Klan (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez SuperPower (dyskusja | edycje) o 17:37, 25 sie 2015. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Klan
Gatunek

obyczajowy

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Główne role

Barbara Bursztynowicz
Tomasz Stockinger
Andrzej Grabarczyk
Izabela Trojanowska
Małgorzata Ostrowska-Królikowska

Liczba odcinków

2776 (stan na 12 czerwca 2015)

Liczba serii

18

Nagrody

Telekamery „Tele Tygodnia” (1999, 2000)

Produkcja
Reżyseria

Paweł Karpiński
Jakub Z. Ruciński
Ryszard Dreger
Andrzej Chichłowski
Jarosław Marszewski
Tomasz Wiszniewski
Tadeusz Arciuch
Paweł Chmielewski
Krzysztof Gruber
Wojciech Pacyna
Jacek Sołtysiak
Zbigniew Trzciński

Scenariusz

Wojciech Warecki i inni

Muzyka

Ryszard Rynkowski „Życie jest nowelą”

Czas trwania odcinka

22 min

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Polska

Data premiery

16 czerwca 1997

Stacja telewizyjna

TVP1

Lata emisji

od 1997

Status

trwający

Format obrazu

4:3 SDTV (1997–2008)
16:9 SDTV (2008–2014)
16:9 HDTV (od 2014)

Strona internetowa

Klanpolski serial telewizyjny, emitowany na antenie TVP1 od 22 września 1997. Jest najdłuższym pod względem lat nieprzerwanej emisji i liczby odcinków serialem produkcji polskiej. Opowiada on o wielopokoleniowej warszawskiej rodzinie Lubiczów. Pomysłodawcą serialu jest Wojciech Niżyński (współtwórca produkcji W labiryncie oraz Fitness Club).

Pierwsze trzy odcinki pilotowe serialu wyemitowano w TVP1 16, 17 i 18 czerwca 1997 w ramach konkursu na nową polską telenowelę, który Klan wygrał, pokonując seriale Zaklęta i Złotopolscy. Regularna emisja rozpoczęła się 22 września 1997 od powtórek odcinków pilotowych. 3 października 2001 jako pierwszy polski serial osiągnął liczbę 500 odcinków, 3 listopada 2005 został wyemitowany odcinek 1000, 18 czerwca 2008 odcinek 1500, 5 stycznia 2011 odcinek 2000, a 19 listopada 2013 odcinek 2500.

Klan przez pierwszych 8 serii emitowany był od poniedziałku do środy, w seriach 9. i 10. do czwartku, od 11. do 15. do piątku, w 16. i 17. ponownie do czwartku, a od 18. ponownie do piątku. Na przełomie maja i czerwca emisja nowych odcinków jest zawieszana. Przerwa trwa do końca wakacji. Od kilku lat serial nie jest także nadawany w święta wypadające w dni powszednie oraz w okresie świąteczno-noworocznym.

Do czerwca 2010 serial emitowany był w TVP Polonia z kilkutygodniowym opóźnieniem z angielskimi napisami. Emisja została przerwana na odcinku 1890. Powtórki najstarszych odcinków kilkakrotnie były emitowane także w TVP3, ostatni raz w 2005. Serial emitowany jest w stereofonii, z teletekstem dla osób niesłyszących, dostępnym na stronie 777 Telegazety. Początkowo wyświetlany w formacie 4:3, od września 2008 w formacie 16:9.

Serial został dwukrotnie uhonorowany Telekamerą w 1999 i 2000 w kategorii „Serial telewizyjny”.

Klan ma sztywną konstrukcję poszczególnych odcinków, a zmiany w niej dokonywane są zwykle kosmetyczne. Akcja każdego odcinka rozgrywa się w dniu jego emisji – tak więc obejmuje on najwyżej jedną dobę z życia bohaterów. Wyjątkami są przerwy w nadawaniu serialu (np. z powodu żałoby narodowej lub transmisji wydarzeń sportowych). Każdy odcinek rozpoczyna się sceną z tymi samymi bohaterami, którzy obecni byli w ostatniej scenie odcinka poprzedniego. Ostatni odcinek w tygodniu na ogół kończy się cliffhangerem.

Opis fabuły

Serial opowiada o losach trzypokoleniowej rodziny Lubiczów, której seniorami są Maria i Władysław Lubiczowie. Maria jest właścicielką rodzinnej apteki „Pod Modrzewiem”, a Władysław emerytowanym kuratorem sądowym do spraw nieletnich. W czasie 50 lat pożycia dochowali się piątki dzieci, a następnie gromadki wnucząt i kilku prawnuków. Najstarsza córka Lubiczów, Elżbieta Chojnicka, mieszka wraz z rodzicami, mężem Jerzym i dwójką dzieci, Beatą (studentką farmacji) i Michałem, obiecującym piłkarzem, w rodzinnym domu na Sadybie. Elżbieta wspólnie z matką prowadzi aptekę. Paweł Lubicz, brat bliźniak Elżbiety, jest chirurgiem i współwłaścicielem prywatnej kliniki w Warszawie „El-Med”. Jego żona Krystyna jest wykładowcą slawistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Oboje są rodzicami dwóch córek i syna: Agnieszki, uczennicy klasy maturalnej i o 6 lat młodszej Aleksandry, a także Pawełka. Krystyna po leczeniu ciężkiej choroby w USA zmarła na rękach swojej córki – Agnieszki[1]. Średnia córka Marii i Władysława – Monika, z powodu osobistej tragedii sprzed lat nie utrzymuje kontaktów z rodziną. Prowadzi butik „Ramona” w centrum Warszawy, a następnie po odnowieniu kontaktów z rodzina zostaje właścicielką restauracji Rosso. Jej syn Daniel przebywa w USA. Ryszard jest młodszym synem państwa Lubiczów, a jego żona, Grażyna, pracuje jako pielęgniarka. Dorota, najmłodsza latorośl seniorów rodu, wybrała życie zakonne. Stefan Ziętecki, brat Marii, to ceniony adwokat i zaprzysięgły stary kawaler.

