Opowieści z Narnii: Srebrne krzesło

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Opowieści z Narnii: Srebrne krzesło
The Chronicles of Narnia: The Silver Chair
Gatunek przygodowy, fantasy
Kraj produkcji  Wielka Brytania
 Stany Zjednoczone
Język angielski
Reżyseria Joe Johnston
Scenariusz David Magee
Produkcja Mark Gordon
Douglas Gresham
Vincent Sieber
Melvin Adams
Wytwórnia Mark Gordon Company
C.S. Lewis Company
Entertainment One
TriStar Pictures
Dystrybucja Sony Pictures Entertainment
Entertainment One
Poprzednik Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu (2010)
Kontynuacja Opowieści z Narnii: Koń i jego chłopiec (film)

Opowieści z Narnii: Srebrne krzesło (ang. The Chronicles of Narnia: The Silver Chair) – nadchodzący amerykańsko-brytyjski film przygodowy, w reżyserii Joe Johnstona, na podstawie czwartej książki z serii „Opowieści z NarniiC.S. Lewisa. Scenariusz do filmu napisał David Magee[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Eustachy Scrubb, razem ze swoją koleżanką Julią Pole, są gnębieni przez starszych uczniów Eksperymentalnej Szkoły. W czasie ucieczki przed szkolnymi łobuzami dwójka dzieci przedostaje się do Narnii. Tam spotykają Aslana, który przydziela im niezwykłą misję – muszą odnaleźć zaginionego królewicza Riliana, syna Kaspiana X. Eustachy i Julia, prowadzeni znakami Wielkiego Lwa, wyruszają w podróż w towarzystwie ekscentrycznego błotowija, Błotosmętka. Wędrując ku Północy Narnii, poszukiwacze spotykają niezwykłe istoty, w tym tajemniczą damę, Panią w Zielonej Szacie[2].

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Początkowo, po premierze Podróży „Wędrowca do Świtu”, planowano nakręcić prequel Lwa, czarownicy i starej szafy, zatytułowany Siostrzeniec czarodzieja. Pomysł ten upadł w 2011 roku, po tym, jak firma Walden Media, odpowiadająca za produkcję trzech pierwszych filmów, rozwiązała umowę ze spadkobiercami Lewisa. W 2012 Douglas Gresham oświadczył, że kolejną częścią będzie jednak „Srebrne krzesło[3].

W październiku 2013 ogłoszono, że Mark Gordon Company i C.S. Lewis Company wyprodukują nowy film z serii Opowieści z Narnii[4]. W grudniu tego samego roku David Magee został zatrudniony na stanowisko scenarzysty.

W styczniu 2016, podczas jednego z wywiadów, Mark Gordon przyznał, że nowy film, będzie „restartem” serii, z nową obsadą i nową ekipą produkcyjną[5]. Tym samym, w mediach zawrzało od spekulacji, czy aby produkcja będzie kontynuowała wątki zapoczątkowane w pierwszych filmach. Plotki obalił David Magee, potwierdzając na swoim Twitterze, że film będzie kontynuacją serii[6]. W sierpniu tego samego roku ogłoszono, że firma TriStar Pictures i Entertainment One wyprodukuje „Srebrne krzesło”, a Sony Pictures zajmie się dystrybucją[7].

W grudniu 2016, podczas premiery Księcia Kaspiana w teatrze Logos, Douglas Gresham przyznał, że pre-produkcja nowego filmu rozpocznie się prawdopodobnie na początku 2017 roku[8].

27 kwietnia 2017 ogłoszono, że reżyserem filmu będzie Joe Johnston[9].

20 maja Johnston potwierdził na swoim kanale, na YouTubie, że Will Poulter, nie powróci do roli Eustachego. Ponadto, reżyser przyznał, że nadchodzący film, rozpocznie „nową trylogię”[10][11].

Podczas zjazdu Comic Con w Paryżu, Joe Johnston przyznał, że filmowanie „Srebrnego krzesła” rozpocznie się zimą 2018 roku, w Nowej Zelandii, na Wyspie Południowej. Reżyser przyznał także, iż nowy film będzie bardziej mroczny od poprzednich odsłon „Narnii”. Na pytanie czy zachowa estetykę poprzednich trzech produkcji, twórca przyznał, „że nie chce, by ten film wyglądał jak poprzednie”, pragnie „aby publiczność spojrzała na „Srebrne krzesło” i pomyślała: „To zupełnie nowa wizja „Opowieści z Narnii” „. Zaznaczył też, że chce by wyglądało to jak początek „czegoś nowego” nazywając jednocześnie swój film, „czwartą częścią serii”[12][13].

Data wydania[edytuj | edytuj kod]

W wywiadzie przeprowadzonym podczas Comic Con w Paryżu, Joe Johnston przyznał, że okres post-produkcji zakończy się gdzieś w 2019 roku, wskazując tym samym, iż film najwcześniej ukaże się pod koniec 2019 lub na początku 2020 roku[14][15].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. ‘Narnia: The Silver Chair’ Has a Screenwriter! | NarniaWeb, narniaweb.com [dostęp 2017-03-18] (ang.).
 2. Prepare to Return to Narnia With a 'Silver Chair' Movie, Time [dostęp 2017-03-18].
 3. Gresham Shares Plans for Next Narnia Film | NarniaWeb, narniaweb.com [dostęp 2017-03-18] (ang.).
 4. Production Company Announced for The Silver Chair | NarniaWeb, narniaweb.com [dostęp 2017-03-18] (ang.).
 5. Mark Gordon: The Silver Chair Will Start “A Brand New Franchise” | NarniaWeb, narniaweb.com [dostęp 2017-03-18] (ang.).
 6. David Magee on Twitter, „Twitter” [dostęp 2017-03-18] (pol.).
 7. Sony and eOne to Distribute ‘The Silver Chair’! | NarniaWeb, narniaweb.com [dostęp 2017-03-18] (ang.).
 8. The Silver Chair Pre-Production in 2017? | NarniaWeb, narniaweb.com [dostęp 2017-03-18] (ang.).
 9. Reżyser „Captain America” zabierze nas do Narnii, filmweb.pl [dostęp 2017-04-27] (pol.).
 10. Joe Johnston Q&A ~ The Silver Chair ~ Ep. 1. Joe Johnston 2017-05-20.
 11. Will Poulter “Too Old” to Play Eustace in The Silver Chair | NarniaWeb, narniaweb.com [dostęp 2017-05-21] (ang.).
 12. The Silver Chair to Begin Filming 2018, Johnston Says, „NarniaWeb” [dostęp 2017-11-04] (ang.).
 13. Grupa Wirtualna Polska, Produkcja „Srebrnego krzesła” rozpocznie się zimą 2018! - Wiadomości o przyszłych adaptacjach - Narnia poza Narnią.pl - bloog.pl, „narniapozanarnia.bloog.pl” [dostęp 2017-11-04] (pol.).
 14. George Stark, Chronicles of Narnia reboot The Silver Chair will be a 'whole new' darker vision, „Syfy” [dostęp 2017-11-04] (ang.).
 15. Grupa Wirtualna Polska, „Srebrne krzesło” będzie ostatnim filmem Joe Johnstona - Wiadomości o przyszłych adaptacjach - Narnia poza Narnią.pl - bloog.pl, „narniapozanarnia.bloog.pl” [dostęp 2017-11-04] (pol.).