ppb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

ppb (ang. parts per billion) – przyjęty na świecie sposób wyrażania stężenia bardzo rozcieńczonych roztworów związków chemicznych. Stężenie to jest pochodną ułamka molowego i określa ile cząsteczek związku chemicznego przypada na 1 miliard (ang. billion – 109) cząsteczek rozpuszczalnika.

W przypadku mieszanin gazów stężenie wyrażone w ppb może być łatwo przeliczone ze stężenia molowego poprzez pomnożenie tego ostatniego przez miliard. W przypadku roztworów ciekłych sytuacja się komplikuje, gdyż trzeba jeszcze wziąć pod uwagę gęstość i masę cząsteczkową rozpuszczalnika.

Jednostka ppb jest też czasem stosowana jako sposób wyrażenia ułamka wagowego, zwykle jednak w takim przypadku należy o tym specjalnie poinformować pisząc np. ppb (wagowo). Gdy za skrótem ppb nie ma żadnych dodatkowych informacji, przyjmuje się, że mowa jest o ułamku molowym.

Wreszcie w fizyce, używa się tego skrótu dla uproszczenia zapisu proporcji bardzo małych, ułamkowych różnic dowolnej wartości. Np. można podawać w ppb zmiany temperatury o miliardowe części kelwina.

Zobacz też[edytuj]