Przez lata emisji serialu, rodzina Lubiczów przeżyła liczne wydarzenia oraz powiększyła się, jednak nie ma już wśród bohaterów protoplastów rodu, Marii i Władysława a także Ryszarda Lubicza. W wyniku powikłań po zapaleniu opon mózgowych zmarła również żona Pawła, Krystyna.

Główni bohaterowie

 Z tym tematem związana jest kategoria: Postacie z serialu Klan
UWAGA: sugestia większej zawartości w nieistniejącej kategorii - trzeba poprawić link.
  • Paweł Lubicz – ojciec Agnieszki i Aleksandry. Paweł zrezygnował z pracy w szpitalu, aby w poświęcić się rozwojowi prywatnej kliniki „EL-MED”, której jest współwłaścicielem. Paweł i jego żona, Krystyna zmagali się z kryzysem małżeńskim, chorobą nowotworową Krystyny oraz nieplanowaną ciążą, która zakończyła się narodzinami ich trzeciego dziecka – Pawła Ignacego Lubicza. Krystyna zachorowała na zapalenie opon mózgowych i pojechała na leczenie do USA. Kiedy wraz z rodziną oczekiwał powrotu żony na lotnisku, w samolocie, po wylądowaniu w Warszawie, Krystyna zmarła na rękach swojej córki, Agnieszki[1]. W życiu Pawła pojawiła się jego dawna pierwsza miłość – Jadwiga Dębińska.
  • Elżbieta i Jerzy Chojniccy – po raz drugi są małżeństwem. Pokonali małżeński kryzys, który zakończył się rozpadem ich pierwszego małżeństwa. Powodem rozłamu ich związku była długoletnia wiarołomność Jerzego (z Aliną Rogowską i Zuzanną Petersen) oraz romans Elżbiety z Krzysztofem Malickim (Jerzy Zelnik). Jerzy zmagał się z problemami kardiologicznymi, trudnościami z prowadzeniem odziedziczonej po ojcu nierentownej kamienicy, pojawieniem się przyrodniej siostry od strony ojca – Kamili Smętnej (Michalina Robakiewicz) oraz założoną do spółki z przyjacielem, Antkiem Zaburzańskim (Mirosław Jękot), firmą „MIGIEM” o zmiennym profilu działalności. Elżbieta jest z zawodu farmaceutką i prowadziła rodzinną aptekę "Pod modrzewiem".
  • Monika Ross – matka Daniela. Jako piętnastolatka została zgwałcona. Jej drugi mąż, Wojciech Nawrot (Marcin Sosnowski), wspólnik Pawła, zginął we własnym mieszkaniu kilka dni po ślubie, zostawiając jej 80% udziałów w „El-Medzie”. Dwukrotnie rozpadał się jej związek z detektywem Bogdanem Sawickim (Marcin Troński). Była właścicielka butiku „Ramona”, restauratorka – do spółki ze swoją przyjaciółką Gabrielą Wilczyńską (Laura Łącz). Miała problemy z chorobą alkoholową oraz uzależniła się od hazardu. Ona i jej syn byli nękani przez psychopatę, którego w obronie swojej i syna, zastrzeliła. Chciała zastrzelić Adam Rudzika, swojego dawnego rywala. Przez kilka lat związana z Feliksem Nowakiem (Jan Piechociński) porzuciła go dla malarza, Tadeusza Miklasińskiego. Związek ten był krótki, obecnie Monika znów jest z Feliksem.
  • Grażyna i Leopold Kwapiszowie – Grażyna jest wdową po Ryszardzie, z którym wspólnie wychowywali trójkę dzieci. W wyniku niepowodzenia sztucznego zapłodnienia in vitro Grażyny, zdecydowali się na adopcję z domu dziecka syna zmarłej sąsiadki – Macieja Kowalika cierpiącego na zespół Downa i Bożeny Rosiak. Są również rodzicami biologicznymi Kasi – najmłodszego dziecka w rodzinie. Grażyna, niedoszła absolwentka pedagogiki, pracuje jako pielęgniarka w „El-Medzie”. Po tragicznej śmierci męża poznała Arkadiusza (Daniel Olbrychski). Jednak ich związek rozpadł się z powodu córki Arkadiusza, która wybudziła się ze śpiączki i Arkadiusz postanowił dla jej dobra wrócić do byłej żony – Łucji, następnie wyjechał do pracy za granice. W życiu Grażyny pojawił się inny mężczyzna – Leopold Kwapisz (Grzegorz Wons), za którego Grażyna wyszła za mąż. Leopold pracuje jako nauczyciel w liceum.
  • Dorota Lubicz – zakonnica. Opiekowała się trędowatymi w jednym z leprozoriów na misji w Rwandzie. Pracowała w hospicjum w Głoskowie pod Warszawą. Była obiektem fascynacji Piotra Rafalskiego prowadzącego psychoterapię z przebywającą wówczas w Głoskowie Moniką. Udało jej się uzyskać specjalizację z pediatrii. Razem z Aleksandrą pracowała w schronisku dla samotnych matek i innych osób potrzebujących wsparcia.
