Przejdź do zawartości

Kwas nadchlorowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kwas nadchlorowy
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

HClO4

Inne wzory

HOClO3

Masa molowa

100,46 g/mol

Wygląd

przezroczysta, bezbarwna ciecz[1]

Identyfikacja
Numer CAS

7601-90-3

PubChem

24247

Podobne związki
Inne aniony

kwas nadbromowy, kwas nadjodowy

Podobne związki

kwas podchlorawy, kwas chlorawy, kwas chlorowy

Pochodne sole

nadchloran amonu, nadchloran potasu, nadchloran sodu

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Kwas nadchlorowy, nazwa Stocka: kwas chlorowy(VII), HClO
4
nieorganiczny związek chemiczny, jeden z najsilniejszych kwasów tlenowych. Chlor znajduje się w nim na VII stopniu utlenienia; jest to najtrwalszy kwas tlenowy tego pierwiastka[2]. Jego bezwodnikiem jest tlenek chloru(VII), Cl
2
O
7
.

Otrzymywanie

[edytuj | edytuj kod]

Rozcieńczony kwas nadchlorowy można otrzymać przez działanie stężonym kwasem siarkowym na nadchlorany[2], na przykład nadchloran sodu:

NaClO
4
+ H
2
SO
4
NaHSO
4
+ HClO
4

Właściwości

[edytuj | edytuj kod]

Kwas nadchlorowy to oleista, bezbarwna i bezwonna ciecz, której gęstość w warunkach normalnych wynosi 1,76 g/cm³. Miesza się on z wodą bez ograniczeń tworząc z nią azeotrop o temperaturze topnienia −18 °C i temperaturze wrzenia 200 °C (zawartość HClO
4
w azeotropie to ok. 72,5%). Czysty kwas topi się w −112 °C i rozkłada się w 150 °C przed osiągnięciem temperatury wrzenia. Łatwo ulega wybuchowemu rozkładowi już w niższych temperaturach w obecności śladów substancji organicznych i większości metali. Stężony kwas nadchlorowy jest silnie higroskopijny.

Kwas nadchlorowy jest silnym utleniaczem. Należy on do najsilniejszych znanych kwasów (jest zaliczany do tzw. superkwasów) i jako taki jest substancją silnie żrącą. Jego pKa szacuje się jako −7.

Sole kwasu nadchlorowego to nadchlorany. Z wyjątkiem nadchloranów potasu, rubidu, cezu i amonu są one bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie.

Zastosowanie

[edytuj | edytuj kod]

Niewielką rozpuszczalność nadchloranu potasu wykorzystuje się w chemii analitycznej, wytrącając potas kwasem nadchlorowym w postaci trudno rozpuszczalnego związku. Ponadto kwas nadchlorowy jest używany w analizie chemicznej do usuwania materiałów pochodzenia organicznego np. z próbek przeznaczonych do analizy zawartości metali ciężkich. Spośród soli tego kwasu największe zastosowanie mają nadchloran amonu i nadchloran magnezu.

Handlowo dostępny kwas nadchlorowy ma stężenie 60–70%.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Farmakopea Polska X, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2014, s. 4276, ISBN 978-83-63724-47-4.
  2. a b c d Podręczny słownik chemiczny, Romuald Hassa (red.), Janusz Mrzigod (red.), Janusz Nowakowski (red.), Katowice: Videograf II, 2004, s. 210, ISBN 83-7183-240-0.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]