Heros (mitologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Herosi”. Zobacz też: serial telewizyjny Herosi.
Herakles zabija hydrę

Heros (stgr. ἥρως „bohater”) – w mitologii greckiej postać zrodzona ze związku człowieka i boga. Herosi mieli nadzwyczajne zdolności, jak wielka siła, spryt lub inne przymioty. Byli dowodem przenikania się świata bogów i ludzi.

Według greckich wierzeń bogowie często przybywali na ziemię i ingerowali w sprawy ludzi. Zdarzało się, że mieszkańcy Olimpu zakochiwali się w śmiertelniczkach, a te wydawały na świat obdarzone boskimi zdolnościami dzieci. Bywały także przypadki, gdy to bogini była matką herosa, a jego ojcem - śmiertelnik. Wyrastały one na bohaterów zwanych herosami. Takie pochodzenie Grecy przypisywali także założycielom miast i prawodawcom, którzy byli posłańcami historycznymi. Obecnie pojęcia tego używa się w szerszym znaczeniu przenośnym.

Znani herosi[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znanymi herosami byli:

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Najczęściej herosami byli mężczyźni, jednak bywały także kobiety. Przykładami mogą być Hippolita i Pentezylea, córki Aresa i Otrere, które były królowymi Amazonek. Często bywało jednak tak, że heros płci żeńskiej nie zajmował się wojną (np. Helena Trojańska).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]