SST Pod Solniskiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Studencki Schron Turystyczny "Pod Solniskiem"
Ilustracja
Chatka studencka SST "Pod Solniskiem"
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Makowski, Pasmo Przedbabiogórskie

Właściciel

Politechnika Śląska

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Studencki Schron Turystyczny "Pod Solniskiem"”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Studencki Schron Turystyczny "Pod Solniskiem"”
Ziemia49°41′25,73″N 19°28′11,94″E/49,690481 19,469983
Strona internetowa

Studencki Schron Turystyczny "Pod Solniskiem"chatka studencka w przysiółku Adamy w Lachowicach. Znajduje się na północnych stokach Opuśnioka, w pobliżu szczytu Solniska w Paśmie Solnisk, które według regionalizacji Polski opracowanej przez Jerzego Kondrackiego jest częścią Pasma Przedbabiogórskiego, i wraz z nim należy do Beskidu Makowskiego[1]. Na mapach i w przewodnikach turystycznych czasami zaliczane jest do Beskidu Żywieckiego[2].

Warunki pobytu[edytuj | edytuj kod]

W chatce znajdują się 3 pomieszczenia sypialne dla gości, kuchnia, salon z kominkiem i łazienka. Nominalnie mieści 40 osób. Po niedawnym remoncie, ubikacje ulokowano wewnątrz chatki, zmodyfikowano także prysznice i ogrzewanie, dzięki czemu ciepła woda jest ogólnodostępna. Wymieniono także podłogi, okna, schody oraz część materacy. Postawiono też nowy piec w kuchni. Chatka jest zelektryfikowana, bieżąca woda jest pobierana z lokalnego ujęcia.

Turyści szukający noclegu powinni mieć ze sobą przynajmniej śpiwór. Nie jest to jednak warunek konieczny, bo na stanie chatki jest kilka śpiworów, koców i karimat do wykorzystania w razie potrzeby. Na posesji wokół budynku schroniska można rozbić namiot. Na stanie chatki znajduje się wiele książek, gier planszowych, śpiewników, gitary oraz puzzle, dzięki czemu rozrywkę znajdą turyści chcący spędzić w górach czas nieco mniej aktywnie, a ci aktywniejsi będą mogli zabić nieco czasu w wypadku złej pogody.

W wakacje i podczas ferii chatka jest czynna bez przerwy, przez resztę roku w każdy weekend od 22:00 w piątki do 15:00 w niedziele. W inne terminy jest dostępna po dokonaniu rezerwacji. W budynku chatki oraz na obszarze jej posesji obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu, natomiast w samym domku nie wolno palić. Mimo że chatka znajduje się w zasięgu sieci komórkowych, korzystanie z telefonów nie jest aktywnością pożądaną.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Oznaczenie szlaku chatkowego prowadzącego do SST Pod Solniskiem
szlak turystyczny niebieski – od północy, ze stacji PKP Lachowice Centrum (45 min)
szlak turystyczny czerwony – od południa, z ostatniego przystanku PKS w Koszarawie (1 h)
szlak turystyczny żółty – od południowego wschodu, z ostatniego przystanku PKS w Stryszawie Roztokach (1 h)
szlak turystyczny zielony – od zachodu, ze stacji PKP Hucisko (2,5 h), Szlak Cisowy (PTTK)

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dom został zbudowany w 1908. Jesienią 1976 członkowie Wydziałowego Klubu Turystycznego "Maluch" (działającego przy Wydziale Matematyczno-Fizycznym Politechniki Śląskiej), którzy poszukiwali miejsca na schronisko studenckie, odnaleźli ten dom i postanowili zaadaptować go do nowej roli. Chata nie była wówczas podłączona do sieci elektrycznej i nie posiadała bieżącej wody. Oficjalnie wykupił ją Almatur około 1978.

W 2000 przedstawiciel Studenckiego Koła Przewodników Górskich "Harnasie" z Gliwic stwierdził zły stan budynku. Obiekt był zarządzany przez Radę Okręgową ZSP w Katowicach, ale zgodnie z dokumentami właścicielem okazała się Politechnika Śląska. Dzięki podpisaniu porozumienia z PŚ od czerwca 2001 Oddział Uczelniany PTTK przy Politechnice Śląskiej przejął opiekę nad schroniskiem, powierzając ją SKPG "Harnasie", które jest jednym z kół tego Oddziału. Po przejęciu opieki został wykonany generalny remont budynku.

W listopadzie 2011 r. SKPG "Harnasie" zrezygnowało z opieki i patronatu nad Chatką. Oddział Uczelniany PTTK powierzył prowadzenie schroniska innemu ze swoich kół – Klubowi Chatkowemu „Adamy”.

Adres[edytuj | edytuj kod]

SST "Pod Solniskiem"
34-232 Lachowice-Adamy 263

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  2. Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]