  • Agnieszka Lubicz – córka Pawła i Krystyny. Została absolwentką wydziału dziennikarstwa i ma niemałe doświadczenie w pracy w redakcji gazety. Jej związki, w tym krótkotrwałe małżeństwo z matematykiem Robertem Męcikiem (Rafał Malinowski), kończyły się fiaskiem, z wyjątkiem jedynej prawdziwej miłości – do Łukasza Kobielskiego (Przemysław Sadowski), który wkrótce zginął w wypadku samochodowym. Kilkumiesięczna, późniejsza znajomość ze stręczycielem i zleceniodawcą podwójnego morderstwa – Mironem Lipskim (Mariusz Zaniewski), przywódcą szajki, którą tropiła, zaowocowała pojawieniem się córeczki, Zosi. Po wielu nieudanych związkach jej partnerem został Janusz (Michał Lesień). Agnieszka założyła fundację ekologiczną i obecnie pracuje w ministerstwie, gdzie od niedawna piastuje funkcje dyrektora departamentu. Na jej rękach zmarła jej mama – Krystyna.
  • Aleksandra Lubicz – córka Pawła i Krystyny, była studentka anglistyki – w wyniku relegowania z uczelni rozpoczęła studiowanie resocjalizacji na prywatnej uczelni. Pierwsze doświadczenia z podopiecznymi skończyły się pobiciem i kilkutygodniowym pobytem w szpitalu. Aktywnie udzielała się w schronisku dla samotnych matek i innych osób potrzebujących wsparcia. Pracuje w sądzie jako kurator sądowy. Po śmierci swojego chłopaka, Adama (Łukasz Dziemidok), związała się z Norbertem, jednak choroba psychiczna Norberta doprowadziła do rozstania, a Ola znalazła szczęście u boku Rafała (Marcin Kwaśny).
  • Michał i Zyta Chojniccy – Michał to syn Elżbiety i Jerzego. Wypadek skatowanego przez kibiców Michała przekreślił jego marzenia o karierze piłkarskiej. Po wypadku realizował się jako radiowy sprawozdawca sportowy. Tropienie afery korupcyjnej w piłkarskim światku przypłacił kilkutygodniowym porwaniem i utratą pamięci. Związał się z Kingą Kuczyńską (Katarzyna Tlałka), która została matką jego dwóch synów bliźniaków, Antoniego i Władysława. Prowadził prywatną szkółkę piłkarską. Chcąc ustabilizować swoje życie, skorzystał z usług biura matrymonialnego. Zaowocowało to zaręczeniem się i ślubem z Zytą (Magdalena Stam) i narodzeniem się syna – Stefan. Zyta prowadzi Akademię Niemowlaka. Michał pracuje w firmie Jerzego, prowadzi też wspólnie z wujem Oskarem (brat Jerzego) firmę zajmująca się sprowadzaniem używanych samochodów i utylizacją części samochodowych.
  • Beata Borecka – córka Elżbiety i Jerzego, matka dwojga dzieci: syna Jana ze związku z Piotrem Rafalskim (Jacek Borkowski) - jej obecnym narzeczonym oraz córkę Małgorzatę (Suzanna von Nathusius) ze związku z mężem, Jackiem Boreckim. Głównym konfliktem w małżeństwie Boreckich była wiarołomność Jacka. Jego romanse z koleżanką z pracy – Barbarą Milecką (Aldona Orman), córką Rafalskiego – Karoliną (Jagoda Stach) oraz Donatą Słomką (Joanna Kupińska) doprowadziły do rozpadu małżeństwa. Wskutek traumatycznych przeżyć podczas pożaru w czasie targów kosmetycznych i reakcji Jacka, Beata wybaczyła mężowi. Po zniknięciu z miejsca pracy, Beata została uznana za zaginioną. Jacek związał się z Agatą Wilczyńską (Maria Niklińska). Beata odnalazła się, została przywieziona przez Joahima Bendela (Wojciech Dąbrowski), zamieszkała z Piotrem Rafalskim i Jasiem. Chce wziąć rozwód z Jackiem, ale walczy o to aby Małgosia zamieszkała razem z nią. Prowadzi aptekę Chojnickich.
  • Daniel Ross – zakażony wirusem HIV podczas pobytu w USA (na farmie sekty), zmaga się z chorobą. Po rozstaniu ze swoją pierwszą miłością, Agatą Wilczyńską (Maria Niklińska), próbował szczęścia z Ewą Tomicką (Katarzyna Stanisławska). Jednak małżeństwo to zakończyło się fiaskiem. Przez długi czas pozostawał pod wpływem apodyktycznej i surowej matki, jednak mimo jej sprzeciwu wyjechał do Londynu i ograniczył z nią kontakty. Wraz z Weroniką otworzył w Londynie biuro turystyczne.
  • Bożena i Miłosz Kazunowie – Miłosz jest synem Henryki (Małgorzata Sadowska) i Bolka (Krzysztof Janczar), a Bożena jest wychowanką domu dziecka, przysposobiona przez Grażynę i zmarłego Ryszarda. Miłosz pracuje w telewizji, a Bożenka została instruktorką tańca.
  • Maciej Lubicz – niepełnosprawny, i cierpiący na Zespół Downa adoptowany syn Grażyny i zmarłego Ryszarda. Jego pasją jest gra na keyboardzie. Maciek chce wziąć ślub ze swoją dziewczyną – Martyną Czerską, lecz sąd nie wyraził na to zgody.
  • Kasia Lubicz – biologiczna córka Grażyny i zmarłego Ryszarda. Uczęszcza do gimnazjum, w którym poznała swojego chłopaka – Dominika.
  • Jan Rafalski – syn Piotra i Beaty, uczęszcza do liceum. Jego dziewczyną jest Ramona, z którą mieszka wraz z dziadkami na Sadybie.

