Linia kolejowa Dobre Kujawskie – Aleksandrów Kujawski Wąskotorowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa
Dobre Kujawskie - Aleksandrów Kujawski Wąskotorowy
Dane podstawowe
Długość ok. 27 km
Rozstaw szyn 750 mm
Sieć trakcyjna brak
Portal Portal Transport szynowy
Wagon do przewozu buraków cukrowych z cukrowni Dobre

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1912 wybudowano linię kolei wąskotorowej o prześwicie toru 750 mm na trasie Dobre Aleksandrowskie - Aleksandrów Kujawski Wąskotorowy. Tą drogą odbywał się ruch towarowy a w latach późniejsczych także osobowy. Do składu pociągu towarowego dołączony był jeden wagon osobowy a bilety można było nabyć w pociągu u konduktora. Pociąg zatrzymywał się na następujących przystankach:

Długość linii Dobre Aleksandrowskie - Aleksandrów Kujawski Wąskotorowy wynosiła 27 km. Uzupełnieniem tej linii był odcinek Straszewo – Koneck (o długości 5 km). W Przybranowie było połączenie z odrębną koleją przemysłową należącą do cukrowni Tuczno, a w Zakrzewie kończyła się linia kolei cukrowniczej z Kruszwicy (przez Głębokie). Sieć była głównie wykorzystywana do przewozu buraków cukrowych od plantatorów do cukrowni w miejscowościach Dobre, Kruszwica i Tuczno oraz przewozu wytłoków (wysłodków) z cukrowni do plantatorów.

W roku 1985 wstrzymano ruch towarowy na odcinku Straszewo - Aleksandrów Kujawski Wąskotorowy, a rok później odcinek ten został rozebrany. W eksploatacji pozostał odcinek Dobre Kuj. - Straszewo - Koneck. W dniu 2.06.2001 r. na trasie Tuczno – Przybranowo i Koneck - Straszewo – Dobre Kujawskie (długości 75 km) odbył się turystyczny przejazd pociągiem specjalnym.

Obecnie linia kolejowa Straszewo – Koneck i Straszewo - Aleksandrów Kujawski Wąskotorowy są rozebrane.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]