. na szczycie Ropiczki (918 m n.p.m.) w pasmie Ropicy, w granicach administracyjnych Morawki (Morávka).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obiekt powstał w miejscu, w którym do 1918 roku znajdowało się spalone schronisko PTT „Beskid” na Ropiczce. Teren ten został zakupiony przez ostrawski oddział Klubu Czeskich Turystów. W okresie od maja do października 1924 roku wybudowano budynek według projektu architekta J. Čermáka, mogący pomieścić 54 osoby. Schronisko, które w latach 30. XX wieku nosiło nazwę Bezručova chata, zostało przebudowane w 1936 roku.
Po II wojnie światowej, do 1950 roku budynek był własnością Klubu Czechosłowackich Turystów. Następnie znajdował się w gestii zakładów pracy, m.in. Kopalni Ostrawsko-Karwińskich (Ostravsko-karvinské doly, OKD) oraz zakładów Kancelářské stroje Brno. Przez ten okres chata była niedostępna dla turystów. Od końca XX wieku do 2008 roku obiekt miał licznych gospodarzy, którzy udostępniali go dla ruchu turystycznego. Ostatecznie został zamknięty w 2008 roku, a nowy właściciel rozpoczął jego remont.

Warunki[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie obiekt jest do wynajęcia wyłącznie w całości i nie świadczy indywidualnych usług noclegowych. Poza sezonem zimowym w budynku funkcjonuje bufet, otwarty w weekendy (sobota-niedziela).

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]