Drzewo genealogiczne

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marian Lubicz
 
Helena Lubicz (Serwin)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maria Lubicz (Ziętecka)
 
Władysław Lubicz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Elżbieta Chojnicka (Lubicz)
 
Jerzy Chojnicki
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Paweł Lubicz
 
Krystyna Lubicz (Jakubowska)
 
 
 
 
 
 
Ryszard Lubicz
 
Grażyna Lubicz (Małek)
 
Monika Ross (Lubicz)
 
Bernard Ross
 
Dorota Lubicz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Piotr Rafalski
 
Beata Borecka
 
Jacek Borecki
 
Zyta Chojnicka (Tyczyńska)
 
Michał Chojnicki
 
Kinga Kuczyńska
 
Paweł Lubicz junior
 
Aleksandra Lubicz
 
Agnieszka Lubicz
 
Miron Lipski
 
 
Katarzyna Lubicz
 
 
 
 
 
Daniel Ross
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jan Rafalski
 
Małgorzata Borecka
 
 
 
Stefan Chojnicki
 
Władysław Chojnicki
 
Antoni Chojnicki
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zofia Lubicz

Bohaterowie nienależący do klanu Lubiczów

  • Jadwiga Dębińska – dentystka, partnerka Pawła Lubicza.
  • Janusz Sokołowski – partner Agnieszki Lubicz.
  • Rafał Woźniacki – kurator sądowy, partner Oli Lubicz.
  • Arkadiusz Nowik – muzyk, wynajmował mieszkanie u Grażynki, jej adorator.
  • Julia Nowik – córka Arkadiusza, wybudzona po latach ze śpiączki, kocha jazdę konno.
  • Feliks Nowak – biznesmen, partner Moniki.
  • Wacław Bajuga – przyjaciel Feliksa i Moniki.
  • Ramona – dziewczyna Jasia Rafalskiego.
  • Adam – student, nauczyciel wf-u w szkole Małgosi, z którą łączy go bliska znajomość.
  • Martyna Czerska – dziewczyna Maćka Lubicza.
  • Lucyna Czerska – mama Martyny.
  • Stanisława Dorobczuk-Bałucka – gosposia w domu u Elżbiety i Jerzego. Przyjechała do Polski z Kazachstanu na zaproszenie Władysława. Przez wszystkich jest nazywana ciocią, od 2007 roku jest żoną Jeremiasza.
  • Jeremiasz Bałucki – od 2007 mąż Stanisławy, emeryt.
  • Wiesław Orzeszko – przyjaciel Stasi i Jeremiasza, cukiernik.
  • Wanda – partnerka Wiesława.
  • Czesława Kot-Kurzawska – żona Darka, spokrewniona z Grażynką, pracowała jako dyspozytorka w korporacji Ryszarda „Metro Taxi” oraz jako sekretarka w biurze detektywistycznym. Obecnie prowadzi własne przedszkole.
  • Dariusz Kurzawski – mąż Czesławy, elektryk.
  • Norbert Piątkowski – chłopak Kamili Chojnickiej, wcześniej był związany z Olą Lubicz. Choruje na schizofrenię.
  • Kinga Kuczyńska – matka dzieci Michała, związana z Mariuszem Kwarcem.
  • Kamila Chojnicka – przyrodnia siostra Jerzego, studiuje w Niemczech.
  • Oskar Chojnicki – brat Jerzego, zamieszkały w Niemczech, robi interesy z Michałem.
  • Piotr Rafalski – psychoterapeuta, biologiczny ojciec Jasia.
  • Barbara Milecka – była żona Rafalskiego, obecnie samotna, znajoma Pawła Lubicza.
  • Anna Surmacz – przyjaciółka Pawła i jego zmarłej żony Krystyny, szefowa założonej przez Janeczkę Feminy, właścicielka salonu sukien ślubnych.
