Przejdź do zawartości

Miasto na prawach powiatu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Gaj777 (dyskusja | edycje) o 16:56, 13 paź 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Powiat grodzki (w Polsce) – potoczna nazwa miasta na prawach powiatu.

Miasto na prawach powiatu

Powiat grodzki (miasto na prawach powiatu) jest gminą o statusie miasta, wykonującą zadania powiatu. We wszystkich miastach na prawach powiatu władzę wykonawczą sprawuje prezydent miasta. Są jednostkami samorządu terytorialnego ( podziału terytorilnego ). Wprowadzoną nowelą z dnia 11 kwietnia 2001 r. w art. 3 zd.1 ustawy powiatowej uchwalono że : ,,Powiat jako jednostka zasadniczego podziału terytorialnego obejmuje całe obszary graniczących ze sobą gmin albo cały obszar miasta na prawach powiatu. Miasto na prawach powiatu jest więc zarówno gminą jak i powiatem. Zapis taki expressis verbis wyróżnia powiat jednogminny ( w jezyku prawnym określane mianem miast na prawach powiatu, w języku prawniczym nazywany powiatem grodzkim). Art. 91 ust. 5 ustawy powiatowej mówi : ,, Ilekroć w przepisach jest mowa o powiecie, rozumie się przez to miasto na prawach powiatu,,. Konsekwencją poddania ustroju i działania miasta na prawach powiatu regulacjom ustawy o samorządzie gminnym są nastepujące:

  • organy w mieście na prawach powiatu (tj. rada miasta i prezydent miasta)wykonują kompetencje właściwe dla - odpowiednio - radu gminy i rady powiatu oraz wójta (burmistrza) i starosty,
  • organ wykonawczy miasta na prawach powiatu jest ogranem monkratycznym,
  • rada nie wybiera organu wykonawczego i nie moze go odwołać,
  • radni składaja ślubowanie wg tekstu roty z art.23a ustawy gminnej.

Poza tym w strukturze organizacyjnej miasta posiadajacego prawa powiatu pojawia się organ nie funkcjonujący w ,,normalnej gminie (komisja bezpieczeństwa i porządku). Co do zasady miasto na prawach powiatu jest gminą, jego organy podlegają przede wszystkim regulacjom ustawy o samorządzie gminnym.

Status ten, po wprowadzeniu w dniu 1 stycznia 1999 roku nowego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa, otrzymały:

Warszawa uzyskała status miasta na prawach powiatu w dniu 27 października 2002 r.; w latach 1999-2002 istniały równolegle: powiat warszawski i miasto stołeczne Warszawa (związek komunalny gmin, utworzony na podstawie ustawy warszawskiej).

Wałbrzych w dniu 1 stycznia 2003 r. utracił prawa miasta na prawach powiatu i został włączony do powiatu wałbrzyskiego.

Wykaz powiatów grodzkich

Od 1 stycznia 2003 r. 65 miast ma status powiatów grodzkich:

Zobacz też