Roraty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roraty (msza roratna) (Rorate coeli desuper) średniowieczny manuskrypt, Muzeum Zamkowe, Malbork

Roraty, msza roratna, pot. msza roratnia[1] – pierwsza msza przed[2] lub o wschodzie słońca[a] w okresie adwentu. Jest to msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie.

Nazwa mszy pochodzi od jej introitu, który zaczyna się od słów rorate cæli desuper (‘spuśćcie rosę niebiosa’). Charakterystycznym elementem rorat jest zapalanie świecy, zwanej roratką (świecą roratną). Świeca ta umieszczana jest w pobliżu ołtarza jedynie w adwencie. Symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę. Współcześnie z uwagi na udział dzieci i młodzieży roraty odprawia się często wieczorem. W niektórych parafiach dzieci przychodzą na msze roratne z zaświeconymi lampionami. Dawniej msza odprawiana była codziennie, również poza okresem adwentu. Jak silna była tradycja mszy roratnej w dawnej Polsce, świadczyć może kapela rorantystów na Wawelu.

Tradycyjnie mszę roratnią rozpoczyna się jedynie przy świetle świec oraz lampionów z wyłączonym oświetleniem w świątyni. Dopiero na hymn „Chwała na wysokości Bogu” włącza się wszystkie światła w kościele[3].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Według różnych źródeł (od lat. 20. XX w. do XXI w.) roraty odprawiane są zwyczajowo przed wschodem słońca albo wtedy, gdy słońce wschodzi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Roraty (z łac. Rorate coeli desuper…). obcyjezykpolski.pl. [dostęp 2015-11-13].
  2. Agnieszka Wawryniuk: Światło wśród mroku – Agnieszka Wawryniuk – Portal OPOKA. opoka.org.pl, 2012. [dostęp 2020-12-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-27)].
  3. Roraty 2020 - co to, kiedy się odbywają i o której godzinie msza? [Informacje - Radio ZET]. radiozet.pl, 1606209300. [dostęp 2020-12-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]