  • Tadeusz Koziełło – mąż Anny Surmacz, przyjaciel Pawła, ginekolog, pracuje w „El-Medzie”.
  • Ewa Godlewska – kurator, pracuje w sądzie razem z Aleksandrą Lubicz.
  • Julia Skirgiełło – farmaceutka w aptece Elżbiety Chojnickiej. Po powrocie do Polski zostaje jej wydzierżawiona apteka.
  • Alicja Marczyńska – pracownik naukowy, pracowała razem z Krystyną Lubicz na uczelni, żona docenta Gwidona Sarny, przyjaciółka Pawła.
  • Gwidon Sarna – mąż Alicji Marczyńskiej.
  • Julian Deptuła – pracownik naukowy, przyjaciel rodziny Lubiczów.
  • Mariola Kaczorek-Deptuła – była pomoc domowa rodziny Koziełłów. Żona Juliana Deptuły. (Postać o tym samym imieniu i nazwisku grana przez tę samą aktorkę występowała również we wcześniejszym serialu „W labiryncie”).
  • Antoni Zabużański – wspólnik Jerzego.
  • Renata Zabużańska – żona Antoniego, pracuje razem z mężem i Jerzym w firmie budowlanej.
  • Alina Rogowska – znajoma Jerzego, jego była kochanka.
  • Bogna Jakubowska – niedoszła żona Michała. Żona Leszka, brata zmarłej Krystyny Lubicz.
  • Leszek Jakubowski – brat zmarłej Krystyny Lubicz.
  • Stiepan Vujkovič – dawna miłość Krystyny Lubicz, pisze książki i pracuje na uniwersytecie.
  • Sandra Stec – wspólniczka i kochanka Michała, z którym spodziewa się dziecka.
  • Konstanty Rosiak – ksiądz, biologiczny brat Bożenki.
  • Jadwiga Rosiak – biologiczna matka Bożenki.
  • Leokadia Kwapisz – matka Leopolda.
  • Miłosz Kazuń – mąż Bożenki, syn Bolka i Henryki.
  • Marta Orłowska – była dziewczyna Miłosza, pracuje w telewizji, związana z Igorem Rutką.
  • Igor Rutka – biznesmen, były adorator Zyty.
  • Bolesław Kazuń – ojciec Miłosza, właściciel karczmy i fermy drobiu.
  • Henryka Kazuń – matka Miłosza, rozstała się z mężem i jest związana z prawnikiem – Krystianem.
  • Arleta Halszka Kosicka – brała udział w kradzieży w szpitalu, podczas której zginął tragicznie Ryszard Lubicz, pracowała w karczmie Bolka, któremu rozbiła małżeństwo.
  • Zyta Tyczyńska-Chojnicka – żona Michała.
  • Wanda Tyczyńska – matka Zyty.
  • Edward Tyczyński – ojciec Zyty, emerytowany pułkownik WP.
  • Jan Blumert – adwokat, doradza Zycie w prowadzeniu firmy.
  • Iza i Roma – koleżanki Zyty, prowadzą razem z nią Akademię Niemowlaka.
  • Gabriela Wilczyńska – wspólniczka Moniki, matka Agaty.
  • Agata Wilczyńska – była dziewczyna Daniela, córka Gabrieli. Obecnie w związku z Jackiem Boreckim.
  • Jacek Borecki – były mąż Beaty, ojciec Małgosi, pracuje w banku, związany z Agatą Wilczyńską.
  • Bogdan Sawicki – były dwukrotny partner Moniki, prywatny detektyw.
  • Weronika – miłość Daniela, z którą mieszka w Londynie.
  • Roman Zarzycki – drugi mąż Gabrieli, architekt.
  • Mariusz Kwarc – przyjaciel zmarłego Ryszarda i Grażyny, taksówkarz, związany z Kingą.
  • Sława Kozik – była podopieczna i zarazem koleżanka Oli Lubicz, zaangażowana w bójki.
  • fryzjerka Lutka – przyjaciółka Krzysztofa.
  • Krzysztof Bąk – przyjaciel Elżbiety, były właściciel cyrku.

