Schronisko turystyczne na Przełęczy Kocierskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schronisko turystyczne
na Przełęczy Kocierskiej
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Pasmo Beskid Mały, Karpaty
Wysokość 718 m n.p.m.
Właściciel Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowego „Makkabi” w Andrychowie, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Dawna lokalizacja schroniska
Dawna lokalizacja schroniska
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Dawna lokalizacja schroniska
Dawna lokalizacja schroniska
Ziemia49°46′33,88″N 19°19′31,74″E/49,776078 19,325483

Schronisko turystyczne na Przełęczy Kocierskiej – nieistniejące górskie schronisko turystyczne w Beskidzie Małym, na przełęczy Kocierskiej, na wysokości 718 m n.p.m.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 30. XX wieku w drewnianej piętrowej willi znajdującej się na przełęczy istniało schronisko Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego „Makkabi” w Andrychowie. Oferowało 20 miejsc noclegowych (10 na łóżkach i 10 na siennikach). Gospodarzem obiektu był Maks Hammer[1]. Budynek przetrwał II wojnę światową i następnie był wykorzystywany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, jako stacja turystyczna. Po wykupieniu terenu przez Kopalnię Węgla Kamiennego Miechowice, budynek został rozebrany. W miejscu tym funkcjonuje obecnie Kocierz Hotel & SPA.

Na Przełęczy Kocierskiej istniały również przed II wojną światową inne miejsca noclegowe dla turystów. Pierwsze stanowiła stacja turystyczna w leśniczówce, z 6 miejscami na łóżkach. Drugie, stacja turystyczna andrychowskiego koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w domu Jana Karcza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacyjny kalendarz narciarski na sezon 1937-38. Kraków: Wydawnictwo Polskiego Związku Narciarskiego, 1937, s. 62. [dostęp 2018-08-19]. (pol.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]