Nowy Czekaj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nowy Czekaj
Część Katowic
Ilustracja
Tablica z nazwą ulicy Nowy Czekaj
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miasto

Katowice

Dzielnica

Dąbrówka Mała

Data założenia

połowa XIX wieku

W granicach Katowic

31 grudnia 1959

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Nowy Czekaj”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Nowy Czekaj”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Nowy Czekaj”
Ziemia50°17′01″N 19°03′34″E/50,283556 19,059556
Portal Polska

Nowy Czekaj (niem. Neu Czakai[1]) – dawna osada robotnicza w Katowicach, powstała w II połowie XIX wieku jako przysiółek Dąbrówki Małej, w sąsiedztwie Starego Czekaja. W latach 80. XX wieku na jej terenie zbudowano Elektrociepłownię Katowice.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nowy Czekaj powstał w połowie XIX wieku jako osada robotnicza, będąca przysiółkiem Dąbrówki Małej[2], przy skrzyżowaniu dróg z Roździenia do Siemianowic i z Bogucic do Siemianowic. Połączony był z sąsiednim Srokowcem, wraz z którym wchodził w skład gminy Huta Laura, później gminy Siemianowice. Mieszkańcami osady byli głównie robotnicy zatrudnieni w zakładach w Siemianowicach-Laurahucie i w Wełnowcu[3]. W grudniu 1885 roku Nowy Czekaj liczył 157 mieszkańców. Osada ta wówczas należała do obszaru dworskiego Siemianowice, zaś urząd stanu cywilnego dla Nowego Czekaja znajdował się w osadzie Huta Jerzy[1].

Nowy Czekaj miał charakter typowo wiejski. W 1951 roku wraz z cała gminą Dąbrówka Mała został włączony do Szopienic[4], natomiast w 31 grudnia 1959 roku w granice miasta Katowice[5]. W latach 80. XX wieku praktycznie całą osadę wyburzono pod budowę Elektrociepłowni Katowice[3]. Uchwałą nr XLVII/1111/14 z 26 marca 2014 roku Rada Miasta Katowice nadała nazwę Nowy Czekaj drodze bocznej od ulicy Strzelców Bytomskich, prowadzącej na tereny Elektrociepłowni Katowice[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]