Obsada

Aktor Rola Status
Tomasz Stockinger Paweł Lubicz od 1997
Barbara Bursztynowicz Elżbieta Chojnicka od 1997
Andrzej Grabarczyk Jerzy Chojnicki od 1997
Izabela Trojanowska Monika Ross od 1997
Małgorzata Ostrowska-Królikowska Grażyna Kwapisz od 1997
Daniel Zawadzki Michał Chojnicki (#2) od 2004
Paulina Holtz Agnieszka Lubicz od 1997
Kaja Paschalska Aleksandra Lubicz od 1997
Magdalena Wójcik Beata Borecka (#2) od 2013
Natalia Antoszczak Martyna Czerska od 2009
Ewa Drzymała Ewa Godlewska od 2011
Edyta Herbuś Marta Orłowska od 2010
Agnieszka Kaczorowska Bożena Kazuń (#2) od 1999
Julia Królikowska Katarzyna Lubicz od 1999
Laura Łącz Gabriela Wilczyńska od 2002
Jolanta Mrotek Arleta Halszka Kosicka 2002–2005, 2009, od 2012
Maria Niklińska Agata Wilczyńska 1998–2002, od 2010
Teresa Stępień-Nowicka Wanda Tyczyńska od 2009
Aldona Orman Barbara Milecka 1997–2004, od 2012
Joanna Pałucka Lucyna Czerska od 2009
Renata Pękul Renata Zabużańska od 1999
Anna Powierza Czesława Kurzawska od 2000
Małgorzata Sadowska Henryka Kazuń od 2011
Magdalena Stam Zyta Chojnicka od 2009
Katarzyna Tlałka Kinga Kuczyńska od 2000
Kazimiera Utrata Stanisława Dorobczuk od 2000
Maria Winiarska Alicja Marczyńska od 1998
Anna Wojton Mariola Kaczorek-Deptuła od 2008
Joanna Żółkowska Anna Surmacz od 1997
Tomasz Bednarek Jacek Borecki od 1997
Jacek Borkowski Piotr Rafalski od 1997
Konrad Darocha Miłosz Kazuń od 2011
Wincenty Grabarczyk Jeremiasz Bałucki od 2005
Paweł Grządziel Jan Rafalski od 2003
Krzysztof Janczar Bolesław Kazuń od 2010
Mirosław Jękot Antoni Zabużański od 2000
Mariusz Krzemiński Mariusz Kwarc od 2005
Marcin Kwaśny Rafał Woźniacki od 2012
Michał Lesień Janusz Sokołowski od 2012
Dariusz Lewandowski Dariusz Kurzawski od 2000
Marek Lewandowski Roman Zarzycki od 2006
Jan Piechociński Feliks Nowak od 1998
Andrzej Precigs Julian Deptuła od 2000
Piotr Seweryński Oskar Chojnicki 2002–2005, 2007, od 2009
Andrzej Strzelecki Tadeusz Koziełło od 1999
Zbigniew Suszyński Igor Rutka od 2011
Piotr Swend Maciej Lubicz od 1997
Jakub Świderski Norbert Piątkowski od 2009
Marcin Troński Bogdan Sawicki 1998–2007, od 2009
Krzysztof Tyniec Krzysztof Bąk od 2012
Jerzy Molga Wiesław Orzeszko od 2012
Ewa Szykulska Milena Furtecka od 2012
Krystian Modzelewski Wacław Bajuga od 2013
Ryszard Kluge Gwidon Sarna od 2013
Dorota Kamińska Jadwiga Dębińska od 2013
Agata Piotrowska-Mastalerz Jadwiga Rosiak od 2013
Sławomir Doliniec Kostek Rosiak od 2013
Sawa Fałkowska Sława Kozik od 2013
Piotr B. Dąbrowski Jan Blument od 2013
Joanna Kurowska Lutosława Hermanowicz od 2014
Magdalena Górska Sandra Stec 1998–2000, od 2014
Bartłomiej Nowosielski Piotr Bogucki od 2014
Anna Matysiak Anna Ramona Szymańska od 2014
Roman Frankl Stiepan Vujkovič 2001, 2003–2004, 2007–2009, 2011–2012, od 2014
Mateusz Kwiatkowski Dominik Zalewski od 2014
Grzegorz Wons Leopold Kwapisz od 2014
Katarzyna Skolimowska Leokadia Kwapisz od 2014
Katarzyna Ucherska Julia Nowik 2012–2013, od 2015
Daniel Olbrychski Arkadiusz Nowik od 2012
Sylwia Wysocka Alina Rogowska 2006–2007, od 2015
Aleksander Sosiński Adam od 2015
Hubert Zduniak Robert Kuszyński od 2015
Wojciech Raszewski Piotr Wilk od 2015
Halina Dobrowolska Maria Lubicz 1997–1999
Zygmunt Kęstowicz Władysław Lubicz 1997–2007
Jan Wieczorkowski Michał Chojnicki (#1) 1997–2004
Anna Ciepielewska Janina Kochańska-Ziętecka 1997–2006
Jakub Tolak Daniel Ross 1998–2008
Agnieszka Wosińska Dorota Lubicz 1997–2009, 2011
Dorota Naruszewicz Beata Borecka (#1) 1997–2011
Piotr Cyrwus Ryszard Lubicz 1997–2012
Agnieszka Kotulanka Krystyna Lubicz 1997–2013
Olivia Sivelli Bożena Lubicz (#1) 1997–1999
Jerzy Zelnik Krzysztof Malicki 1997–1999, 2001–2002, 2005–2007
Łukasz Dziemidok Adam Konecki 2007–2008
Katarzyna Glinka Dominika Szulc 2002–2004
Aleksandra Niżyńska Ula 1999–2008
Izabela Kuna Ewa Kowalik 1997–1998
Małgorzata Biniek Teresa Drabik 1997–1998
Agata Rzeszewska Magdalena Rafalska 1997–1998
Joanna Jabłczyńska Sylwia Marczyńska 1999–2006
Patrycja Hurlak Majka Podolska 2004–2006
Emil Leniec Piotr Podolski 2004–2006
