Chata Skalka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chata Skalka
Ilustracja
Chata Skalka (2010)
Państwo  Czechy
Pasmo Beskid Śląsko-Morawski, Karpaty
Wysokość 906 m n.p.m.
Data otwarcia 1928
Właściciel Klub Czeskich Turystów
Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Śląskiego
Chata Skalka
Chata Skalka
Ziemia49°30′59,6″N 18°42′58,2″E/49,516556 18,716167
Strona internetowa

Chata Skalkagórskie schronisko turystyczne położone w Beskidzie Śląsko-Morawskim w Czechach. Budynek znajduje się na wysokości 906 m n.p.m. na zachód od szczytu Skalki (932 m n.p.m., pasmo Ropicy), w granicach administracyjnych Mostów koło Jabłonkowa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obiekt powstał w 1928 roku jako inwestycja Beskidenvereinu i miał być konkurencją dla otwartego w 1924 roku schroniska Klubu Czechosłowackich Turystów pod Wielkim Połomem. W latach międzywojennych był miejscem spotkań tutejszych członków Partii Sudeckoniemieckiej. Po zajęciu Zaolzia jesienią 1938 roku przez krótki czas znalazł się w granicach Polski. W latach II wojny światowej budynek był punktem oparcia dla niemieckich formacji Jagdkommando, walczących z partyzantką.

W latach powojennych obiekt był w zarządzie różnych organizacji, zajmujących się kulturą fizyczną. W 1991 roku Klub Czeskich Turystów odzyskał obiekt, który był jednak w tak złym stanie technicznym, że centralne władze klubu rozważały jego sprzedaż. Ostatecznie, wobec sprzeciwu beskidzkiego oddziału KČT, schronisko pozostało w rękach organizacji. Od 1994 roku rozpoczęły się w nim prace remontowe. Niestety, w dniu 7 stycznia 1998 roku w budynku wybuchł pożar, który strawił jego drewnianą część. Klub przystąpił do odbudowy schroniska, które m.in. siłami wolontariuszy i dzięki pieniądzom pochodzącym z donacji, zostało przywrócone do ruchu turystycznego w 2002 roku.

Warunki pobytu[edytuj | edytuj kod]

Obiekt oferuje 40 miejsc noclegowych w 15 pokojach. Na miejscu znajduje się restauracja, prowadzona jest obsługa grup oraz imprez. Schronisko jest czynne od wtorku do niedzieli, natomiast w poniedziałki tylko po uprzedniej rezerwacji.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]