SST Pod Solniskiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Studencki Schron Turystyczny "Pod Solniskiem"
Ilustracja
Chatka studencka SST "Pod Solniskiem"
Państwo  Polska
Pasmo Beskid Makowski, Pasmo Przedbabiogórskie
Właściciel Politechnika Śląska
Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Studencki Schron Turystyczny "Pod Solniskiem"
Studencki Schron Turystyczny "Pod Solniskiem"
Ziemia49°41′25,73″N 19°28′11,94″E/49,690481 19,469983
Strona internetowa

Studencki Schron Turystyczny "Pod Solniskiem"chatka studencka w przysiółku Adamy w Lachowicach. Znajduje się na północnych stokach Opuśnioka, w pobliżu szczytu Solniska w Paśmie Solnisk, które według regionalizacji Polski opracowanej przez Jerzego Kondrackiego jest częścią Pasma Przedbabiogórskiego, i wraz z nim należy do Beskidu Makowskiego[1]. Na mapach i w przewodnikach turystycznych czasami zaliczane jest do Beskidu Żywieckiego[2].

Warunki pobytu[edytuj | edytuj kod]

W chatce znajdują się 3 pomieszczenia sypialne dla gości, kuchnia, salon z kominkiem i łazienka. Nominalnie mieści 40 osób. Po niedawnym remoncie, ubikacje ulokowano wewnątrz chatki, zmodyfikowano także prysznice i ogrzewanie, dzięki czemu ciepła woda jest ogólnodostępna. Wymieniono także podłogi, okna, schody oraz część materacy. Postawiono też nowy piec w kuchni. Chatka jest zelektryfikowana, bieżąca woda jest pobierana z lokalnego ujęcia.

Turyści szukający noclegu powinni mieć ze sobą przynajmniej śpiwór. Nie jest to jednak warunek konieczny, bo na stanie chatki jest kilka śpiworów, koców i karimat do wykorzystania w razie potrzeby. Na posesji wokół budynku schroniska można rozbić namiot. Na stanie chatki znajduje się wiele książek, gier planszowych, śpiewników, gitary oraz puzzle, dzięki czemu rozrywkę znajdą turyści chcący spędzić w górach czas nieco mniej aktywnie, a ci aktywniejsi będą mogli zabić nieco czasu w wypadku złej pogody.

W wakacje i podczas ferii chatka jest czynna bez przerwy, przez resztę roku w każdy weekend od 22:00 w piątki do 15:00 w niedziele. W inne terminy jest dostępna po dokonaniu rezerwacji. W budynku chatki oraz na obszarze jej posesji obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu, natomiast w samym domku nie wolno palić. Mimo, że chatka znajduje się w zasięgu sieci komórkowych, korzystanie z telefonów nie jest aktywnością pożądaną.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Oznaczenie szlaku chatkowego prowadzącego do SST Pod Solniskiem
szlak turystyczny niebieski – od północy, ze stacji PKP Lachowice Centrum (45 min)
szlak turystyczny czerwony – od południa, z ostatniego przystanku PKS w Koszarawie (1 h)
szlak turystyczny żółty – od południowego wschodu, z ostatniego przystanku PKS w Stryszawie Roztokach (1 h)
szlak turystyczny zielony – od zachodu, ze stacji PKP Hucisko (2,5 h), Szlak Cisowy (PTTK)

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dom został zbudowany w 1908. Jesienią 1976 członkowie Wydziałowego Klubu Turystycznego "Maluch" (działającego przy Wydziale Matematyczno-Fizycznym Politechniki Śląskiej), którzy poszukiwali miejsca na schronisko studenckie, odnaleźli ten dom i postanowili zaadaptować go do nowej roli. Chata nie była wówczas podłączona do sieci elektrycznej i nie posiadała bieżącej wody. Oficjalnie wykupił ją Almatur około 1978.

W 2000 przedstawiciel Studenckiego Koła Przewodników Górskich "Harnasie" z Gliwic stwierdził zły stan budynku. Obiekt był zarządzany przez Radę Okręgową ZSP w Katowicach, ale zgodnie z dokumentami właścicielem okazała się Politechnika Śląska. Dzięki podpisaniu porozumienia z PŚ od czerwca 2001 Oddział Uczelniany PTTK przy Politechnice Śląskiej przejął opiekę nad schroniskiem, powierzając ją SKPG "Harnasie", które jest jednym z kół tego Oddziału. Po przejęciu opieki został wykonany generalny remont budynku.

W listopadzie 2011 r. SKPG "Harnasie" zrezygnowało z opieki i patronatu nad Chatką. Oddział Uczelniany PTTK powierzył prowadzenie schroniska innemu ze swoich kół – Klubowi Chatkowemu „Adamy”.

Adres[edytuj | edytuj kod]

SST "Pod Solniskiem"
34-232 Lachowice-Adamy 263

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  2. Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]