Anna Iberszer Zuzanna Petersen 2005–2007
Katarzyna Stanisławska Ewa Tomicka 2006–2007
Beata Chruścińska Weronika Wolicka 2005–2007
Ewa Florczak Wanda Łuczak-Kozielska 1997–2002
Cezary Żak Józek Sobolewicz 1997–2002
Katarzyna Łaniewska Helena Małek 1997–2001
Kamila Sammler matka Uli 1997–2000
Mikołaj Krawczyk Tomasz Góra 2001–2004
Jarosław Jakimowicz Jakub Bułatowicz 2007–2008
Ewa Serwa Matylda Szczęśniak 2002–2008
Barbara Szcześniak Malina Marczak 2007–2008
Ewa Leśniak Irena Nowak 2007–2009
Maciej Skuratowicz Szymon Blizna 2008–2009
Wojciech Medyński Grzegorz 2008
Aleksandra Bednarz Adrianna Drzewiecka 2008
Joanna Moro Patrycja Wolska 2008–2009
Marek Probosz Cezary Smosarski 2008–2009
Mateusz Bondu Karol 2008–2009
Katarzyna Olasz Jaga 2008–2009
Anna Wendzikowska Kaja Skipińska 2008–2009
Monika Andrzejewska Justyna 2008–2009
Olga Borys Leokadia 2009
Marcin Grzymowicz Przemysław Kunysz 2009
Andrzej Butruk Konrad Michta 1999–2001, 2008–2009
Aleksandra Listwan Pola Sochacka 2008–2010
Karina Kunkiewicz Edyta Przybysz 2007–2010
Magdalena Cwenówna Lidia Bogucka 2010
Magdalena Celówna Danuta 2010
Monika Pęconek Miłka 2010
Łukasz Węgrzynowski Karol Pączkowski 2010
Joanna Gajór Łucja Szwed 2010
Andrzej Deskur Stefan Kalęba 2010
Joanna Budniok-Feliks Joanna Kuczyńska 2001–2010
Hanna Bieniuszewicz Krystyna Piątkowska 2009–2011
Lude Reno Denis Burkino 2011
Magdalena Kwapis żona Denisa 2011
Joanna Kupińska Donata Słomka 2007–2011
Piotr Rzymyszkiewicz Tomasz Palczewski 2011
Piotr Bąk Andrzej 2010–2011
Jagoda Stach Karolina Rafalska 1997–2001, 2003, 2006–2007, 2009–2011
Maja Barełkowska Barbara (siostra Bogny) 2000–2011
Monika Jóźwik Magdalena Ławecka 2008–2011
Stanisław Banasiuk Andrzej Kuczyński 2001–2011
Marek Włodarczyk Marek Witkowski 2010–2012
Kinga Głogowska Weronika Witkowska 2010–2012
Mariusz Zaniewski Miron Lipski 2005–2012
Cezary Morawski Maksymilian Bogucki 2010–2012
Anna Adamska Jagoda Misiak 2011–2012
Sylwia Gliwa Maria Graczyk 2011–2012
Krzysztof Banaszyk Robert Kalicki 2011–2012
Michał Kruk Karol Wysocki 2012
Roman Szafrański Leszek Tołoczek 2005–2012
Piotr Kieraga Taksówkarz 2008, 2011
Mariusz Luszowski Waldemar Paculak 2001–2003, 2005–2012
Agata Stawarz Joanna Kwarc 2009–2012
Julia Vitsko Kaja 2011–2012
Grażyna Rogowska Marta Szopińska 2011–2012
Jacek Ryś Max Karos 2012
Zinaida Zagner-Jakimiec Kazimiera Derecka 2011–2012
Danuta Kowalska Danuta Bukowska 2011–2012
Ewa Kania Zofia Borecka 1998–2002, 2005–2012
Ada Fijał Karolina Czerwiecka 2008–2013
Maciej Chorzelski Błażej Popielak 2004–2013
Marcin Kołaczkowski Kornel "Korbas" Nowik 2012–2013
Wojciech Dąbrowski Joachim Bendel 2013
Michał Kula Zygmunt Piątkowski 2009–2011, 2013
Agnieszka Kotlarska Marysia Kowalczyk 1998–2002, 2013
Marek Richter Mirek 2012–2013
Zofia Merle Stefania Wróbel-Malec 1998–2013
Dariusz Siastacz Grzegorz Kowal 2013
Agnieszka Kawiorska Aneta 2013
Wojciech Wysocki Andrzej Marczyński 1998–2004, 2010–2011, 2013
Jerzy Kamas Stefan Ziętecki 1997–2013
Karolina Jóźwiak Hanna Balicka 2008–2010, 2013–2014
Marcin Krawczyk Sebastian Samborski 2002–2003, 2014
Edyta Jungowska Małgorzata Antoniak 2010–2014
Grażyna Strachota Łucja Nowik 2012–2014
Aleksandra Nieśpielak Miranda 2013–2014
Teresa Gałczyńska Teresa 2013–2014
Bartłomiej Myca Michał "Łysol" 2014
Maria Gładkowska Wanda 2013–2014
Michał Chorosiński Jakub Zadrożny 2014
Grzegorz Kowalczyk Tadeusz Miklasiński 2014
Justyna Sieńczyłło Bogna Jakubowska 1998–2001, 2005, 2007–2011, 2013–2014
Artur Dziurman Leszek Jakubowski 1999–2001, 2007–2014
Paweł Audykowski Tomasz Rozłucki 2013–2015
Dorota Lanton Julia Skirgiełło 2001–2006, 2012–2015
Mirosław Pisarek Artur Kosicki 2012, 2015
Marek Frąckowiak Marek Zwoleń 2014–2015
Maks Zdybicki Tomasz Chwościk 2014–2015
Michalina Robakiewicz Kamila Chojnicka 2003–2015
Maciej Zacharzewski Roman Prądzyński 2015
Krzysztof Stawowy Zygmunt Piątkowski (#2) 2015
Karolina Rosińska Małgorzata 2015
Krzysztof Kalczyński Edward Tyczyński 2009–2013, 2015
Monika Markiewicz Ewelina Kuszyńska 2015

