Karbowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karbowa
Część Katowic
Ilustracja
Zdjęcie lotnicze z 1974 roku; na pierwszym planie nieistniejąca obecnie cegielnia „Karbowa”, zaś po drugiej stronie alei Górnośląskiej, w górnej prawej części zdjęcia, widoczna się ówczesna zabudowa Karbowej
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miasto

Katowice

Dzielnica

Osiedle Paderewskiego-Muchowiec, Śródmieście

Data założenia

XVI wiek

W granicach Katowic

11 września 1865

SIMC

0937600

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Karbowa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Karbowa”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Karbowa”
Ziemia50°14′55″N 19°01′53″E/50,248495 19,031442
Portal Polska

Karbowa – dawna osada wzniesiona na terenie współczesnych Katowic, w granicach dwóch dzielnic: Osiedla Paderewskiego-Muchowca i Śródmieścia.

Wzmiankowana już w XVI wieku, początkowo należała wraz z Katowicami do Kuźnicy Boguckiej. Na jej terenach był czynny folwark, a od 1842 roku huta cynku Emma. Wznoszono wówczas domy dla robotników tzw. familoki. Na początku XX wieku powstały dwie cegielnie. W 1865 roku, gdy Katowice uzyskały prawa miejskie, Karbowa stała się ich częścią. W grudniu 1885 roku Karbowa liczyła 487 osób.

We wrześniu 1939 roku na jej terenie stawiono silny opór wkraczającym wojskom niemieckim. W czasach PRL-u wzniesiono duże osiedle mieszkaniowe – osiedle im. I. Paderewskiego. W latach 90. XX wieku powstał także nowoczesny gmach Biblioteki Śląskiej przy ulicy Powstańców. Karbowa zniknęła z mapy Katowic, jej dawne tereny znajdują się obecnie między ulicami: Francuską, ks. Konstantego Damrota, Zygmunta Krasińskiego, Graniczną, Karbową i Pilotów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]