Linia kolejowa Dobre Kujawskie – Aleksandrów Kujawski Wąskotorowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia
Dobre Kujawskie - Aleksandrów Kujawski Wąskotorowy
Dane podstawowe
Długość

ok. 27 km

Rozstaw szyn

750 mm

Sieć trakcyjna

brak

Historia
Rok otwarcia

1912

Rok zawieszenia ruchu

1974

Rok likwidacji

1985

Portal Transport szynowy
Wagon do przewozu buraków cukrowych z cukrowni Dobre

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1912 wybudowano linię kolei wąskotorowej o prześwicie toru 750 mm na trasie Dobre Aleksandrowskie - Aleksandrów Kujawski Wąskotorowy. Tą drogą odbywał się ruch towarowy a w latach późniejsczych także osobowy. Do składu pociągu towarowego dołączony był jeden wagon osobowy a bilety można było nabyć w pociągu u konduktora. Pociąg zatrzymywał się na następujących przystankach:

Długość linii Dobre Aleksandrowskie - Aleksandrów Kujawski Wąskotorowy wynosiła 27 km. Uzupełnieniem tej linii był odcinek Straszewo – Koneck (o długości 5 km). W Przybranowie było połączenie z odrębną koleją przemysłową należącą do cukrowni Tuczno, a w Zakrzewie kończyła się linia kolei cukrowniczej z Kruszwicy (przez Głębokie). Sieć była głównie wykorzystywana do przewozu buraków cukrowych od plantatorów do cukrowni w miejscowościach Dobre, Kruszwica i Tuczno oraz przewozu wytłoków (wysłodków) z cukrowni do plantatorów.

W roku 1974 wstrzymano ruch towarowy na odcinku Straszewo - Aleksandrów Kujawski Wąskotorowy, a rok później odcinek ten został rozebrany. W eksploatacji pozostał odcinek Dobre Kuj. - Straszewo - Koneck. W dniu 2.06.2001 r. na trasie Tuczno – Przybranowo i Koneck - Straszewo – Dobre Kujawskie (długości 75 km) odbył się turystyczny przejazd pociągiem specjalnym.

Obecnie linia kolejowa Straszewo – Koneck i Straszewo - Aleksandrów Kujawski Wąskotorowy są rozebrane.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]