Odtwórcy ról dziecięcych

Imię i nazwisko Rola Status
Amelia Malesa Zosia Lubicz od 2005
Suzanna von Nathusius Małgosia Borecka od 2004
Kaja Zofia Żuchowska Anulka Kurzawska od 2008
Julian Peciak Pawełek Lubicz Jr (#2) od 2013
Filip Turkiewicz Antek Chojnicki od 2011
Jan Oskroba Władek Chojnicki od 2012
Antoni Sokólski Pedro od 2012
Janusz Jakubczak Stefanek Chojnicki od 2012
Zuzanna Sokólska Zuzia Ruczaj od 2007
Ignacy Sokólski Jerzyk Jakubowski od 2009
Szymon Kanownik Pawełek Lubicz Jr (#1) 2003–2013

Odcinki

Rok Wyprodukowane
odcinki
Wyemitowane
odcinki
Seria Lata Odcinki Rozpoczęcie
emisji
Zakończenie
emisji
1997 1–55 1–42 Pilotażowa 1997 1–3 16 czerwca 1997 18 czerwca 1997
Pierwsza 1997/1998 1–111 22 września 1997 16 czerwca 1998
1998 56–182 43–163 Druga 1998/1999 112–238 7 września 1998 23 czerwca 1999
1999 183–297 164–288 Trzecia 1999/2000 239–363 6 września 1999 21 czerwca 2000
2000 298–418 289–413 Czwarta 2000/2001 364–485 4 września 2000 13 czerwca 2001
2001 419–539 414–537 Piąta 2001/2002 486–608 3 września 2001 12 czerwca 2002
2002 540–665 538–658 Szósta 2002/2003 609–728 2 września 2002 11 czerwca 2003
2003 666–791 659–776 Siódma 2003/2004 729–842 15 września 2003 2 czerwca 2004
2004 792–905 777–893 Ósma 2004/2005 843–964 6 września 2004 22 czerwca 2005
2005 906–1037 894–1030 Dziewiąta 2005/2006 965–1124 5 września 2005 22 czerwca 2006
2006 1037–1202 1031–1192 Dziesiąta 2006/2007 1125–1292 4 września 2006 21 czerwca 2007
2007 1203–1387 1193–1378 Jedenasta 2007/2008 1293–1502 3 września 2007 20 czerwca 2008
2008 1388–1608 1379–1591 Dwunasta 2008/2009 1503–1713 1 września 2008 19 czerwca 2009
2009 1609–1820 1592–1804 Trzynasta 2009/2010 1714–1912 31 sierpnia 2009 4 czerwca 2010
2010 1821–2012 1805–1997 Czternasta 2010/2011 1913–2112 6 września 2010 10 czerwca 2011
2011 2013–2212 1998–2197 Piętnasta 2011/2012 2113–2311 5 września 2011 7 czerwca 2012
2012 2213–2394 2198–2376 Szesnasta 2012/2013 2312–2455 3 września 2012 30 maja 2013
2013 2395–2534 2377–2521 Siedemnasta 2013/2014 2456–2597 2 września 2013 29 maja 2014
2014 2535–2692 2522–2672 Osiemnasta 2014/2015 2598–2776 1 września 2014 12 czerwca 2015
2015 od 2693 od 2673 Dziewiętnasta 2015/2016 od 2777 31 sierpnia 2015 maj/czerwiec 2016

Czołówka i sekwencja końcowa

  • Pierwsza czołówka serialu była emitowana tylko w odcinkach pilotażowych (1–3). Zawierała odcień szarości i beżu, na ekranie pokazywały się zdjęcia bohaterów podpisane czerwoną czcionką. W czołówce tej wystąpiła niedoszła odtwórczyni roli zakonnicy Doroty, Jolanta Fraszyńska. We właściwej emisji (od 22 września 1997) do odcinka 1999, w openingu pojawiały się podobizny nestorów rodziny Lubiczów, Marii i Władysława.W czołówce pojawiają się fragmenty z pierwszych odcinków (min. cztery z 1 odcinka) zamienione na brązowo. W czołówce występują postacie (w planszach): Maria, Władysław, Paweł, Krystyna, Ola i Agnieszka, Elżbieta, Jerzy, Beata i Michał (Pierwsza plansza była w odcinkach 1–890, druga w odcinkach 890–1999), Monika, Ryszard, Grażyna, Dorota. Jedyną konieczną zmianę wymusiła zmiana aktora, grającego Michała Chojnickiego – od 891 odcinka (z 27 grudnia 2004) w czołówce pojawiła się nowa plansza z Beatą i Michałem.
  • Wraz z 2000 odcinkiem (5 stycznia 2011), serial zyskał nową czołówkę, w której wymienieni są: Paweł, Krystyna, Elżbieta, Jerzy, Monika, Ryszard (zmarł w odcinku 2235, zaś plansza zniknęła w odcinku 2312) i Grażyna (z poprzedniej czołówki zabrakło: Marii, Władysława, Beaty, Michała, Oli, Agnieszki, Doroty). Wszyscy pozostali główni bohaterowie (a także mniej ważne postacie) pojawiają się w tle w licznych stopklatkach.
  • Wraz z 2598 odcinkiem czołówka została odświeżona. Za tło posłużyło ujęcie Sadyby. Z czołówki zniknęła Krystyna, a pojawiła się plansza z Bożenką, Olą i Agnieszką. Od tego odcinka Klan jest emitowany w technologii HD.

Od początku emisji motywem muzycznym czołówki jest piosenka „Życie jest nowelą” (jedna zwrotka i refren) w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego. Nowe aranżacje pojawiły się: 6 września 2010 (od odcinka 1913), 4 października 2010 (od odcinka 1933) i 27 października 2010 (od odcinka 1950). Pierwsza aranżacja w czołówce była od 1 odcinka do 1912, ale w odcinkach 1949 i 1951 powróciła.

Sekwencja końcowa, z wyjątkiem 3 pierwszych, pilotowych odcinków (Napisy były w szarym tle), od początku emisji kończyła się stopklatką, a muzycznie zdobiła ją piosenka „Życie jest nowelą”, obejmująca dwie zwrotki. Wyjątkiem były odcinki 111, 389, 728, gdy stopklatka pojawiała się już w trakcie piosenki i napisów końcowych, lub nie było jej przez całą sekwencję (jak w odcinku 389). W odcinkach 534, 657 i 773 emitowanych w Wigilie w latach 2001, 2002, 2003 zamiast piosenki pojawiła się melodia kolędy, którą w finałowej scenie odcinków śpiewała rodzina Lubiczów, albo temat rodzinny w wersji świątecznej. Od odcinka 1031 (2 stycznia 2006) przyspieszono emisję sekwencji i skrócono piosenkę. Od odcinka 1106 (z 22 maja 2006) formuła uległa zmianie: zamiast stopklatki pojawia się zwiastun następnego odcinka. Napisy zostały zmniejszone i przesunięte na lewą część ekranu, a całość zdobi tylko melodia piosenki. Zwiastun nie pojawia się jedynie w odcinkach zamykających serię, kiedy zastępuje go stopklatka. W odcinkach bożonarodzeniowych lub sylwestrowych melodia piosenki tytułowej jest niekiedy zastępowana motywem świątecznym.

  1. a b "Klan": Krystyna nie wróci z Bostonu. swiatseriali.pl. [dostęp 2014-05-12]. (pol.).

Linki zewnętrzne